Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkie niebezpieczeństwo!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkie niebezpieczeństwo!"— Zapis prezentacji:

1 Wielkie niebezpieczeństwo!
Kleszcze Wielkie niebezpieczeństwo!

2 Co to są kleszcze? To maleńki pajęczak, należący do roztoczy. Jest tak drobny, że trudno go dostrzec gołym okiem. Traktowane są jako grupa umowna lub jako nadrodzina Ixodoidea albo też jako podrząd Ixodides Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde, częściowo okryte twardym pancerzem, oraz pozbawione tego pancerza, miękkie- obrzeżkowate. Jest ich kilkaset gatunków. Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi głównie kręgowców.

3 Jak wyglądają kleszcze?
Osiąga niewielkie rozmiary: dorosłe samice mają długość około 3-4 mm, natomiast samce ok. 2,5 mm . W każdym stadium swojego rozwoju – larwy, nimfy i imago, czyli w formie dojrzałej – kleszcze muszą przynajmniej raz wyssać krew kręgowca. Narząd gębowy kleszcza przystosowany jest do ssania krwi i zaopatrzony w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela.

4 Gdzie można napotkać kleszcze?
Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity. Szczególnie ulubił sobie krzaki, zarośla, polany, wydmy nadmorskie, pastwiska, skraje lasów, świeżo skoszone siano, ale też parki miejskie i gniazda ptaków. Głównie występuje na roślinach liściastych, w lasach mieszanych. Kleszczy jest coraz więcej, z powodu zmian klimatu. W naszym kraju żyje ich około 20 gatunków, z czego dwa są szczególnie istotne: kleszcz pospolity i łąkowy. Kleszcze są przenoszone przez ptaki.

5 Jak atakują kleszcze? Kleszcze czekają na nas głównie w lasach, parkach, a nawet na gałęziach krzaków rosnących na działkach. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie spadają na nas z wysokich drzew. Wybierają dość niskie gałęzie krzewów, dostosowane wysokością do ich naturalnych żywicieli takich jak jelenie czy sarny. Następnie „skaczą” na swoją ofiarę i wbijają się w skórę.

6 Objawy po ukąszeniu Wielu pacjentów po ukąszeniu przez kleszcza zauważa objawy lekkiego przeziębienia, bóle głowy i kończyn, uczucie ogólnego rozbicia, rzuty gorączki, czasami powiększenie węzłów chłonnych, ale nie wiążą ich z ukłuciem kleszcza. Objawy te nie różnią się od objawów typowych dla infekcji grypowej. Inne objawy to przede wszystkim : obrzęki stawów, kaszel, biegunka.

7 Jak usunąć kleszcza? Ukąszenia kleszczy są bezbolesne, ponieważ ślina kleszcza zawiera wiele substancji biochemicznych w tym środki miejscowo znieczulające. Usuń go jak najszybciej np.: za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Chwyć mocno kleszcza, tak blisko skóry, jak tylko możliwe. Pewnym ruchem oderwij go od skóry (nie wolno obracać). Jeśli pozostaną części kleszcza wbite w skórę, należy je usunąć tak szybko, jak tylko możliwe.

8 Czego nie robić usuwając kleszcza
Paraliżowanie kleszcza olejem, kremem, masłem lub jego wykręcanie może spowodować wstrzyknięcie przez kleszcza jeszcze większej ilości materiału zakaźnego do ciała (kleszcz wtedy "wymiotuje"). Nie należy używać wazeliny, płonących zapałek, końcówek papierosów, pilników do paznokci lub innych przedmiotów.

9 Choroby wywoływane przez kleszcze
W Polsce najczęstszymi chorobami odkleszczowymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Pozostałe rodzaje zakażeń są bardzo rzadkie. Do chorób odkleszczowych należą: -Gorączka plamista Gór Skalistych -Babezjoza -Dur powrotny -Kleszczowa gorączka Kolorado -Tularemia -Kleszczowy paraliż

10 Jak uniknąć ukąszenia? Najprostszym sposobem uniknięcia kleszcza byłoby unikanie miejsc jego bytowania. Ale przecież to absurd, żeby rezygnować ze spacerów po parkach, lasach, łąkach. Znacznie lepszym pomysłem jest odpowiednie zabezpieczenie się przez ukąszeniem - przede wszystkim noszenie odpowiedniego ubioru, zakrywającego większość ciała oraz stosowanie środków odstraszających kleszcze.

11 Zdjęcia

12 Julia Węglicka kl.2a Encyklopedia pt.”Odkrywca”
Szkolna encyklopedia „Collins”


Pobierz ppt "Wielkie niebezpieczeństwo!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google