Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dr Beata Izabela Kozyra

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dr Beata Izabela Kozyra"— Zapis prezentacji:

1 Dr Beata Izabela Kozyra
CODZIENNIE LEPSI SAMOŚWIADOMOŚĆ Dr Beata Izabela Kozyra

2 SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Co jest trudne? „Poznać samego siebie”. Co jest łatwe? „Udzielać rad bliźniemu”.  Tales z Miletu (640?-546 pne) Kiedy znasz siebie, wiesz czego pragniesz. Wiesz, co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Ważne jest, byś poznał siebie takim, jakim jesteś naprawdę. Ktoś, kim chciałbyś być, lub ktoś, kogo widzą w tobie inni to nie jest twoje prawdziwe JA. Próbując spełniać oczekiwania innych JA stajesz się nieszczęśliwy.

3 JA SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Pojęcie Ja: sposób, w jaki postrzegamy i doświadczamy samych siebie. „Człowiek ma tyle społecznych Ja, ile jest jednostek, które go rozpoznają i które noszą w swoich umysłach jakiś jego obraz". William James Nic dziwnego, że trudno jest nam samym zrozumieć siebie.

4 JA SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Różne wersje twojego Ja ujawniają się w różnych miejscach, w otoczeniu różnych osób: W biurze, wśród innych profesjonalistów: formalne Ja, logicznie myślące, elokwentne, używające bardziej wyszukanych słów. Na imprezie, wśród znajomych: mniej formalne Ja, mniej intelektualne, bardziej zabawne. W domu, w samotności lub z rodziną: nieformalne Ja, nie przejmujące się wyglądem, zachowaniem .

5 SAMOŚWIADOMOŚĆ JA Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Wiedza o sobie Cechy psychiczne Tożsamość Role społeczne Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja Na Ja składają się m.in.: wiedza o sobie cechy psychiczne tożsamość pełnione role społeczne (matka, mąż) samoocena (poczucie własnej wartości) samoocena własnego ciała wartości z którymi się utożsamiamy opinie, wiara, postawy, ideologie, filozofia życiowa posiadane cele, plany dotychczasowe doświadczenie, wspomnienia autobiograficzne relacje z innymi informacje, jak jestem spostrzegany przez innych JA

6 I A S J JA SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Możesz poznawać siebie m.in. poprzez: ntrospekcję utopercepcję chematy ja aźń odzwierciedloną UWAGA: nie zawsze przyczyny naszych zachowań będą dla nas jasne! Obserwacja zachowań; dojście do określonych poglądów o nas samych, obserwując lub przywołując w pamięci nasze typowe zachowania. Jacy jesteśmy, dowiadujemy się z obrazów jaki tworzymy w oczach innych ludzi. Jak wyobrażamy sobie sposób, w jaki widzą mnie inni. Poznawcze uogólnienia (schematy zachowań) na temat własnej osoby powstałe na podstawie przeszłych doświadczeń. Analiza własnych stanów psychicznych, myśli i przemyśleń; obserwacja własnych procesów świadomości w celu poznania ich przebiegu. I A S J

7 JA O R S SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Możesz poznawać siebie również poprzez: dtworzenie naszej historii ozmowy z drugą osobą potkania z psychologiem Warto odtworzyć historię swojego życia i wszystkiego co na nas wpływało w sposób znaczący. Wszelkie doświadczenia radości, czy krzywdy kreowały nasze postrzeganie świata. Rozmowa z przyjacielem, czy zaufanymi osobami, które patrząc na nas z dystansu być może dostrzegą rzeczy, których sami nie umiemy dostrzec. Psycholog lub terapeuta, zadając konkretne pytania, mogą pomóc nam dotrzeć w głąb siebie. O R S

8 NASZE ATUTY SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Identyfikacja mocnych stron Poznać siebie to przede wszystkim znać swoje mocne i słabe strony i jak one wpływają na nasze życie. Każdy z nas jest niepowtarzalny. Każdy posiada pewne umiejętności, które czynią go całkowicie wyjątkowym. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich posiadania, lub ich wpływu na nasze życie. NASZE ATUTY

9 SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Identyfikacja mocnych stron NASZE ATUTY Powinniśmy dokładnie poznać nasze umiejętność, mocne strony, talenty, aby w pełni móc z nich korzystać. Jeśli czerpiemy przyjemność z wykonywania jakiejś konkretnej czynności, czy zadania, to prawdopodobnie w tej dziedzinie jesteśmy uzdolnieni. Przyjrzyjmy się sobie i swoim codziennym zajęciom i zidentyfikujmy nasze atuty.  Kluczowe pytania: Jakie są twoje zalety? Co robisz dobrze? Jakie zalety widzą w tobie inni ludzie?

10 SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Identyfikacja mocnych stron – przykłady NASZE ATUTY Świetnie gotuję. Mam piękny głos i umiem śpiewać. Dobrze gram na … Mam dobre kwalifikacje i wymagane umiejętności do swojej pracy. Jestem przekonywujący/a i zwykle przekonuję innych do swojego zdania. Dobrze układa mi się współpraca z innymi. Jestem szczery/a wobec innych. Potrafię się całkowicie skoncentrować. Niewiele rzeczy może mnie rozproszyć. Na podstawie m.in: F. Roger: ABC nowoczesnego menedżera, AMBER, 2001, B. Tracy, Zjedz tę żabę, MT Biznes, Warszawa 2005, A. Matthews, Bądź przyjacielem, Eva Press, 2007.

11 SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Identyfikacja mocnych stron – przykłady NASZE ATUTY Jestem wytrzymały/a fizycznie, biegam na długie dystanse. Szybko się uczę. Jestem efektywnym przywódcą. Jestem w dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Rzadko czuję się zmęczony. Jestem zdyscyplinowany/a. Jestem zdecydowany/a, szybki/a i pewny/a w podejmowaniu decyzji. Jestem dobrze zorganizowany/a; potrafię dobrze zaplanować swoje działania. Mam duże poczucie humoru. Na podstawie m.in: F. Roger: ABC nowoczesnego menedżera, AMBER, 2001, B. Tracy, Zjedz tę żabę, MT Biznes, Warszawa 2005, A. Matthews, Bądź przyjacielem, Eva Press, 2007.

12 SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Identyfikacja mocnych stron – przykłady NASZE ATUTY Mam dużo odwagi i jestem gotowy/a dążyć do wyznaczonych celów. Jestem kreatywny/a, mam dużo pomysłów. Potrafię dobrze oceniać i wyciągać prawidłowe wnioski. Dobrze pracuje mi się w zespole. Jestem świetnym kierowcą. Czuję w sobie duży potencjał do dalszego rozwoju. Jestem optymistycznie nastawiony/a do realizacji celów. Jestem w stanie uszyć wszystko. Na podstawie m.in: F. Roger: ABC nowoczesnego menedżera, AMBER, 2001, B. Tracy, Zjedz tę żabę, MT Biznes, Warszawa 2005, A. Matthews, Bądź przyjacielem, Eva Press, 2007.

13 Jednak uświadomione słabości przestają być barierą.
SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja Identyfikacja słabych stron Nikt z nas nie rodzi się doskonały. Każdy boryka się na co dzień ze swoimi słabościami i nawykami. Jednak uświadomione słabości przestają być barierą. Ludzie odnoszący sukcesy zawsze zaczynają … od pytania: Cóż jest we mnie takiego, co mnie ogranicza? Brian Tracy NASZE SŁABOŚCI

14 SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Identyfikacja słabych stron NASZE SŁABOŚCI Świadomość posiadania słabych stron obiektywizuje nasz obraz w naszych oczach i buduje pokorę w stosunku do życia. Zidentyfikowane i nazwane słabości nie obniżą poczucia naszej wartości, ale pokazują gdzie tkwią nasze ograniczenia. Ograniczenia, które możemy zastąpić własnymi atutami lub atutami innych ludzi, tworząc efekt synergii. Kluczowe pytania: Jakie są twoje wady? Co ciebie ogranicza? Co wychodzi ci najgorzej? Jakie są twoje nawyki jakie wady i złe nawyki widzą u ciebie inni ludzie?

15 SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Identyfikacja słabych stron – przykłady NASZE SŁABOŚCI Jako przykładów słabości możesz użyć odwrotności atutów z wcześniejszych slajdów. Aby zidentyfikować swoje nawyki możesz odpowiedzieć na poniższe pytania: Czy nie mówię za dużo? Czy nie piję za dużo? Czy palę? Czy nie narzekam za dużo? Czy utrzymuję higienę ciała? Czy nie używam wulgarnego języka? Czy nie wymądrzam się? Jakie mam maniery przy stole? Czy jem z otwartymi ustami? Czy siorbię głośno? Czy pouczam innych? Czy bywam nudziarzem?

16 SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja
Identyfikacja słabych stron NASZE SŁABOŚCI Każdy może się uczyć i rozwijać nowe umiejętności. Aż 80% ograniczeń i słabości pochodzi z naszego wnętrza. Są to cechy naszego charakteru, nawyki, lub brak określonych umiejętności. Jedynie 20% to przeszkody pochodzące z zewnątrz. Oznacza to, że poprzez pracę nad sobą możesz stawać się co dzień coraz lepszy!

17 Dąż do doskonałości w tym, w czym dzisiaj jesteś świetny!
SAMOŚWIADOMOŚĆ Zrozumieć i zrozumieć siebie – Ja Stale poprawiaj swoje mocne strony i jedynie te słabości, które ewidentnie tobie przeszkadzają. Dąż do doskonałości w tym, w czym dzisiaj jesteś świetny!

18 SAMOŚWIADOMOŚĆ Budowanie poczucia własnej wartości
Są osoby, które zdają się niczym nie przejmować. Nie dosięga ich stres. W życiu raczej dobrze się bawią niż martwią. Niewiele rzeczy może ich zniechęcić. Inni wszystkim się przejmują, nie potrafią z radością patrzeć na świat. Stale wątpią we własne siły. Samozwiątpienie i niska samoocena to niezwykle toksyczne trucizny. Osoby z niskim poczuciem wartości koncentrują się na tym, co je ogranicza i mają skłonności do wyolbrzymiania problemów.

19 SAMOŚWIADOMOŚĆ Budowanie poczucia własnej wartości
Niska samoocena – skąd to się bierze? A. Matthews, Bądź przyjacielem, Eva Press, 2007, s. 19

20 SAMOŚWIADOMOŚĆ Budowanie poczucia własnej wartości
Niska samoocena – skąd to się bierze? – cd. A. Matthews, Bądź przyjacielem, Eva Press, 2007, s. 19

21 SAMOŚWIADOMOŚĆ Budowanie poczucia własnej wartości
Niska samoocena – skąd to się bierze? A. Matthews, Bądź przyjacielem, Eva Press, 2007, s. 19

22 SAMOŚWIADOMOŚĆ Budowanie poczucia własnej wartości
Pamiętaj: Nikt nie jest doskonały! Ale każdy może być w czymś naprawdę dobry! Codziennie możesz być lepszy niż wczoraj! Trawa wydaje się być bardziej zielona u sąsiada? Ale Twój omlet z kurkami może być najlepszy w mieście! A poza tym, nie żyjemy po to by się ścigać! Nabierz dystansu do siebie i świata i rozwijaj poczucie humoru!

23 SAMOŚWIADOMOŚĆ


Pobierz ppt "Dr Beata Izabela Kozyra"

Podobne prezentacje


Reklamy Google