Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzależnienia wśród młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzależnienia wśród młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 Uzależnienia wśród młodzieży

2 WAŻNE ! Problem uzależnień wśród młodzieży jest ogólnie znany w całym społeczeństwie . Do tradycyjnych już i rozpowszechnionych środków uzależniających jakimi są alkohol i palenie tytoniu , doszły narkotyki , leki i inne leki odurzające .

3 Papierosy a młodzież Palenie papierosów - przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Porównując świadectwa szkolne w Niemczech, Szwajcarii. USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach badacze stwierdzili, że uczniowie palący mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu. Papierosy można wszędzie kupić bez trudu. Są dość tanie i łatwo dostępne dla młodych ludzi, którzy chętnie w ten sposób manifestują swoją dorosłość i niezależność.

4

5

6 Alkohol wśród młodzieży
Rozpowszechnienie picia wśród młodzieży Wysokie ryzyko inicjacji alkoholowej dotyczy latków . Zgodnie z wynikami corocznego sondażu 26% uczniów 8 klasy, 40% uczniów 10 klasy oraz 51% 12-klasistów przyznało, że piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca . Do co najmniej jednego epizodu upicia się w ciągu 2 tygodni przed badaniem przyznało się 16% 8-klasistów, 25% 10- klasistów oraz 30% uczniów 12 klasy.

7

8

9 Narkotyki wśród młodzieży
Niemal każdy młody człowiek doskonale orientuje się w rodzajach narkotyków, wie, jakie jest ich działanie, gdzie je kupić. Badania przeprowadzone w końcu r. wśród gimnazjalistów i licealistów dowodzą, że prawie każdy uczeń otarł się o sferę narkotyków. Nie znaczy to, że każdy brał, tylko że choć raz stanął wobec wyboru: spróbuję albo nie. Marihuana, ecstasy, amfetamina, niektóre leki sprzedawane bez recepty – to środki odurzające, po które najczęściej sięgają młodzi Polacy. Niektórzy twierdzą, że na załatwienie „działki” potrzebują godzinę. Większości nie zabiera to więcej niż dobę. Aż 23 proc. 17–18-latków przyznaje, że bez trudu zdobywa konopie, 17,5 proc. mówi tak o amfetaminie

10

11

12 Leki odurzające Oprócz dobrze znanych narkotyków takich jak amfetamina, kokaina czy heroina, młodzież sięga coraz częściej po nowe, inne substancje zmieniające świadomość .To, z jednej strony są leki apteczne i mieszanki tych leków, a z drugiej substancje, które zostały jako scheda po sklepach z dopalaczami, jak chociażby mefedron , którego jest dużo na czarnym rynku i jest łatwo dostępny. Same dopalacze, choć oficjalnie zniknęły wraz ze sklepami, można kupić na czarnym rynku, a także przez internet. Teraz nie są to środki kolekcjonerskie, tylko inne. Sprzedawcy wymyślają im nowe nazwy, które mają ukryć faktyczny sposób ich działania. Można je również kupić na ulicy - tak, jak się kupuje narkotyki.

13

14

15 KONIEC Wykonała Paulina Paszkiet kl. IIIa KoOrdynator Dorota BOruch


Pobierz ppt "Uzależnienia wśród młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google