Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYDROŻNE KRZYŻE I FIGURY WE WSI DESZKOWICE II Praca zaliczeniowa Kobylarz Monika I rok Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYDROŻNE KRZYŻE I FIGURY WE WSI DESZKOWICE II Praca zaliczeniowa Kobylarz Monika I rok Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne."— Zapis prezentacji:

1 PRZYDROŻNE KRZYŻE I FIGURY WE WSI DESZKOWICE II Praca zaliczeniowa Kobylarz Monika I rok Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne

2 PLAN PREZENTACJI 1. Słowo wstępu. 2. Figura Matki Bożej. 3. Lokalizacja. 4. Historia. 5. Współczesne użytkowanie. 6. Opis obiektu.

3 SŁOWO WSTĘPU Istnieje wiele miejsc zapomnianych przez ludzi i czas. Mają one jednak swój nieodparty urok, tajemnicę i dlatego warto o nich pamiętać. Istnieje wiele miejsc zapomnianych przez ludzi i czas. Mają one jednak swój nieodparty urok, tajemnicę i dlatego warto o nich pamiętać. Na terenie wsi Deszkowice II znajduje się 12 takich obiektów: 6 krzyży i 6 przydrożnych figur. Na terenie wsi Deszkowice II znajduje się 12 takich obiektów: 6 krzyży i 6 przydrożnych figur.

4 FIGURA MATKI BOŻEJ

5 LOKALIZACJA Figura przedstawiająca Matkę Bożą znajduje się na leśnej polanie przy tzw. „drodze ordynackiej”, prowadzącej do części wsi Deszkowice II zwanej Lipinami. Figura przedstawiająca Matkę Bożą znajduje się na leśnej polanie przy tzw. „drodze ordynackiej”, prowadzącej do części wsi Deszkowice II zwanej Lipinami.

6 LOKALIZACJA

7 LOKALIZACJA Widok od Figury

8 HISTORIA Ludowe podania mówią, iż fundatorem i inicjatorem wybudowania Figury Matki Bożej był prawdopodobnie Ordynat Zamoyski związany z Zespołem Pałacowo- parkowym w Klemensowie. Ludowe podania mówią, iż fundatorem i inicjatorem wybudowania Figury Matki Bożej był prawdopodobnie Ordynat Zamoyski związany z Zespołem Pałacowo- parkowym w Klemensowie.

9 HISTORIA Figura powstała 19 lipca 1906 roku, na życzenie córki Ordynata, która pragnęła by w tym malowniczym miejscu udzielono jej sakramentu małżeństwa. Od tego czasu na leśnej polanie u stóp Matki Bożej odbywały się „majówki”. Figura powstała 19 lipca 1906 roku, na życzenie córki Ordynata, która pragnęła by w tym malowniczym miejscu udzielono jej sakramentu małżeństwa. Od tego czasu na leśnej polanie u stóp Matki Bożej odbywały się „majówki”.

10 WSPÓŁCZESNE UŻYTKOWANIE Obecnie w miejscu tym corocznie w drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego- „Zielone Świątki”, odprawiana jest tu msza w intencji rolników z Deszkowic II oraz odbywa się poświęcenie pól. Obecnie w miejscu tym corocznie w drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego- „Zielone Świątki”, odprawiana jest tu msza w intencji rolników z Deszkowic II oraz odbywa się poświęcenie pól.

11 OPIS OBIEKTU

12 Figura Matki Bożej o wysokości 1,5 m umieszczona jest na postumencie o wymiarach: 1,5 m dł., 1,5 m szer., 2 m wysokości. Postument wykonany jest z cegły, która została otynkowana i pomalowana białym wapnem. Figura Matki Bożej o wysokości 1,5 m umieszczona jest na postumencie o wymiarach: 1,5 m dł., 1,5 m szer., 2 m wysokości. Postument wykonany jest z cegły, która została otynkowana i pomalowana białym wapnem.

13 OPIS OBIEKTU Figura przedstawiająca Matkę Bożą pomalowana jest białą i niebieską farbą olejną. Na postumencie tuż pod figurą znajdują się następujące słowa: Figura przedstawiająca Matkę Bożą pomalowana jest białą i niebieską farbą olejną. Na postumencie tuż pod figurą znajdują się następujące słowa: „POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ 19 LIPIEC 1906 ROK” „POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ 19 LIPIEC 1906 ROK”

14 OPIS OBIEKTU

15 DZIĘKUJE


Pobierz ppt "PRZYDROŻNE KRZYŻE I FIGURY WE WSI DESZKOWICE II Praca zaliczeniowa Kobylarz Monika I rok Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google