Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak unikać odpadów i pozbyć się ich w sposób przyjazny dla środowiska?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak unikać odpadów i pozbyć się ich w sposób przyjazny dla środowiska?"— Zapis prezentacji:

1 Jak unikać odpadów i pozbyć się ich w sposób przyjazny dla środowiska?
Jednym ze sposobów sprawiających, że śmieci jest mniej i łatwiej sobie z nimi radzić jest segregacja. Polega ona na tym, że oglądamy każdy śmieć i klasyfikujemy – czy to papier, czy plastik, czy szkło, czy może coś jeszcze innego. Następnie w zależności od naszej oceny, wyrzucamy go do odpowiedniego pojemnika na śmieci.

2 Szkło bezbarwne – wrzucamy do pojemnika białego, Szkło kolorowe – do pojemnika zielonego

3 Papier - pojemnik niebieski
WRZUCAMY: gazety, książki i inny papier, tekturę, worki papierowe, ścinki drukarskie, opakowanie wielomateriałowe typu tetrapak (kartony po płynnej żywności) – powinny być opróżnione, NIE MOŻNA WRZUCAĆ: opakowań z jakąkolwiek zawartością, lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych, tapet, kalki, zatłuszczonego papieru.

4 Plastik – pojemnik żółty
WRZUCAMY: Puste butelki plastikowe po różnych napojach, puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości. Plastikowe opakowania po żywności, folie i torebki z tworzyw sztucznych, czyste karnistry plastikowe, opakowania stalowe i aluminiowe. NIE MOŻNA WYRZUCAĆ: Opakowań po medykamentach, opakowań i butelek po olejach i smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po środkach chwasto i owadobójczych.

5 JAK UNIKAĆ ODPADÓW? Wybieraj produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku, nadających się do odzysku recyklingu. Wybieraj produkty które nie posiadają zbędnych opakowań. Pakuj zakupy we własną, zabraną z domu torbę lnianą. Kupuj towary w opakowaniach z recyklingu. Kupuj produkty, których opakowania nie stanowią zagrożenia dla środowiska, mogą być wielokrotnie używane. Unikaj zakupu towarów w opakowaniach z tworzyw sztucznych.

6 Odpady niebezpieczne Odpady niebezpieczne spotykane w naszych domach na co dzień to np.: Żarówki rtęciowe, neonówki, lampy LED, Niektóre detergenty (wybielacze, środki czystości do kuchni, łazienki), Oleje, smary silnikowe, tłuszcze, kity, woski, Baterie, akumulatory, Lakiery, farby, rozpuszczalniki i ich opakowania. Odpadów tych nie należy wyrzucać razem z innymi odpadami, aby nie trafiły na składowisko odpadów komunalnych.

7 Jedna mała bateria zegarkowa może skazić 1 m gleby lub 400 litrów wody
Jedna mała bateria zegarkowa może skazić 1 m gleby lub 400 litrów wody. Za pozostawienie tego typu sprzętu w miejscu do tego nie przeznaczonym grozi kara grzywny od 20 do 5000 zł. Konsument ma prawo do nieodpłatnego oddania swojego zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego w sklepie, który przyjmuje zużyty sprzęt w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt na zasadzie „1 za 1”, lub oddać zużyty sprzęt w punkcie zbierania.

8 BIODEGRADACJA Biodegradacji poddać można m.in. Obierki warzyw i owoców, saszetki z herbatą, liście herbaty i fusy z kawy, skorupki z jajek, tekturę, papierowe ręczniki i torby. Nie wolno kompostować resztek mięsa, ryb i produktów mlecznych, ponieważ wydzielają przykry zapach, a jednocześnie zwabiają rozmaite szkodniki, które mogą roznosić choroby. Jednym z najciekawszych sposobów radzenia sobie ze śmieciami jest biodegradacja. Surowce biodegradowane to takie, które nawet pozostawione samie sobie z czasem rozłożą się na prostsze składniki chemiczne pod wpływem działania organizmów żywych.

9 Pamiętaj, że poprzez recyklinig:
dbasz o swoje zdrowie, zmniejszasz ilość odpadów gromadzonych na składowiskach, działasz na korzyść środowiska naturalnego, oszczędzasz energie i wodę, zmniejszasz zanieczyszczenie powietrza i emisję gazów cieplarnianych, zmniejszasz ilość odpadów przemysłowych, zapobiegasz degradacji krajobrazu i środowiska naturalnego, prowadzą selektywną zbiórkę surowców wtórnych zmniejszasz masę i koszty wywozu odpadów z własnego gospodarstwa domowego.


Pobierz ppt "Jak unikać odpadów i pozbyć się ich w sposób przyjazny dla środowiska?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google