Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Joseph E. Stiglitz Życiorys Od 2003 legitymuje się tytułem profesora akademickiego Columbia University; specjalizuje się w dziedzinie mikroekonomii. W.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Joseph E. Stiglitz Życiorys Od 2003 legitymuje się tytułem profesora akademickiego Columbia University; specjalizuje się w dziedzinie mikroekonomii. W."— Zapis prezentacji:

1

2 Joseph E. Stiglitz Życiorys Od 2003 legitymuje się tytułem profesora akademickiego Columbia University; specjalizuje się w dziedzinie mikroekonomii. W latach 1993–1997 był szefem Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta Stanów Zjednoczonych, a w latach 1997–2000 głównym ekonomistą Banku Światowego. Jest założycielem organizacji Initiative for Policy Dialogue (IPD), skupiającej ekspertów w dziedzinie rozwoju międzynarodowego. Przewodniczy Brooks World Poverty Institute (BWPI) z Manchester University oraz jest członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla otrzymał (razem z George'em Akerlofem i Michaelem Spence'em) za analizę rynków charakteryzujących się asymetrią informacji. W 2001 Uniwersytet Karola w Pradze przyznał mu tytuł doktora honoris causa [1]. Stiglitz znany jest z krytycznego spojrzenia na zarządzanie mechanizmem globalizacji, ekonomię ściśle wolnorynkową oraz niektóre międzynarodowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy.Columbia University Zespołu Doradców EkonomicznychBanku ŚwiatowegoInitiative for Policy DialogueBrooks World Poverty InstituteManchester UniversityPapieskiej Akademii Nauk SpołecznychGeorge'em AkerlofemMichaelem Spence'emasymetrią informacji2001Uniwersytet Karola w Pradzedoktora honoris causa [1]globalizacjiwolnorynkową Międzynarodowy Fundusz Walutowy

3 The Price of Inequality: How Today`s Divided Society Endagers Our Future Czy rok 2011 wejdzie w historii nowych przemian w społeczeństwie ? Tunezja → Egipt →Bliski Wschód → Hiszpanii →Nowego Yorku

4

5

6 „Los indignades”

7

8

9 1.Rynek nie działa tak, jak powinien. 2. System polityczne nie poprawia wadliwy rynek 3. System gospodarcze i polityczne są od podstaw niesprawiedliwy

10 Jesteśmy w środku błędnego koła- tylko polityczne zabiegi mogą nas wyprowadzić.

11 Maksima do 2008 roku: Rynek jest stały i stabilny. Prawa rynku uporządkuje nasze życie i gwarantuje rozwoju

12 Pobyt i Podaż Postęp techniczne Globalizacja Inwestycje w ochronne środowisko i zapobieganiem globalnego ocieplenia.

13 Naj większy niewypał rynku: Niemoc w znalezieniu pracy dla wszystkich, który je szukają, To największe marnotrawstwo i jedno z głównych powodów coraz większej nierówności. (2012 r. – 25 mln obywateli USA szuka pracy na pełny etat).

14 Stiglitz o systemie gospodarczym w USA Nie zdaje egzaminu (tak uważa większość obywateli), Nierówność i niesprawiedliwość rośnie w dużym tempie, Zagrożenie dla demokracji, Świat finansowy panuje nad polityka rządu (jest zaburzony porządek w państwie praworządnym), Zagrożone poczucie tożsamości narodowej

15 Stiglitz – o globalizacji Ścisłe powiązanie narodów, krajów i gospodarek narodowych, → rozwój ogólnego dobrobytu, → rozpowszechnienie chciwości i nędzy.

16 Stiglitz – o gospodarce rynkowej Ogromny potencjał – ale bez morału Jeden z głównych motorów rozwoju cywilizacji w ciągu ostatnich 200 lat, Ale rynek trzeba okiełznać i oswoić!!!

17

18


Pobierz ppt "Joseph E. Stiglitz Życiorys Od 2003 legitymuje się tytułem profesora akademickiego Columbia University; specjalizuje się w dziedzinie mikroekonomii. W."

Podobne prezentacje


Reklamy Google