Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE"— Zapis prezentacji:

1 BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE
PRACĘ WYKONAŁ: HUBERT ROSIŃSKI

2 Gdy idziesz, jedziesz rowerem, samochodem, pociągiem lub autobusem jesteś uczestnikiem ruchu drogowego. Masz prawa, ale też obowiązki. PAMIĘTAJ! Nie wolno przechodzić przez jezdnię na ukos! Zawsze modne światełka odblaskowe przypinaj w miejscach widocznych dla innych uczestników ruchu drogowego. Podczas przechodzenia przez jezdnię gdzie pali się sygnalizacja świetlna – „miga” zielone światło – poczekaj, bo zaraz zapali się czerwone światło. Nie przechodź jezdni tam, gdzie są barierki, łańcuchy, płotki, siatki lub inne zabezpieczenia, które oddzielają jezdnię. Podczas przechodzenia przez jezdnię nie zwalniaj kroku, nie zatrzymuj się bez potrzeby, ale też nie przebiegaj! Chodź zawsze prawą stroną chodnika – nie przeszkadzaj innym przechodniom

3 Pieszy w ruchu drogowym:
Wszystkie osoby uczestniczące w ruchu drogowym na piechotę to... piesi. Czyli także sąsiad, który właśnie wysiadł z samochodu i idzie do domu lub brat, który zostawił rower i spieszy się do kolegi. Także ty, kiedy tylko gdzieś idziesz drogą. W świetle prawa o ruchu drogowym pieszy to także osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Pieszego nie chroni karoseria samochodu, nie ma pasów bezpieczeństwa ani poduszki powietrznej. Musisz stosować się do przepisów, znaków i sygnałów drogowych. Zasada ważna dla ciebie Pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Jeśli ich nie ma - możesz korzystać z pobocza. Jeśli nie ma pobocza lub nie można nim iść (bo np. trwa tam remont), możesz korzystać z jezdni pod warunkiem, że poruszasz się jak najbliżej jej krawędzi i ustępujesz miejsca nadjeżdżającym pojazdom.

4 Znak zakazujący ruch. Zakaz poruszania się rowerem.
Znaki, które warto zapamiętać: Sygnalizacja dla pieszych - światła dla pieszych są tylko w kolorze zielonym i czerwonym. Ostrzeżeniem o zmianie światła na czerwone jest migające światło zielone. Znak ‘’DROGA Z PIERSZEŃSTWEM’’ oznacza, że mamy pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu. Znak ‘’USTĄP PIERSZEŃSTWA’’ oznacza ustąpienie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu. Znak oznaczający nakaz poruszania się pieszych. Znak oznaczający przejście dla pieszych i rowerzystów. Znak ‘’STOP’’ oznacza bezwzględne zatrzymanie się. Znak ostrzegający nas przed sygnalizacją świetlną. Znak zakazujący poruszania się pieszych. Znak zakazujący ruch. Znak oznaczający nakaz jazdy rowerem. Zakaz poruszania się rowerem. Znak zakazujący wjazd.

5 Gdy na swej drodze napotkasz zebrę, zapamiętaj 5 podstawowych zasad:
stań na brzegu chodnika co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi spójrz najpierw w lewo później w prawo jeszcze raz w lewo gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą!

6 DLACZEGO ODBLASKI SĄ TAK WAŻNE?
Elementy odblaskowe, czyli tzw. odblaski, są niezwykle ważne dla twojego bezpieczeństwa na drodze. Mają różną postać - najczęściej breloczków lub naszywek na ubrania. Takie naszywki są dziś coraz częściej umieszczane przez producentów obuwia i ubrań. Odblaski odbijają światła z reflektorów samochodów, dzięki czemu kierowcy mogą zauważyć cię z odpowiednim wyprzedzeniem, mają czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne ominięcie. Noś je nawet wtedy, gdy przepisy tego nie wymagają. Najlepiej zawsze po zmierzchu, przez całą jesień, zimę i wczesną wiosną, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie się poruszasz. Odblaski pozwolą kierowcy dostrzec cię już z odległości 150 metrów.

7 PRAWIDŁOWO WYPOSAŻONY
ROWER

8 Jeśli posiadasz już kartę rowerową i wybierasz się na wycieczkę rowerową miej ją zawsze przy sobie. Karta rowerowa jest dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania rowerem, tak jak prawo jazdy do kierowania samochodem. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5 (chyba, że pobocze nie nadaje się do jazdy lub utrudnia poruszanie się pieszych) a jeżeli nie jest to możliwe z jedni. Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

9 Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego jazdy bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach czepiania się pojazdów wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny przejeżdżania przez pasy ‘’zebrę’’

10 Co mówią przepisy: od zmierzchu do świtu oraz w warunkach pogorszonej widoczności rowerzysta ma obowiązek posiadać włączone oświetlenie, rowerzysta musi posiadać białe lub żółte światło z przodu, czerwone światło z tyłu oraz czerwone światło odblaskowe z tyłu – inne niż trójkątne, światła zarówno przednie jak i tylne mogą być ciągłe lub migające, można posiadać więcej niż jedno światło z przodu i/lub z tyłu, wszystkie światła powinny być widoczne (w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza) z odległości co najmniej 150 m.

11 O czym warto pamiętać: kierowcy samochodów widzą dużo gorzej niż rowerzyści i piesi, a jeżdżą dużo szybciej,  nikt nie zahamuje przed czymś, czego nie widać.  w większości słabsze niż samochodowe oświetlenie rowerowe ginie na tle lamp samochodowych, dlatego warto dla wyróżnienia używać trybów migających, które dodatkowo oszczędzają baterie, zdarza się sporo kolizji z winy nieoświetlonych rowerzystów, których ofiarami są głównie rowerzyści i piesi

12 JAK SIĘ ZACHOWAĆ? Jeśli ulicą jedzie karetka pogotowia, radiowóz policyjny, straż pożarna lub inny pojazd, który ma włączone sygnały dźwiękowe i świetlne pamiętaj, ustąp miejsca lub w razie potrzeby zatrzymaj się, aby ułatwić przejazd.

13 TROCHĘ STATYSTYKI:

14 PAMIĘTAJ!! Życie i zdrowie ludzkie jest bezcenne, a ceny kompletu lampek rowerowych zaczynają się poniżej 5 złotych (to mniej niż dwa bilety na tramwaj). W sprzedaży jest też sporo ciekawych i skutecznych elementów odblaskowych, które sprawią, że będziemy jeszcze bardziej widoczni. Świećmy więc przykładem i namawiajmy do tego innych, dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.


Pobierz ppt "BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google