Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYDROŻNE KRZYŻE I FIGURY WE WSI DESZKOWICE II

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYDROŻNE KRZYŻE I FIGURY WE WSI DESZKOWICE II"— Zapis prezentacji:

1 PRZYDROŻNE KRZYŻE I FIGURY WE WSI DESZKOWICE II
Praca zaliczeniowa Kobylarz Monika I rok Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne

2 PLAN PREZENTACJI Słowo wstępu. Figura Matki Bożej. Lokalizacja.
Historia. Współczesne użytkowanie. Opis obiektu.

3 SŁOWO WSTĘPU Istnieje wiele miejsc zapomnianych przez ludzi i czas. Mają one jednak swój nieodparty urok, tajemnicę i dlatego warto o nich pamiętać. Na terenie wsi Deszkowice II znajduje się 12 takich obiektów: 6 krzyży i 6 przydrożnych figur.

4 FIGURA MATKI BOŻEJ

5 LOKALIZACJA Figura przedstawiająca Matkę Bożą znajduje się na leśnej polanie przy tzw. „drodze ordynackiej”, prowadzącej do części wsi Deszkowice II zwanej Lipinami.

6 LOKALIZACJA

7 LOKALIZACJA Widok od Figury

8 HISTORIA Ludowe podania mówią, iż fundatorem i inicjatorem wybudowania Figury Matki Bożej był prawdopodobnie Ordynat Zamoyski związany z Zespołem Pałacowo-parkowym w Klemensowie.

9 HISTORIA Figura powstała 19 lipca 1906 roku, na życzenie córki Ordynata, która pragnęła by w tym malowniczym miejscu udzielono jej sakramentu małżeństwa. Od tego czasu na leśnej polanie u stóp Matki Bożej odbywały się „majówki”.

10 WSPÓŁCZESNE UŻYTKOWANIE
Obecnie w miejscu tym corocznie w drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego- „Zielone Świątki”, odprawiana jest tu msza w intencji rolników z Deszkowic II oraz odbywa się poświęcenie pól.

11 OPIS OBIEKTU

12 OPIS OBIEKTU Figura Matki Bożej o wysokości 1,5 m umieszczona jest na postumencie o wymiarach: 1,5 m dł., 1,5 m szer., 2 m wysokości. Postument wykonany jest z cegły, która została otynkowana i pomalowana białym wapnem.

13 OPIS OBIEKTU Figura przedstawiająca Matkę Bożą pomalowana jest białą i niebieską farbą olejną. Na postumencie tuż pod figurą znajdują się następujące słowa: „POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ 19 LIPIEC 1906 ROK”

14 OPIS OBIEKTU

15 DZIĘKUJE


Pobierz ppt "PRZYDROŻNE KRZYŻE I FIGURY WE WSI DESZKOWICE II"

Podobne prezentacje


Reklamy Google