Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Domowe koty. Wszystkie rasy kota domowego spotykane na całym świecie pochodzą od jednego, dziko żyjącego gatunku. Pierwsze koty udomowiono w Egipcie ponad.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Domowe koty. Wszystkie rasy kota domowego spotykane na całym świecie pochodzą od jednego, dziko żyjącego gatunku. Pierwsze koty udomowiono w Egipcie ponad."— Zapis prezentacji:

1 Domowe koty

2 Wszystkie rasy kota domowego spotykane na całym świecie pochodzą od jednego, dziko żyjącego gatunku. Pierwsze koty udomowiono w Egipcie ponad 5 tysięcy lat temu. Dziś koty żyją już na całej kuli ziemskiej, a w wielu krajach stały się ulubionym zwierzęciem domowym. Najbardziej popularne są koty nierasowe – mix wielu ras hodowanych w domach lub żyjących w piwnicach czy na podwórkach.

3 Koty są doskonałymi towarzyszami człowieka. Lubią spędzać czas ze swoimi właścicielami, pozwalają im się głaskać i czesać. Równocześnie potrafią być bardzo niezależne, spędzając czas samotnie na zabawie i polowaniach. Koty to wesołe i przyjacielskie zwierzęta.

4 Budowa kota

5 Małe kotki przebywają w brzuchu mamy 8 tygodni. W jednym miocie może być ich od 2 do 5. Zaraz po urodzeniu kocięta nie widzą ani nie słyszą. Oczy kociąt są zawsze niebieskie, bez względu na rasę. Właściwy kolor oczu pojawia się dopiero po około 12 tygodniach.

6 Małe kotki potrzebują mamy, która karmi je własnym mlekiem i dba, aby były czyste. Po 2 miesiącach kotki stają się samodzielne.

7 Koty potrafią dość wyraźnie przekazać swój nastrój za pomocą odpowiedniej mimiki i gestów.

8 Dziś znanych jest około 100 ras kota domowego. Unikatem wśród kotów jest kot ragdoll pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Kiedy weźmie się go na ręce – rozluźnia wszystkie mięśnie, staje się słaby i bezwładny jak szmaciana lalka, od której pochodzi jego nazwa.

9 Kot to świetny łowca. Stara się pochwycić wszystko, co się porusza.

10 Zabawa i ruch są szczególnie ważne dla kotów trzymanych stale w mieszkaniu, ponieważ zapewniają ćwiczenie mięśni i zmysłów, są zachętą do uczenia się oraz celowego postępowania.

11 Potrzebę zabawy pomoże zaspokoić specjalny zestaw dla kota - w domku można się schować, znaleźć chwilę odosobnienia, którą koty tak bardzo lubią.

12 Koty są uparte, jeśli chodzi o wybór i korzystanie z miejsc do zabawy i spania. Szukają dogodnych miejsc i są niezadowolone, gdy się je tam niepokoi. Koty upodobały sobie w domu niektóre miejsca, wiele kotów faworyzuje miejsca usytuowane wyżej; takie, które dają im lepszą widoczność i stwarzają poczucie przewagi.

13 Niektóre miejsca wydzielające ciepło są chętnie wykorzystywane przez koty na legowisko, np. okolice grzejników, włączony telewizor czy komputer. Ulubionym miejscem wypoczynku może być także szafka w kuchni, komora zlewozmywaka lub schody.

14 Źródło: Wikipedia Opracowanie informacji, zdjęcia: Irena Łyżczarz, Maria Teresa Kardaś Patrz: scenariusz zajęć „Domowe koty”

15


Pobierz ppt "Domowe koty. Wszystkie rasy kota domowego spotykane na całym świecie pochodzą od jednego, dziko żyjącego gatunku. Pierwsze koty udomowiono w Egipcie ponad."

Podobne prezentacje


Reklamy Google