Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Satelitarny System Lokalizacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Satelitarny System Lokalizacji"— Zapis prezentacji:

1 Satelitarny System Lokalizacji
GPS

2 Spis treści Czym jest GPS? Na jakie segmenty się dzieli?
Historia systemu GPS Zasada działania Dokładność pomiarów Inne systemy pozycjonowania Zastosowania

3 GPS-Global Positioning System
 Jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: -kosmicznego -naziemnego -użytkownika

4 Segment kosmiczny 24 satelity (+6 zapasowych) na
sześciu orbitach – wysokość ok m Przynajmniej 4 jednocześnie widoczne nad horyzontem Każdy satelita wysyła sygnał w dwóch częstotliwościach: L1 ( MHz) i L2 ( MHz)

5 Segment naziemny Segment naziemny składa się z 12 stacji nadzoru rozmieszczonych możliwie blisko i równomiernie na równiku. Odpowiada on za utrzymanie sprawności technicznej systemu wyrażającej się niezawodnością i dokładnością odbieranego przez użytkowników sygnału satelitarnego.

6 Segment użytkownika Segment użytkownika składa się z setek tysięcy amerykańskich i sojuszniczych użytkowników wojskowych. Z usługi GPS korzysta też dziesiątki milionów użytkowników cywilnych każdego dnia po przez odbiorniki GPS.

7

8 Historia GPS W 1973 na wniosek Departamentu Obrony USA rozpoczęto prace nad stworzeniem satelitarnego systemu nawigacyjnego. W 1978 został wystrzelony pierwszy satelita GPS na orbitę, który miał zastosowanie wojskowe W 1983 po zestrzeleniu koreańskiego samolotu pasażerskiego przez pomyłkę pilota, postanowiono udostępnić go do zastosowań cywilnych.

9 Historia GPS 17 lipca 1995 system pozycjonowania GPS, osiągnął pełną operatywność i działał na obszarze całej Ziemi. 1 maja 2000 wyłączono system SA (Selective Availability), który zakłócał dokładność pomiarów z 100m do 20m.

10 Zasada działania Sygnał dociera do użytkownika na dwóch częstotliwościach nośnych L1 =1575,42 MHz i L2 = 1227,6 MHz  Porównanie różnicy faz obu sygnałów pozwala na dokładne wyznaczenie czasu propagacji. Dla poprawnej pracy systemu kluczowy jest czas. Każdy satelita jest wyposażony w zegar atomowy, dzięki czemu jego sygnał jest dokładnie zsynchronizowany z systemem. Aby określić pozycje na Ziemi, potrzebny jest sygnał z 4 satelitów równocześnie

11

12 Dokładność pomiarów Ze względów strategicznych przewidziano dwa poziomy dostępu: – Standardowy -dla użytkowników cywilnych – Precyzyjny-dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Dokładność standardowego poziomu wynosi kilka metrów, a prezyjnego niemal co do centymetra. Często stosowaną metodą zwiększenia dokładności pomiaru jest stosowanie pomiaru różnicowego-DGPS (ang. Differential Global Positioning System)

13 Inne systemy pozycjonowania
Oprócz GPS-u istnieją również takie systemy nawigacji jak: GLONASS- rosyjski system pozycjonowania Galileo- europejski system nawigacji Compass- chiński system nawigacji IRNSS- indyjski system pozycjonowania

14 Zastosowania System satelitarny GPS ma zastosowanie w różnych dziedzinach życia m.in.: Kartografia Wojsko Transport Meteorologia Infrastruktura techniczna Geodezja

15 Koniec Prezentacje wykonali: Kacper Zembrzuski Mateusz Marchewa
Grzegorz Kwiatkowski Michał Chodkowski


Pobierz ppt "Satelitarny System Lokalizacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google