Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SCENARIUSZ WYSTAWY HEBRAJSKIEJ „Izrael – życie, kultura, religia”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SCENARIUSZ WYSTAWY HEBRAJSKIEJ „Izrael – życie, kultura, religia”"— Zapis prezentacji:

1 SCENARIUSZ WYSTAWY HEBRAJSKIEJ „Izrael – życie, kultura, religia”

2 Autorzy: Nauczyciele – bibliotekarze Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu mgr inż. Urszula Sadowska-Bujak mgr Halina Mitoraj

3 Cele: - przybliżenie kultury hebrajskiej - wskazanie na odmienność kulturową i religijną - ukazanie związków żydowsko – polskich na przestrzeni wieków w obrębie naszej miejscowości - kształtowanie nawyków kulturalnych poprzez organizowanie wystaw - stwarzanie uczniom warunków do uczestnictwa w kulturze - rozwijanie współpracy biblioteki szkolnej ze środowiskiem lokalnym

4 Adresaci: Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, nauczyciele, pracownicy w/w placówki, wszyscy chętni oraz zainteresowani.

5

6 Zwiedzający wystawę najpierw poznawali symbole narodowe czyli: flagę, godło Izraela (menora), krótką charakterystykę państwa, następnie mieli możliwość obejrzenia mnóstwa kolorowych fotografii przedstawiających największe miasta, krajobraz, najciekawsze miejsca i różne osobliwości tego egzotycznego dla nas kraju (np. Tel Awiw z lotu ptaka, twierdzę Masadę, Stare Miasto w Jerozolimie, rzekę Jordan, ogrody Bahaitów w Hajfie, wioskę Beduinów na pustyni i wiele innych).

7

8 Osobne plansze przedstawiały kulturę żydowską dzielącą się na:
- literaturę – i tutaj można było obejrzeć książki i czasopisma napisane w języku hebrajskim, które otrzymałyśmy dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu, zapoznać się bliżej z postaciami oraz twórczością polskich poetów i pisarzy żydowskiego pochodzenia – Januszem Korczakiem, Julianem Tuwimem i Janem Brzechwą. Największe zdziwienie budził sposób czytania książki hebrajskiej tj. od strony prawej do lewej. - sztukę żydowską – kunsztowną wycinankę i malarstwo.

9 Bardzo dokładnie starałyśmy się przedstawić tradycje żydowskie, gdyż są one niezwykle ciekawe i oryginalne, a jednocześnie zupełnie odmienne niż polskie. Religię ukazałyśmy dzieląc ją na podtematy: święta żydowskie - tutaj wykorzystałyśmy piękne na szkle malowane prace uczniów ukazujące sceny ze Starego Testamentu, informacje zawarte na planszach odnośnie świąt z naciskiem na Święto Paschy i Szabat, zdjęcia zabaw i tańców ściśle związanych z religią,

10 strój – krótki opis stroju kobiecego i męskiego, zdjęcia oraz rekwizyty - jarmułki, tałes (chusta modlitewna),

11 kuchnię żydowską ściśle związaną z religią - zdjęcia najpopularniejszych potraw (maca, charoset, czulent i inne), przypraw stosowanych w kuchni (cebula, czosnek, goździki, pieprz).

12 W gablotach można było obejrzeć zdjęcia roślinności występującej w Izraelu, ich krótki opis oraz owoce – np. zdjęcie granatowca i jego ciekawy owoc czy oliwki – już w starożytności wymienianej jako podstawowe bogactwo roślinne Ziemi Świętej.

13 W osobnej gablotce umieszczone zostały osobliwości, które można nabyć w Izraelu, czyli olejki zapachowe (np. z nardu), mirrę, piżmo, kadzidło, muszelki z Jeziora Genezaret, wisiorek z różą jerychońską, okruchy ziemi, kaganek, świece i wiele innych.

14 Wystawa zawierała również informację na temat Żydów zamieszkujących kiedyś Czarny Dunajec wraz ze zdjęciami z pozostałości cmentarza i synagogi żydowskiej. Historię czarnodunajeckich żydów przedstawiała zwiedzającym bibliotekarz gimnazjum Halina Mitoraj. Bibliotekarz szkoły podstawowej – Urszula Sadowska-Bujak była osobą oprowadzającą, wyjaśniającą teksty, ale przede wszystkim dzielącą się własnymi przeżyciami i obserwacjami z pobytu w Izraelu.

15 Całość została wzbogacona oryginalną muzyką żydowską oraz egzotycznym zapachem typowym dla tamtejszego rejonu świata spalanych kadzideł i mirry. Na zakończenie wszyscy uczestnicy czyli uczniowie i opiekunowie razem z organizatorami zatańczyli taniec pt. „Hava nagila”.

16 Serdeczne podziękowania składamy wszystkim ofiarodawcom eksponatów
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim ofiarodawcom eksponatów. Eksponaty udostępnili nam ksiądz Proboszcz Krzysztof Kocot, Przewodnicząca Rady Gminy pani Beata Palenik, ksiądz Janusz Skorupa i pani katechetka Barbara Zastawnik. Specjalne podziękowania kierujemy na ręce Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ewie Palenik za pozytywne zaakceptowanie pomysłu stworzenia tej wystawy oraz za wsparcie w jej realizacji.

17 Efekty: Organizatorzy mają nadzieję, że zwiedzający po obejrzeniu i wysłuchaniu informacji o tym ciekawym kraju i jego mieszkańcach wzbogacili i poszerzyli swoją wiedzę na jego temat oraz wyrobili sobie właściwy stosunek do kultury hebrajskiej. Ponadto uczniowie poznali historię czarnodunajeckiej gminy żydowskiej. Spotkania te spełniały także funkcje wychowawcze. Uczyły przestrzegać zasad kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, współpracy w grupie, wypowiadania swych myśli.

18

19 KONIEC


Pobierz ppt "SCENARIUSZ WYSTAWY HEBRAJSKIEJ „Izrael – życie, kultura, religia”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google