Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kartezjusz, Rene Descartes – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kartezjusz, Rene Descartes – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury."— Zapis prezentacji:

1

2 Kartezjusz, Rene Descartes – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej

3  Pochodził ze starego szlacheckiego rodu, wychowany u jezuitów w La Flèche  Studiował w Paryżu m.in. Inżynierię wojskową  Kartezjusz zajmował się także optyką, chemia, mechaniką, embrologią, anatomia, medycyna, astronomią oraz meteroologią  W 1649 przyjął zaproszenie królowej szwedzkiej Krystyny do Sztokholmu, która chciała pod jego kierunkiem studiować filozofię i skorzystać z jego rad przy organizowaniu szwedzkiej akademii nauk  Kartezjusz zmarł na zapalenie płuc  Nie miał żony, lecz miał córkę z krótko trwałego związku z Helene Jans

4 Kartezjusz uważany jest za ojca nowożytnej filozofii. Sam podawał się za myśliciela, który zerwał z bezwartościową tradycją i zaczął tworzyć naukę od początku. Metafizyka i postawa podczas rozwiązywania zagadnień były bliskie poglądom Augustyna, Bonawentury, Dunsa Szkota. Słynne słowa: "cogito, ergo sum"- myślę, więc jestem - zostało wypowiedziane przez św. Augustyna. Pomimo tego Kartezjusz wprowadził nową metodologię i zbudował nowy system filozofii.

5 Dla Kartezjusza najwięcej zalet naukowych miała matematyka. Chciał, aby pod względem ścisłości i pewności wszystkie nauki były do niej podobne, ponieważ ona rozważa tylko własności ilościowe, a liczby daje się ująć w przestrzeń i ruch. Ideałem było rozważać całą przyrodę wyłącznie geometrycznie i mechanicznie.

6 Osiągniecia Kartezjusza: tytuł naukowy z dziedziny prawa na Uniwersytecie w Poitiers, wykładowca na Uniwersytecie we Franeker, Był korepetytorem (i doradcą przy organizowaniu szwedzkiej akademii nauk) królowej szwedzkiej Krystyny, Uważany do dnia dzisiejszego za prekursora nowożytnej kultury umysłowej i jednego z najwybitniejszych uczonych XVII wieku.

7

8 Wybitne dzieła: Opisał w „Dioptrique” prawo załamania światła, wprowadził termin funkcja a także nazwę liczby urojone, Zapoczątkował badania wielu problemów teorii równań algebraicznych, Sformułował twierdzenie Bézout oraz o liczbach rzeczywistych i zespolonych pierwiastkach równania algebraicznego. Podał prosty sposób oszacowania liczby dodatnich i ujemnych pierwiastków równania algebraicznego, Znalazł graficzny sposób rozwiązania równania algebraicznego trzeciego stopnia, jak również nowy sposób rozwiązania równania czwartego stopnia, Sformułował zasadę zachowania pędu.

9 Kartezjusz był też jednym z prekursorów fizyki klasycznej. Sformułował zasadę zachowania pędu oraz tzw. teorię wirów, według której materia Wszechświata znajduje się w ciągłym ruchu, wywołującym wiry wypełniającego wszechświat eteru. Kartezjusz zajmował się również eksperymentami optycznymi, sformułował prawo załamania i odbicia światła.

10  http://zapytaj.onet.pl/Category/002,019/2,20673684,Jakie_osiagniecia_zdobyl_Kartezjusz.html http://zapytaj.onet.pl/Category/002,019/2,20673684,Jakie_osiagniecia_zdobyl_Kartezjusz.html  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kartezjusz http://pl.wikipedia.org/wiki/Kartezjusz  http://www.sciaga.pl/tekst/83023-84-kartezjusz http://www.sciaga.pl/tekst/83023-84-kartezjusz  https://www.google.pl/search?q=kartezjusz&hl=pl&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=zp4gU5XuBeap7 Aagg4E4&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=634 https://www.google.pl/search?q=kartezjusz&hl=pl&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=zp4gU5XuBeap7 Aagg4E4&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=634


Pobierz ppt "Kartezjusz, Rene Descartes – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury."

Podobne prezentacje


Reklamy Google