Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jezus sługa “On mając naturę Boga nie uznał za stosowne korzystać ze swojej równości z Bogiem lecz ogołocił samego siebie przyjmując nature sługi i stając.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jezus sługa “On mając naturę Boga nie uznał za stosowne korzystać ze swojej równości z Bogiem lecz ogołocił samego siebie przyjmując nature sługi i stając."— Zapis prezentacji:

1 Jezus sługa “On mając naturę Boga nie uznał za stosowne korzystać ze swojej równości z Bogiem lecz ogołocił samego siebie przyjmując nature sługi i stając się podobnym do ludzi” Flp Jezus przyjmując człowieczeństwo w pełni, dał nam wzór miłości doskonałej poprzez służbę człowiekowi: Przychodził zawsze z miłością aby ratować człowieka (uzdrawiał, wkrzeszał, uwalniał) Cokolwiek mówił płynęło z miłości – dlatego wzbudzał tyle emocji bo ludzie spragnieni prawdziwej miłości pierwszy raz w życiu mięli z nią doczynienia Zawsze dawał siebie całego drugiemu człowiekowi - w dniu w którym Pan Jezus rozmnożył chleb, nauczał I uzdrawiał 5 tysieczny tłum, wiedział że Jan Chrzciciel został ścięty ale mimo wielkiego cierpienia z powodu utraty przyjaciela nie zostawił ludzi Nigdy nie oczekiwał wdzięczności – miłość tego nie czyni; gdy się czegoś oczekuje wzamian jest to transakcja wiązana Jego wzrok był zawsze dowartościowujący – na Samarytankę przy studni żaden mężczyzna wcześniej nie popatrzył takim wzrokiem jak Jezus – nie oceniającym, życzliwym, miłosiernym

2 Ostatni gest miłości – umycie nóg “A ponieważ umiłował swoich, którzy mięli pozostać na świecie, tę miłość okazał im aż do końca (…). Następnie wlał wodę do miednicy I zaczął obmywać uczniom nogi oraz wycierać je płóciennym ręcznikiem, którym był przepasany” J 13,1-5 Tym gestem Jezus wprowadza swoich uczniów w ostatnią fazę ich formacji. Jezus czyni się najniższym rangą (podczas paschy żydowskiej miednicę i ręcznik powinien podać sługa lub niewolnik) i usługuje swoim uczniom, chciaż wie, że za chwilę okażą się tchórzami. Wie, że Judasz go zdradzi a Piotr się go wyprze. Gest umycia nóg jest uzewnętrznieniem miłości do nieprzyjaciół. Piotr nie chce zaakceptować takiej miłości - nie chce być taką miłością kochany i nie chce kochać taką miłością. Odpowiedź Pana Jezusa jest jednoznaczna: jeśli odrzucasz tę miłość to nie mamy ze sobą nic wspólnego.

3 Jezus daje do zrozumienia uczniom, że nie można oddzielić służby od Eucharystii. Chrześcijaństwo to służba i Eucharystia ma nas prowadzić do służby innym. Przyjmowanie Jezusa w komunii świętej sprawia, że Jezus przemienia i uzdalnia do służby. Bez posiadania Jego życia w sobie taka służba jest niemożliwa.

4 “Dałem wam przykład abyście tak postępowali wobec siebie, jak Ja postąpiłem względem was” J13,15
Umywanie nóg, gest doskonałej miłości jest znakiem rozpoznawczym uczniów Jezusa – chodzi o ducha tej czynności czyli o postawę służby

5 Nakaz Jezusa J 13,1 – 17 “miłość okazał im aż do końca” – doskonalić się w miłości do nieprzyjaciół (gest umycia nóg jest uzewnętrznieniem tej miłości; Jezus wiedział że uczniowie go wydadzą a jednak umył im nogi) “świadomy, że Ojciec przekazał Mu wszystko w ręce” – wypełniać tylko wolę Ojca (Jezus zna rolę Judasza, nie czyni jednak nic aby go powstrzymać) “wlał wodę do miednicy i zaczął obmywać uczniom nogi” – stać się darem dla drugiego człowieka

6 “Jeśli ci nie umyję nie będziesz miał udziału ze mną” – pozwolić Bogu sobie usłużyć abym sam mógł służyć innym “jeśli nawet wiecie to wszystko, szczęśliwi będziecie dopiero wtedy, gdy będziecie to spełniać” - chrześcijaństwo to służba; Eucharystia ma nas prowadzić do służby innym .

7 Modlitwa ręcznika i wody “A ponieważ umiłował swoich, którzy mieli pozostać na świecie, tę miłość okazał im aż do końca (…). Następnie wlał wodę do miednicy i zaczął obmywać uczniom nogi oraz wycierać je płóciennym ręcznikiem, którym, był przepasany” J 13,1-5 „Jezusowi chodzi o cichą służbę, pomoc ofiarowaną jednej osobie przez drugą w wielkiej prostocie. On sam przeszedł przez życie modląc się i służąc, a my powinniśmy czynić podobnie. Powinniśmy nie tylko kochać naszego bliźniego, powinniśmy znaleźć czas, aby go posłuchać, nawiązać z nim relację. Poszukujesz wspólnoty? Najwspanialszą i najbardziej podstawową wspólnotą jest Trójca Święta, która zamieszkuje twoje serce od chwili chrztu świętego. Dotykam Trójcy Świętej w swoim wnętrzu. Wyciągam jedną rękę ku Bogu, a drugą ku mojemu bratu. To jest wspólnota. Jeśli nie wyciągnę ręki do ludzi, ta druga, wyciągnięta w kierunku Trójcy, opadnie bezwładnie, ponieważ Bóg jej nie uchwyci. Bóg i człowiek, człowiek i Bóg. Jestem teraz istotą o kształcie krzyża. Walcz o gościnność serca. Bez niej gościnność domu nic nie znaczy. Musimy przyjąć tych, którzy do nas przychodzą, takimi jacy są, bez osądzania i z głębokim szacunkiem. Kiedy zachowasz się jak Chrystus, akceptując człowieka takim, jaki, jest i przyjmując go do swojego serca, Bóg objawi ci to, co według Niego powinieneś wiedzieć. Taka postawa nieustannego otwierania swojego serca na wszystkich ludzi wymaga duchowej walki. Musimy walczyć z tym wszystkim, co w naszym wnętrzu nie jest z Boga. To prawdziwe ubóstwo. Kiedy dotykasz Boga, służysz człowiekowi i jesteś ukrzyżowany. Czego możesz się trzymać? Niczego. Nie możesz nawet trzymać się swojej woli. To jest ubóstwo. Kiedy przybieram kształt krzyża, jestem wolna. Nie trzymam się niczego. Mogę nosić ręcznik i wodę, wycierać stopy mojego brata. Moje przebaczenie i miłość do ciebie oraz twoje przebaczenie i miłość do mnie – dopóki to nie zaistnieje nie oczekuj, że coś się wydarzy”. Catherine de Hueck Doherty „Dusza mojej duszy”


Pobierz ppt "Jezus sługa “On mając naturę Boga nie uznał za stosowne korzystać ze swojej równości z Bogiem lecz ogołocił samego siebie przyjmując nature sługi i stając."

Podobne prezentacje


Reklamy Google