Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady dobrego wychowania czyli savoir vivre na co dzień.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady dobrego wychowania czyli savoir vivre na co dzień."— Zapis prezentacji:

1 Zasady dobrego wychowania czyli savoir vivre na co dzień.

2 Nowe znajomości: Przy zawieraniu nowych znajomości ważne jest, aby na początku przedstawić osobę mniej ważną osobie ważniejszej, np. Kiedy przyprowadzamy do domu koleżankę/kolegę to należy ich jako pierwszych przedstawić rodzicom.

3 ZAPAMIĘTAJ GRZECZNOŚĆ NIE KOSZTUJE!

4 Jestem kulturalny i jest mi z tym dobrze, bo
-Nie używam wulgarnych słów -Nie biję się, nie dokuczam innym -Pomagam innym, zwłaszcza starszym -Umiem słuchać innych -Nie wyśmiewam się z innych

5 Zachowanie w mieście Kulturalny człowiek na ulicy nie śmieci i nie spluwa na chodnik. Nie może on pokazywać palcem niczego ani tym bardziej kogoś, bo ta osoba mogłaby się poczuć obrażona. Każdy wychowany człowiek powinien wiedzieć, że po chodniku powinien się poruszać prawą stroną a nigdy lewą, bo wtedy mogłoby dojść do zderzenia z osobą z naprzeciwka.

6 Zachowanie w kinie i teatrze:
Jeżeli wybieramy się do kina/teatru sami bądź z osobą towarzyszącą nie należy się spóźniać, gdyż innym ludziom mogłoby to przeszkadzać. Zawsze do rzędu należy wchodzić przodem do siedzących. W kinie/teatrze nie wolno śmiecić, szeleścić papierkami, komentować na głos filmu/przedstawienia, a także nie należy wychodzić przed zakończeniem.

7 Zachowanie przy jedzeniu:
-Przed jedzeniem trzeba wszystkim przy stole życzyć „ Smacznego !”. -Przed jedzeniem umyjcie ręce! -Niebezpiecznie jest jeść niemyte jarzyny i owoce. -Podczas jedzenia nie należy mówić, je się w ciszy. -Przy pięknym stole należy również pięknie siedzieć: prosto, nie zanadto blisko stołu, lekko pochylając się podczas jedzenia. -Niepięknie jest rozwalać się na krześle, kłaść łokcie na stole i niemal nosem dotykać jedzenia. -Przeżuwać należy bezgłośnie, z zamkniętymi ustami. -Chleb bierze się wyłącznie ręką. -Pasztety, sałatki, zapiekanki je się wyłącznie widelcem. -Drób, podobnie jak inne mięso, je się za pomocą noża i widelca. -Nóż trzyma się w ręce prawej, a widelec – w lewej. -Ryby je się bez noża. -Kończąc jeść wytrzyj usta i palce serwetką. -Należy bezwzględnie podziękować za smaczny obiad.

8

9 12 zasad dobrego wychowania:
1.Okazuję wszystkim życzliwość i szacunek. 2. Używam zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, przepraszam, dziękuję itp.. 3. Mówię językiem wolnym od wulgaryzmów. 4. Jestem prawdomówny, kłamstwo i tak obróci się przeciwko mnie. 5. Nie przerywam, kiedy ktoś mówi. 6. Pamiętam, że wszyscy mają jednakowe prawa i respektuję je. 7. Jestem koleżeński, pomagam innym. 8. Dbam o bezpieczeństwo w każdej sytuacji. 9. Reaguję na dostrzeżone przejawy zła. 10. Panuję nad swoimi emocjami w kontaktach z innymi ludźmi. 11. Nie śmieję się z innych, ja też miewam trudne chwile. 12. Jestem punktualny, nie spóźniam się.

10 Rozmawiały dwie łyżki składnie Czy przy stole siorbać jest ładnie
Rozmawiały dwie łyżki składnie Czy przy stole siorbać jest ładnie? Czy z talerza się wszystko zjada? Czy jak się je, to się nie gada? Stół podsłuchując rozmowę Wygłosił poważną mowę: Posiłek to ważna jest sprawa Na bok żarty i głupia zabawa Przy stole się nie parska i beka Świadczy to o kulturze człowieka Zatem krótko, moje drogie panie Tak wygląda dobre wychowanie

11 KONIEC N.Różycka 1EH


Pobierz ppt "Zasady dobrego wychowania czyli savoir vivre na co dzień."

Podobne prezentacje


Reklamy Google