Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Joseph E. Stiglitz Życiorys

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Joseph E. Stiglitz Życiorys"— Zapis prezentacji:

1

2 Joseph E. Stiglitz Życiorys
Od 2003 legitymuje się tytułem profesora akademickiego Columbia University; specjalizuje się w dziedzinie mikroekonomii. W latach 1993–1997 był szefem Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta Stanów Zjednoczonych, a w latach 1997–2000 głównym ekonomistą Banku Światowego. Jest założycielem organizacji Initiative for Policy Dialogue (IPD), skupiającej ekspertów w dziedzinie rozwoju międzynarodowego. Przewodniczy Brooks World Poverty Institute (BWPI) z Manchester University oraz jest członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla otrzymał (razem z George'em Akerlofem i Michaelem Spence'em) za analizę rynków charakteryzujących się asymetrią informacji. W 2001 Uniwersytet Karola w Pradze przyznał mu tytuł doktora honoris causa[1]. Stiglitz znany jest z krytycznego spojrzenia na zarządzanie mechanizmem globalizacji, ekonomię ściśle wolnorynkową oraz niektóre międzynarodowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy.

3 The Price of Inequality: How Today`s Divided Society Endagers Our Future
Czy rok 2011 wejdzie w historii nowych przemian w społeczeństwie ? Tunezja → Egipt →Bliski Wschód → Hiszpanii →Nowego Yorku

4

5

6 „Los indignades”

7

8

9 1.Rynek nie działa tak, jak powinien.
2. System polityczne nie poprawia wadliwy rynek 3. System gospodarcze i polityczne są od podstaw niesprawiedliwy

10 Jesteśmy w środku błędnego koła- tylko polityczne zabiegi mogą nas wyprowadzić.

11 Maksima do 2008 roku: Rynek jest stały i stabilny. Prawa rynku uporządkuje nasze życie i gwarantuje rozwoju

12 Pobyt i Podaż Postęp techniczne Globalizacja
Inwestycje w ochronne środowisko i zapobieganiem globalnego ocieplenia.

13 Naj większy niewypał rynku:
Niemoc w znalezieniu pracy dla wszystkich, który je szukają, To największe marnotrawstwo i jedno z głównych powodów coraz większej nierówności. (2012 r. – 25 mln obywateli USA szuka pracy na pełny etat).

14 Stiglitz o systemie gospodarczym w USA
Nie zdaje egzaminu (tak uważa większość obywateli), Nierówność i niesprawiedliwość rośnie w dużym tempie, Zagrożenie dla demokracji, Świat finansowy panuje nad polityka rządu (jest zaburzony porządek w państwie praworządnym), Zagrożone poczucie tożsamości narodowej

15 Stiglitz – o globalizacji
Ścisłe powiązanie narodów, krajów i gospodarek narodowych, → rozwój ogólnego dobrobytu, → rozpowszechnienie chciwości i nędzy.

16 Stiglitz – o gospodarce rynkowej
Ogromny potencjał – ale bez morału Jeden z głównych motorów rozwoju cywilizacji w ciągu ostatnich 200 lat, Ale rynek trzeba okiełznać i oswoić!!!

17

18


Pobierz ppt "Joseph E. Stiglitz Życiorys"

Podobne prezentacje


Reklamy Google