Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna Spotkanie z przewodnikami

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna Spotkanie z przewodnikami"— Zapis prezentacji:

1 Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna Spotkanie z przewodnikami
Wieliczka, styczeń 2013

2 Liczba turystów w latach 2005 - 2012
Turystyka w liczbach Liczba turystów w latach W 2012 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło gości, o 5% więcej niż w 2011 roku.

3 Liczba turystów krajowych i zagranicznych w latach 2005 - 2012
Turystyka w liczbach Liczba turystów krajowych i zagranicznych w latach W 2012 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło gości z kraju (o 5% więcej niż w 2011 roku) i turystów z zagranicy (o 6% więcej niż w 2011 roku).

4 Turystyka w liczbach Najliczniej odwiedzają nas turyści z...

5 Turystyka w liczbach Struktura turystów 2012

6 Turystyka w liczbach

7 Turyści o kopalni Gościom podoba się m. in.: wszystko
kaplica św. Kingi rzeźby solne jeziorka Komora Warszawa komora Michałowice Przewodnik

8 Turyści o kopalni Co podobało się najmniej? schody kolejki winda
tempo zwiedzania hałas innych grup przeciągi

9 Turyści o przewodnikach – Trasa turystyczna
„wiedza przewodnika” „przewodnik był bardzo zabawny/ zajmujący” „opowiadania przewodniczki” „kompetencje przewodnika” „styl przewodnika (opowiadanie o kopalni)” „przewodnik był fantastyczny” „ciekawe prowadzenie przewodnika” „profesjonalizm przewodnika” „objaśnienia przewodnika były świetne a dykcja bardzo dobra” „zorganizowanie przewodnika” „podejście przewodnika do grupy dzieci” „przewodnik dobrze odpowiadała na pytania”

10 Turyści o przewodnikach – Trasa górnicza
„był świetny” „był po prostu fachowcem” „pierwszorzędny przewodnik:)” „przodowy był super!” „dobra prezentacja i wiedza o kopalni i historii” „przewodnik był rewelacyjny, wesoły, kontaktowy, potrafił zainteresować trasą, atmosfera podczas zwiedzania super!” „dobry pomysł to przejście na ty” „profesjonalizm!!!:-)” „entuzjastyczny, zna się na pracy” „więcej takich przodowych:)” „fajne opowieści o kopalni i jej codziennym życiu”

11 Turyści o przewodnikach – Trasa górnicza
Przewodnicy są: profesjonalni wykwalifikowani zabawni sympatyczni uprzejmi potrafią przekazać informacje w ciekawy sposób

12 Co nowego? – Trasa górnicza
W sierpniu uruchomiono Trasę górniczą, produkt będący jednym z efektów projektu Szlaki Nowej Przygody w Zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”. Trasa Startuje w odremontowanym szybie Regis. W czasie aktywnego zwiedzania turyści mogą zostają „Śleprami” i uczą się górniczego fachu. Oddanie Regisu to również zmiany dla turystów zwiedzających Trasę turystyczną. Przy dużym natężeniu ruchu część z nich wyjeżdża właśnie tym szybem, co sprawia że oczekiwanie na wyjazd znacznie się skraca.

13 Co nowego w turystyce? Wprowadzenie systemu tour guide – od 29 stycznia 2013: Urządzenia wydawane są dla grup powyżej 10 osób. Poprawa jakości obsługi grup.

14 Co nowego w turystyce? Remont poczekalni budynku nadszybia Szybu Daniłowicza.

15 Co nowego w turystyce? Odnowienie części ekspozycji wioski neolitycznej. Wykonie i ustawienie nowej makiety klety szybowej w komorze Kazimierza Wielkiego.

16 Co nowego w turystyce? Komora Pieskowa Skała - Remont ostatniego ciągu schodów drewnianych oraz górnego pomostu spoczynkowego.

17 Co nowego w turystyce? Remont podszybia szybiku Antonia na poz. III wraz z chodnikiem do poprzeczni Kaniów i murkiem z kostki solnej – podwyższenie i poszerzenie wyrobiska. Przebudowa poprzeczni Poniatowski na odcinku od komory Staszica do podszybia szybika Kunegunda – poszerzenie i podwyższenie wyrobiska.

18 Co nowego w turystyce? Zmiana aranżacji komory Skarbnika -wykonano zmianę oświetlenia, przygotowano ławki dla turystów, zamontowano platformy obrotowe pod rzeźby solne. W komorze pojawi się też foto kiosk.

19 Co nowego w turystyce? Wykonanie i ustawienie w pochylni Barącza makiety (z elementami ruchomymi) przedstawiającej transport pochylniany z użyciem tzw. „pramsa”. Wykonanie oraz montaż ławek drewnianych dla turystów zlokalizowanych w rejonie szybu Regis.

20 Co nowego w turystyce? Komora Gwarków na poziomie III:
Po zakończeniu prac górniczych w komorze wykonywano prace stolarskie oraz przygotowano aranżację komory – oświetlenie, koło czerpakowe. Komora będzie pełniła funkcje imprezowe.

21 Co nowego w organizacji imprez?
Nowa podłoga i elementy wyposażenia w Komorze Pistek

22 Co nowego w organizacji imprez?
Prace nad nową aranżacją i wystrojem komory Witos Górna

23 Co nowego w gastronomii?
Stworzenie zaplecza kuchennego w Komorze Lebzeltern Remont rejonu kuchni gorącej w Komorze Budryka: zabudowa odtłuszczalnika oraz windy do Komory Lebzeltern

24 Co nowego w handlu? Modernizacja stoisk handlowych w Komorze Staszica: nowy wystrój i organizacja sprzedaży – umożliwienie zakupów samoobsługowych Otwarcie sklepu firmowego w Nadszybiu Szybu Regis

25 Sprawy przewodnickie Policzmy się:
Całkowita liczba przewodników w 2012 to 424. 32% przewodników posiada I klasę przewodnicką, II i III – po 34%. Niektórzy przewodnicy posiadają uprawnienia do oprowadzania w dwóch a nawet trzech językach.

26 Sprawy przewodnickie Wśród grona przewodnickiego znalazły się osoby oprowadzające turystów w językach: angielski – 110 osób białoruski – 1 osoba czeski – 2 osoby esperanto – 1 osoba francuski – 20 osób hiszpański – 15 osób japoński – 3 osoby niderlandzki – 1 osoba włoski – 20 osób niemiecki – 32 osoby polski – 238 osób portugalski – 1 osoba rosyjski – 31 osób serbski/chorwacki – 2 osoby słowacki – 2 osoby ukraiński – 8 osób węgierski – 2 osoby

27 Sprawy przewodnickie Zakończenie kursu przewodnickiego 2011/2012 r.
Kurs przewodnicki 2011/2012 zakończono w maju 2012 r. Kurs przewodnicki rozpoczęły 52 osoby Kurs przewodnicki ostatecznie zakończyły 34 osoby Do grona przewodnickiego dołączyły osoby oprowadzające min. w języku francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim, angielskim, chorwackim Organizacja kursu przewodnickiego 2012/2013 r. Kurs przewodnicki 2012/2013 rozpoczęto r. W wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego zakwalifikowano 42 osoby mające docelowo oprowadzać w języku polskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim, włoskim. Do końca 2012 r. zakończono zajęcia wykładowe prowadzone w ramach I części kursu. Kurs zgodnie z harmonogramem zostanie zakończony do końca maja 2013 r.

28 Sprawy przewodnickie Przeprowadzenie szkolenia dla przewodników oprowadzających po Trasie Górniczej W wyniku rekrutacji wewnętrznej do grona uczestników zakwalifikowano 82 osoby ze 160 chętnych. Kurs trwał około 6 miesięcy. Składał się z zajęć praktycznych, teoretycznych i warsztatowych. Szkolenie ukończyło 62 przewodników. Oprowadzanie po Trasie Górniczej jest możliwe w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, ukraińskim, czeskim, włoskim.

29 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna Spotkanie z przewodnikami"

Podobne prezentacje


Reklamy Google