Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

R OLA MIKROKREDYTU W ZWALCZANIU UBÓSTWA W B ANGLADESZU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "R OLA MIKROKREDYTU W ZWALCZANIU UBÓSTWA W B ANGLADESZU."— Zapis prezentacji:

1 R OLA MIKROKREDYTU W ZWALCZANIU UBÓSTWA W B ANGLADESZU

2 T ŁO I UWARUNKOWANIA SPOŁECZNE : odzyskanie niepodległości po wojnie przeciwko Pakistanowi (16 grudnia 1971); wysoki poziom ubóstwa; wysoki przyrost naturalny; wysoka umieralność niemowląt; analfabetyzm; niski standard mieszkań; klęski żywiołowe; lichwiarskie stawki pożyczek.

3 C O TO JEST MIKROKREDYT ? Jest to pożyczka pieniężna w bardzo małej kwocie (od kilku do ok. tysiąca dolarów), przeznaczona na rozwój działalności gospodarczej, udzielana osobom ubogim i nie mającym dostępu do „zwyczajnej” bankowości, zazwyczaj także nie posiadającym zabezpieczenia dla takiej pożyczki.

4 I STOTA MIKROKREDYTU dostosowanie opcji spłaty kredytu do potrzeb i możliwości społeczeństwa; zwiększanie liczby kredytobiorców wśród kobiet; pożyczki udzielane małym, homogenicznym grupom; klarowność zasad; bezpośredni kontakt z klientem; rozwój społeczeństwa;

5 Z ASADY UDZIELANIA MIKROKREDYTU : pięcioosobowe grupy kobiet; kredyt jest zaciągany na rok; raty są spłacane co tydzień i zaczynają się tydzień po wzięciu kredytu; odsetki: 20%; spłata w ratach stanowiących 2% sumy kredytu przez pięćdziesiąt tygodni.

6 P RACOWNIK GRAMEEN BANKU wynagrodzenie miesięczne: 2200 taka (66 dolarów) 1995 r.; premia dwa razy w roku; dzień pracy: 12 h spotkania w centrum kredytowym; odwiedziny klientek w domach.

7 P OSTANOWIENIA CZŁONKÓW BANKU : dyscyplina, jedność, odwaga i ciężka praca; dobrobyt; zadbane domy; uprawianie warzyw; sadzonki; ograniczenie wielodzietności; kształcenie dzieci; budowanie latryn; dostęp do czystej wody; brak posagu; wspólne inwestycje; współpraca; działania społeczne.

8 S YTUACJA GRAMEEN BANKU Źródło: www.grameen-info.org

9 S YTUACJA W B ANGLADESZU :

10 U BÓSTWO W B ANGLADESZU

11 W SKAŹNIKI UWOLNIENIA OD UBÓSTWA : dom zadaszony blachą falistą; łóżka dla wszystkich członków rodziny; bezpieczna woda pitna; higieniczna latryna; kształcenie dzieci; ciepłe ubrania w sezonie zimowym; siatki zabezpieczające przed komarami; ogródek warzywny; pożywnie nawet w okresach głodu; możliwość zarobkowania przez dorosłych członków rodziny.

12 G ŁOSY PRZECIW : samo zatrudnienie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla ubogich; charyzmatyczny przywódca; wysokie oprocentowanie; wpędzanie ubogich w spiralę długów.


Pobierz ppt "R OLA MIKROKREDYTU W ZWALCZANIU UBÓSTWA W B ANGLADESZU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google