Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia, tradycje i atrakcje turystyczne Gminy Daleszyce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia, tradycje i atrakcje turystyczne Gminy Daleszyce"— Zapis prezentacji:

1 Historia, tradycje i atrakcje turystyczne Gminy Daleszyce
Konferencja inaugurująca realizację projektu Comenius Regio w gminie Daleszyce 2 październik 2012 Historia, tradycje i atrakcje turystyczne Gminy Daleszyce Opracowała Anna Oszczepalska

2 Najdawniejsza historia Daleszyc
Daleszyce są jedną z najstarszych miejscowości na Kielecczyźnie. Prawdopodobnie powstały przed 1171 rokiem. Ważnym wydarzeniem w dziejach miejscowości było ufundowanie kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła, w roku 1221 przez Iwo Odrowąża, biskupa krakowskiego. Można przypuszczać, że pochodzenie swojej nazwy Daleszyce zawdzięczają formie dawnego imienia Dalesz. Daleszyce znajdowały się na ważnym szlaku handlowym Kraków – Iłża.

3 Miasto Daleszyce W 1569 roku staraniem biskupa Filipa Padniewskiego, król Zygmunt August, nadał Daleszycom prawa miejskie. Zasadźcą, a zarazem sołtysem miasta Daleszyce był Seweryn Sasin. W ślad za nadaniem praw miejskich Daleszyce otrzymały szereg przywilejów, co wiązało się z powstawaniem cechów: kowale, krawcy, szewcy i bartnicy Pieczęć miejska i wójtowska

4 Miasto Daleszyce Kolejnym przywilejem nadanym miastu było prawo do propinacji (wyłączne prawo właściciela dóbr ziemskich do produkcji i sprzedaży alkoholu w obrębie swoich dóbr). Postęp  osadnictwa powodował rozwój miasta i powstawanie nowych inwestycji:  w 1597 roku wzniesiono w Daleszycach drugi kościół pod wezwaniem Św. Ducha. Miasto Daleszyce słynęło z organizowania targów i jarmarków. Dwa najważniejsze to jarmark na św. Jakuba (w maju) oraz na św. Michała (we wrześniu). W 1820 r. powstaje w Daleszycach szkoła elementarna.

5 Upadek miasta Daleszyce
W 1863 r. mieszczanie daleszyccy wzięli aktywny udział w powstaniu styczniowym.(Na dzień dzisiejszy wiadomo o ponad 80 czynnych uczestnikach powstania). W 1869 r. Daleszyce tracą prawa miejskie ukazem carskim. Sytuację Daleszyc pogorszył wielki pożar w 1880 roku, który strawił większość drewnianych budynków i epidemia cholery. Ponadto Daleszyce stały się siedzibą gminy żydowskiej , do której poza mieszkańcami miasteczka należały wsie: Cisów, Górno i Szczecno. Pieczęć miejska z 1860 r.

6 Okres wojen W czasie I wojny światowej przebiegał tędy front rosyjsko-austriacki. Po wojnie ważnym wydarzeniem był pobyt w Daleszycach marszałka Józefa Piłsudskiego w 1926 r.

7 II wojna światowa W czasie II wojny światowej Daleszyce stały się areną krwawych wydarzeń. W 942 r. Niemcy wywieźli z Daleszyc ponad 600 Żydów do obozy zagłady w Treblince. Rejon Daleszyc był obszarem działań partyzanckich (oddział Wybranieckich p.d. „Barabasza”), wspieranych przez mieszkańców. 5 sierpnia 1944 Kałmucy w służbie niemieckiej bestialsko zamordowali 18 mieszkańców. Daleszyce zostały wyzwolone 15 stycznia 1945 r.

8 Okres powojenny w dziejach Daleszyc.
Po wojnie Daleszyce zaczynają się odbudowywać ze zgliszcz. W 1952 wybudowano szkołę podstawową. Następnie budynek gminy, ośrodek zdrowia, ośrodek kultury oraz szereg innych obiektów użyteczności publicznej.

9 Inwestycje W ostatnich latach zostały podjęte inwestycje, które całkowicie zmieniły obraz Daleszyc: Ośrodek Zdrowia w Daleszycach Gminazjum w Daleszycach

10 Inwestycje Przedszkole w Daleszycach. Rewitalizacja Rynku

11 Turystyka

12

13

14 Turystyka zimowa

15

16 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Historia, tradycje i atrakcje turystyczne Gminy Daleszyce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google