Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pamiątki UNESCO w Polsce odwiedzone w dniach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pamiątki UNESCO w Polsce odwiedzone w dniach"— Zapis prezentacji:

1 Pamiątki UNESCO w Polsce odwiedzone w dniach 25-31. 03
Pamiątki UNESCO w Polsce odwiedzone w dniach przez uczestników spotkania w ramach projektu „Agropuzzle” United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization

2 Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną. Na pierwszą listę dziedzictwa UNESCO zostały wpisane dwa obiekty z Polski: Kraków i Wieliczka. Dziś znajduje się na niej trzynaście unikatowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wieliczka Wawel

3 Pamiątki UNESCO w Polsce

4 Obiekty UNESCO w Polsce :
Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau, Białowieski Park Narodowy - (wspólnie z Białorusią), Stare Miasto w Warszawie , Stare Miasto w Zamościu - przykład renesansowej zabudowy miejskiej , Średniowieczny zespół miejski Torunia, Zamek Krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia - Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa, Park Mużakowski nad rzeką Nysą (wspólnie z Niemcami) , Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu.

5 Uczestnicy projektu LEONARDO , podczas wizyty w Polsce, mieli okazję zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stare Miasto w Krakowie i Kopalnię Soli w Wieliczce.

6 Auschwitz-Birkenau jest największym obozem zagłady III Rzeszy
Auschwitz-Birkenau jest największym obozem zagłady III Rzeszy. Jest świadectwem ludobójstwa, dokonanego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Oglądając ogrodzenia, druty kolczaste, wieże strażnicze, baraki, szubienice, komory gazowe, krematoria trudno sobie wyobrazić, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Badania historyczne wykazały, że w obozie koncentracyjnym zginęło 1,5 mln ludzi. Hitlerowcy systematycznie głodzili, torturowali, mordowali Żydów deportowanych ze wszystkich krajów okupowanej Europy, a także Polaków, Rosjan, Romów. Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 roku. Obóz jest symbolem przerażającego okrucieństwa człowieka wobec człowieka, przestrogą dla wciąż pełnego uprzedzeń świata.

7 Pomnik ku czci Pomordowanych na terenie obozu w Birkenau.

8 Fragment ogrodzenia otaczającego KL Auschwitz-Birkenau.

9 Ruiny krematorium III, w którym Naziści mordowali ludzi w komorach gazowych za pomocą cyjanowodoru, znanego jako Cyklon B. W podziemiach krematorium znajdowała się przebieralnia, w której ofiary pozostawiały swoje ubrania. Po zagazowaniu kilkuset ludzi w komorze gazowej wszystkie zwłoki palono w specjalnie przygotowanych do tego celu piecach krematoryjnych.

10 Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest najstarszą, czynną na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach, ma 2040 komór i 360 km chodników, które tworzą tajemniczy labirynt. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami, które przenoszą zwiedzających w baśniowy, niezwykły świat.  W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja, kino, a także sanatorium, w którym leczy się alergię i astmę. Obywają się tu koncerty, spektakle teatralne, bale. 

11 Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.

12 Solne posągi w Wieliczce.

13 Koncert w Wieliczce.

14 Stare Miasto w Krakowie jako pierwszy zabytek z Polski zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto kupieckie z XIII wieku ma największy w Europie rynek, zabytkowe kamienice, pałace i kościoły. O wspaniałej przeszłości Krakowa świadczą zachowane fragmenty XIV- wiecznych murów miejskich, średniowieczna, żydowska dzielnica Kazimierz, Uniwersytet Jagielloński, renesansowy Zamek Królewski, gotycka katedra na Wawelu, w której pochowani są królowie Polski. Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima – „Kraków, miasto całej Polski najsławniejsze i najświetniejsze” w 2007 roku obchodził 750-lecie nadania praw miejskich.

15 Widok na Wzgórze Wawelskie od strony Wisły.

16 Dziedziniec Zamku na Wawelu.

17 Rynek Główny w Krakowie – Sukiennice.

18 Uniwersytet Jagielloński – Collegium Maius Uniwersytet Jagielloński, najstarszą polską wszechnicę, drugą (po praskiej) w środkowej Europie, zakładano dwukrotnie. W 1364 ufundował go król Kazimierz Wielki, na wzór prawniczych uniwersytetów w Bolonii i Padwie. Odnowił go Władysław Jagiełło w 1400, dzięki legatowi po zmarłej żonie Jadwidze. Zorganizowana na wzór uniwersytetu teologicznego w Paryżu

19 Żydowska dzielnica Kazimierz-synagoga Tempel.

20 KONIEC


Pobierz ppt "Pamiątki UNESCO w Polsce odwiedzone w dniach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google