Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Każdy człowiek duży, mały Swoje prawa ma. Każde dziecko duże, małe Swoje prawa zna. Do uśmiechu i spokoju Do miłości i do życia Do opieki swych rodziców,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Każdy człowiek duży, mały Swoje prawa ma. Każde dziecko duże, małe Swoje prawa zna. Do uśmiechu i spokoju Do miłości i do życia Do opieki swych rodziców,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Każdy człowiek duży, mały Swoje prawa ma. Każde dziecko duże, małe Swoje prawa zna. Do uśmiechu i spokoju Do miłości i do życia Do opieki swych rodziców, Radosnego serca bicia.

4

5  Pierwszym dokumentem międzynarodowym, który określał prawa dziecka była Genewska Deklaracja Praw Dziecka stworzona w 1924 roku przez Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom, a następnie przyjęta przez Ligę Narodów.

6  Najważniejszym dokumentem międzynarodowym, który określa prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona przez ONZ w 1989 roku. Nazywana jest światową konstytucją praw dziecka.  Do 2002 roku Konwencję ratyfikowały 192 państwa (w tym Polska w roku 1991).

7 Jest na świecie coś takiego, Przemyślanego i sprytnego. Jest to Księga Dziecka Praw, Którą każdy człowiek zna. Dziecko - mały człowiek; niewiele wie. Mimo tego, nikt nie może go traktować źle. Dziecko swoje prawa ma, No i dobrze! Wreszcie sprawiedliwa gra!

8

9 1. Dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej. 2. Dziecko, jako istota ludzka, wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności. 3. Rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka. 4. Państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.

10 Niech się wreszcie każdy dowie I rozpowie w świecie całym, Że dziecko to także człowiek, Tyle, że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, Którym za to należą się brawa, Chcąc wielu dzieci los odmienić, Stworzyli dla Was mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta Spróbujcie dobrze zapamiętać:

11

12

13

14

15

16

17 Tak się tu w wiersze poukładały Prawa dla dzieci na całym świecie, Byście w potrzebie z nich korzystały Najlepiej, jak umiecie.

18

19

20 116 112 – telefon zaufania bądź 583 66 00 - rzecznik praw dziecka

21


Pobierz ppt "Każdy człowiek duży, mały Swoje prawa ma. Każde dziecko duże, małe Swoje prawa zna. Do uśmiechu i spokoju Do miłości i do życia Do opieki swych rodziców,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google