Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała Klaudia Tomaszowicz 3c

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała Klaudia Tomaszowicz 3c"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała Klaudia Tomaszowicz 3c
KARTEZJUSZ Opracowała Klaudia Tomaszowicz 3c

2 Kartezjusz , Rene Descartes – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej

3 Życie Kartezjusza Pochodził ze starego szlacheckiego rodu, wychowany u jezuitów w La Flèche Studiował w Paryżu m.in. Inżynierię wojskową Kartezjusz zajmował się także optyką , chemia , mechaniką , embrologią , anatomia , medycyna , astronomią oraz meteroologią W 1649 przyjął zaproszenie królowej szwedzkiej Krystyny do Sztokholmu, która chciała pod jego kierunkiem studiować filozofię i skorzystać z jego rad przy organizowaniu szwedzkiej akademii nauk Kartezjusz zmarł na zapalenie płuc Nie miał żony , lecz miał córkę z krótko trwałego związku z Helene Jans

4 Kartezjusz uważany jest za ojca nowożytnej filozofii
Kartezjusz uważany jest za ojca nowożytnej filozofii. Sam podawał się za myśliciela, który zerwał z bezwartościową tradycją i zaczął tworzyć naukę od początku. Metafizyka i postawa podczas rozwiązywania zagadnień były bliskie poglądom Augustyna, Bonawentury, Dunsa Szkota. Słynne słowa: "cogito, ergo sum"- myślę, więc jestem - zostało wypowiedziane przez św. Augustyna. Pomimo tego Kartezjusz wprowadził nową metodologię i zbudował nowy system filozofii.

5 Dla Kartezjusza najwięcej zalet naukowych miała matematyka
Dla Kartezjusza najwięcej zalet naukowych miała matematyka. Chciał, aby pod względem ścisłości i pewności wszystkie nauki były do niej podobne, ponieważ ona rozważa tylko własności ilościowe, a liczby daje się ująć w przestrzeń i ruch. Ideałem było rozważać całą przyrodę wyłącznie geometrycznie i mechanicznie.

6 Osiągniecia Kartezjusza:
tytuł naukowy z dziedziny prawa na Uniwersytecie w Poitiers, wykładowca na Uniwersytecie we Franeker, Był korepetytorem (i doradcą przy organizowaniu szwedzkiej akademii nauk) królowej szwedzkiej Krystyny, Uważany do dnia dzisiejszego za prekursora nowożytnej kultury umysłowej i jednego z najwybitniejszych uczonych XVII wieku.

7

8 Wybitne dzieła: Opisał w „Dioptrique”  prawo załamania światła, wprowadził termin funkcja a także nazwę liczby urojone, Zapoczątkował badania wielu problemów teorii równań algebraicznych, Sformułował twierdzenie Bézout oraz o liczbach rzeczywistych i zespolonych pierwiastkach równania algebraicznego. Podał prosty sposób oszacowania liczby dodatnich i ujemnych pierwiastków równania algebraicznego, Znalazł graficzny sposób rozwiązania równania algebraicznego trzeciego stopnia, jak również nowy sposób rozwiązania równania czwartego stopnia, Sformułował zasadę zachowania pędu.

9 Kartezjusz był też jednym z prekursorów fizyki klasycznej
Kartezjusz był też jednym z prekursorów fizyki klasycznej. Sformułował zasadę zachowania pędu oraz tzw. teorię wirów, według której materia Wszechświata znajduje się w ciągłym ruchu, wywołującym wiry wypełniającego wszechświat eteru. Kartezjusz zajmował się również eksperymentami optycznymi, sformułował prawo załamania i odbicia światła.

10 KONIEC https://www.google.pl/search?q=kartezjusz&hl=pl&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=zp4gU5XuBeap7Aagg4E4&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=634


Pobierz ppt "Opracowała Klaudia Tomaszowicz 3c"

Podobne prezentacje


Reklamy Google