Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urządzenia sieci komputerowych Anna Wysocka. Karta sieciowa  Karta sieciowa (NIC - Network Interface Card) służy do przekształcania pakietów danych w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urządzenia sieci komputerowych Anna Wysocka. Karta sieciowa  Karta sieciowa (NIC - Network Interface Card) służy do przekształcania pakietów danych w."— Zapis prezentacji:

1 Urządzenia sieci komputerowych Anna Wysocka

2 Karta sieciowa  Karta sieciowa (NIC - Network Interface Card) służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Każda karta NIC posiada własny, unikatowy w skali światowej adres fizyczny, znany jako adres MAC, przyporządkowany w momencie jej produkcji przez producenta, zazwyczaj umieszczony na stałe w jej pamięci ROM. We współczesnych kartach adres ten można jednak zmieniać.sieci komputerowejMACROM

3 Karta sieciowa

4 Hub  Koncentrator (ang. hub) - urządzenie łączące wiele komputerów w sieci o topologii gwiazdy. Koncentrator podłączany jest do komputera głównego (serwera, często podłączonego do internetu), zaś do koncentratora podłączane są komputery będące stacjami roboczymi. Do połączenia najczęściej wykorzystuje się kabel UTP skrętka kategorii 5.ang.komputerówsieci topologii gwiazdyserweranternetustacjami roboczymikabelUTPskrętka

5

6 Światłowód Światłowód zbudowany jest z giętkich włókien szklanych lub plastikowych, przez które są przesyłane dane z wykorzystaniem światła. Cienkie włókna szklane są otoczone plastykowymi osłonami umożliwiającymi ich zginanie nie powodując łamania.

7 Światłowód Na końcach światłowodu po jednej stronie umieszczony jest nadajnik, po drugiej zaś odbiornik. Nadajnik jest wyposażony w diodę świecącą lub laser, których zadaniem jest generowanie impulsów świetlnych przesyłanych włóknem szklanym. Odbiornik, aby odebrać dany impuls świetlny, stosuje do tego fotoelement.

8 Switch  Nazywany jest również przełącznikiem lub hubem przełączającym. Switch stosuje się zwykle w sieciach opartych na skrętce. Jest urządzeniem służącym do przyłączania stacji przede wszystkim w topologii gwiazdy, a także do rozładowania ruchu w sieci i wyeliminowania kolizji, w czym przewyższają bridge. Posiadają zazwyczaj kilkanaście portów. Mogą być one wykorzystane do podłączenia stacji końcowych, innych przełączników, bądź hubów.

9

10 Bridge Bridge, czyli mostek, to urządzenie posiadające 2 lub więcej portów, służące do łączenia segmentów sieci. Na bieżąco identyfikuje swoje porty i kojarzy konkretne komputery. Pozwala na podniesienie wydajności i zwiększenie maksymalnych długości sieci.

11

12 Repeater Repeater powtarza (kopiuje) odbierane sygnały i wzmacnia sygnał. Polega to na zwiększeniu poziomu odbieranego przebiegu falowego bez zmiany jego częstotliwości. Jest to najprostsze urządzenie tego typu. Może łączyć tylko sieci o takiej samej architekturze, używające tych samych protokołów i technik transmisyjnych. Potrafi jednak łączyć segmenty sieci o różnych mediach transmisyjnych.

13

14 Router  Router (czasem zwany też ruter) to urządzenie sieciowe, które określa następny punkt sieciowy do którego należy skierować pakiet danych (np. datagram IP). Ten proces nazywa się routingiem (rutingiem) bądź trasowaniem. Routing IP odbywa się w warstwie trzeciej modelu OSI. sieciowepakiet IProutingiemIP modelu OSI  Router używany jest przede wszystkim do łączenia ze sobą sieci WAN, MAN i LAN.WANMANLAN  Routing jest najczęściej kojarzony z protokołem IP, choć może także zachodzić w sieciach wykorzystujących inne protokoły, np. IPX (sieci Novell).protokołemIP protokołyIPXNovell  Szczególnym przypadkiem routera jest urządzenie z jednym interfejsem sieciowym, które routuje pomiędzy dwoma lub większą ilością sieci wydzielonych logicznie na tym pojedynczym interfejsie. Dla sieci Ethernet są to VLAN-y (wirtualne sieci lokalne), dla sieci ATM czy Frame Relay kanały PVC/SVC (Permanent Virtual Circuit/Switched Virtual Circuit, stałe bądź komutowane kanały wirtualne). VLAN-yATM Frame Relay

15

16 Skrętka  Skrętka (od ang. twisted-pair wire) jest to rodzaj kabla sygnałowego, służącego do przesyłania informacji, który zbudowany jest z jednej lub więcej par skręconych z sobą przewodów miedzianych, przy czym każda z par posiada inną długość skręcenia w celu obniżenia indukcji pomiędzy parami.ang.informacji miedzianychindukcji  Zastosowanie skrętki to łącza telekomunikacyjne oraz sieci komputerowe. Skrętka ma zastosowanie zarówno do przesyłania danych w postaci analogowej jak i cyfrowej.łącza telekomunikacyjnesieci komputerowe

17

18 Kabel koncentryczny Kabel koncentryczny zbudowany jest z przewodu otoczonego metalową osłoną stanowiącą ekran ograniczający interferencję. Ekran izoluje wewnętrzny przewód na dwa sposoby: zabezpiecza przed zewnętrzną energią, która mogłaby wywołać interferencję i odwrotnie wypromieniowana energia sygnału przesyłanego wewnętrznym przewodem jest tłumiona i nie ma wpływu na sygnały w innych kablach. W sieci Ethernet 10Base-2 (tzw. cienki Ethernet), wykorzystujących kabel koncentryczny, prędkość przesyłania danych wynosi 10 Mb/s (odległość do 185 m) a 10Base-5 (tzw. gruby Ethernet) prędkość transmisji jest taka sama, natomiast odległość pomiędzy dwoma skrajnymi stacjami zwiększa się do 500 m.


Pobierz ppt "Urządzenia sieci komputerowych Anna Wysocka. Karta sieciowa  Karta sieciowa (NIC - Network Interface Card) służy do przekształcania pakietów danych w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google