Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PoZNAĆ I OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PoZNAĆ I OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"— Zapis prezentacji:

1 PoZNAĆ I OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

2 Czy warto znać swoje korzenie
Czy warto znać swoje korzenie? Na to pytanie postaraliśmy się odpowiedzieć realizując projekt "Poznać i ocalić od zapomnienia". Miał on na celu przybliżyć nam historię Bolewic, postacie zasłużonych mieszkańców, a także zwyczaje i tradycje nadal żywe wśród Bolewiczan. Oprócz aspektu historyczno-kulturowego zwróciliśmy uwagę na dziedziny przyrodnicze poszukując pomników przyrody znajdujących się na terenie gminy. .

3 O naszym regionie Jest to duża wieś (ok. 2 tys. mieszkańców) leżąca w powiecie nowotomyskim w gminie Miedzichowo. Gmina Miedzichowo należy do jednej z najbardziej zalesionych gmin w Polsce, krajobraz jest bardzo urozmaicony co wraz z dużą ilością dróg leśnych wpływa na rozwój turystyki rowerowej. Nasza okolica słynie z uprawy wikliny, chmielu i szparagów, znajdują się tu też gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne.

4 Wyjście do Biblioteki Wybraliśmy się wraz z naszym opiekunem panią Haliną Bujak do Gminnej Biblioteki, by tam znaleźć informacje o naszej miejscowości oraz o Powstaniu Wielkopolskim. Dzięki pomocy pani bibliotekarki mieliśmy możliwość zapoznania się z wieloma tekstami traktującymi o Bolewicach, w tym z opracowaniem autorstwa mieszkańca naszej wsi. Okazało się, że jej początki sięgają dalej, niż się spodziewaliśmy - pierwsze wzmianki pochodzą już z 1257 roku! Pochodzenie nazwy wsi nie jest do końca znane, choć rozważane są dwie teorie. Pierwsza z nich mówi o wykorzystaniu imienia założyciela - Bolesława lub Bolela. Druga natomiast głosi, że Bolewice wzięły swą nazwę od słowa "boleść", gdyż była to osada karna dla chłopów z okolicznych folwarków.

5 Poznajemy swoje korzenie
Zbieraliśmy informacje wśród swoich rodzin na temat naszych przodków. Babcie i dziadkowie chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami i pomagali nam uporządkować zdobytą wiedzę, by na zajęciach każdy mógł przygotowywać drzewo genealogiczne. Okazało się, że jesteśmy tradycjonalistami - każdy z nas wykonał je ręcznie .

6 Obchody rocznicy boju o Miedzichowo
Dnia 2 lutego 2014 roku całą grupą projektową uczestniczyliśmy w obchodach 95. rocznicy bitwy o Miedzichowo, zorganizowanych przez Urząd Gminy. Uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1919 roku rozpoczęły się Apelem Pamięci. Następnie potomkowie Powstańców wraz z wójtem Gminy Miedzichowo odsłonili tablicę pamiątkową ku czci poległych w bitwie o Miedzichowo. Punktem kulminacyjnym obchodów była rekonstrukcja boju o Miedzichowo, przygotowana wspólnie przez parę Grup Rekonstrukcji Historycznej. Najpierw rozległy się pojedyncze wystrzały, a później kanonada z karabinu maszynowego - rozpoczęła się walką. Aktorzy w barwnym i bardzo realistycznym pokazie przenieśli nas 95 lat wstecz. Uczestnictwo w rocznicowych obchodach pomogło nam ''ocalić od zapomnienia'' tych, którzy walczyli i polegli w bitwie o Miedzichowo. Ludzi, którzy nie wahali się ryzykować własnym życiem. Pokazało, na czym polega prawdziwy patriotyzm.

7 Spotkanie z księdzem proboszczem naszej parafii
Nasza grupowa projektowa spotkała się z księdzem proboszczem Konradem Jędrzejczakiem. Na podstawie ksiąg parafialnych oraz pracy magisterskiej księdza Marka Krysmanna (pochodzącego z Bolewic) przybliżył nam historię naszej miejscowości. Rozmawialiśmy też o powstańcach wielkopolskich, walczących w latach i pochodzących z naszej wsi. Ku ich pamięci postawiono w 2000 roku na terenie przykościelnym tablicę pamiątkową. Czternastu Powstańców spoczywa na naszym cmentarzu Po spotkaniu udaliśmy się na teren przykościelny, by pod tablicą powstańców uczcić ich pamięć. Następnie poszliśmy na cmentarz, aby odszukać groby bohaterów.Na każdej z powstańczych mogił zapaliliśmy znicze.

8 Rolnictwo w Bolewicach
Do naszej szkoły przyjechał przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nowym Tomyślu. Opowiedział nam, jak w dzisiejszych czasach funkcjonuje gospodarka rolna, a przede wszystkim jak funkcjonuje ona w Bolewicach i na terenach naszej gminy. Gmina Miedzichowo posiada hektarów ziemi, ok hektarów użytkowych. W naszej gminie znajduje się łącznie 750 gospodarstw (we wsi Bolewice jest ich 226), z czego dla 150 rodzin gospodarstwo jest głównym źródłem utrzymania. W gminie znajdują się też 4 gospodarstwa specjalistyczne (mleczne). W Bolewicach dominują małe gospodarstwa, ok. 5-7 ha. Na naszych terenach występują gleby V i VI klasy, z tego powodu uprawia się przede wszystkim zboża - dominuje żyto, następnie owies i mieszanki. Gmina (w tym również nasza wieś) słynie również z uprawy wikliny i szparagów. W naszej miejscowości rolnicy hodują przede wszystkim trzodę chlewną.

9 Robimy makietę! Zebraliśmy się grupą projektową w jednej z klas, w celu zbudowania makiety gospodarstwa sprzed lat. Wyciągnęliśmy wszystkie potrzebne do tego materiały i zaplanowaliśmy jego wygląd, po czym wzięliśmy się do pracy. Podzieliliśmy się na małe grupy, a każda miała inne zadanie do wykonania.

10 Wizyta w Nadleśnictwie
Pierwszym punktem naszej wycieczki było teoretyczne wprowadzenie – leśniczy opowiedział nam o historii Nadleśnictwa. Lasy, które obecnie wchodzą w jego skład, należały początkowo do hrabstwa Łęckich ze Lwówka. Jednak za pomoc w walkach wolnościowych zostały one przejęte w 1848 roku przez pruskie władze. Słynie ono przede wszystkim z sosy bolewickiej. Później udaliśmy się do lasu w poszukiwaniu pomników przyrody znajdujących się w naszej okolicy. Ciekawostką jest, że dawniej miód otrzymywany był dzięki bartnikom - ludziom zajmującym się chowem pszczół w dziuplach leśnych drzew. Po dłuższej wędrówce dotarliśmy do Parchatego Dębu - nietypowego pomnika przyrody . Jego oryginalność bierze się stąd, że jest już martwym drzewem, jednak w dalszym ciągu jest on uznawany za pomnik przyrody. W drodze powrotnej dowiedzieliśmy się kilku rzeczy o obiektach znajdujących się na terenie Nadleśnictwa. Jednym z nich jest Wieża Marii, która powstała w roku 1888 i pełniła funkcję punktu obserwacyjnego.. Teraz pełni funkcję przeciwpożarową oraz edukacyjną.

11 Bolewickie tradycje Wśród przebierańców znaleźć możemy:
Podzieliliśmy się informacjami zdobytymi od starszych członków naszych rodzin, którzy mają wciąż w pamięci dawne zwyczaje. Najpopularniejszym z nich - i mimo niewielkich przerw, wciąż kontynuowanym - jest „Matka Jaja” odbywająca się w Lany Poniedziałek. Barwny korowód przebierańców kroczących przez wieś składa życzenia kolejnym gospodarzom, robi im żarty, zbierając przy tym jajka, kiełbasę i słodycze. Wśród przebierańców znaleźć możemy: diabły siejące popłoch poprzez smarowanie twarzy mieszkańców sadzą oraz spuszczaniem „lania” rózgami rzemieniami – czyniąc to na szczęście bocian symbolizujący koniec zimy i nadejście wiosny kostucha z kosą niemowlę wiezione przez starą babę, przy czym za niemowlę najczęściej przebierali się starsi ludzie

12 Gwara bolewicka O to kilka poznanych przez nas gwarowych nazw:
grepa-widły betki – grzyby psyka-kot skład- sklep , korka - mały garnek kworta – garnuszek worek- portfel , tytka – torebka badejki – majtki szplyn- głupek/głupi , ślepe ryby - zupa grochowa/fasolowa/kapuśniak przetkam- przełożę , rumpuć - zupa jarzynowa świętojanki – porzeczki ino- tylko , antrejka – altana klymki – cukierki nopka- miska, jupa – kurtka pumpa – studnia leberka – wątrobianka


Pobierz ppt "PoZNAĆ I OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google