Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piotr Kubiak - IVa  Ozon – (starogrecki ὄ ζον [ódzōn] – pachnący), zwany również tritlenem (O 3 ) – odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piotr Kubiak - IVa  Ozon – (starogrecki ὄ ζον [ódzōn] – pachnący), zwany również tritlenem (O 3 ) – odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek."— Zapis prezentacji:

1

2 Piotr Kubiak - IVa

3  Ozon – (starogrecki ὄ ζον [ódzōn] – pachnący), zwany również tritlenem (O 3 ) – odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. W zależności od stanu skupienia jest to bladoniebieski gaz, niebieskoczarna ciecz lub fioletowoczarne ciało stałe.  Ozon pełni ważną rolę w pochłanianiu części nadfioletu dochodzącego ze Słońca do Ziemi, a ponadto posiada silne własności aseptyczne i toksyczne. Stosowany jest np. do dezynfekcji wody.  Został odkryty w 1840r. przez Christiana Schonbeina. Pod koniec XIXw. zajmował się nim polski chemik – Karol Olszewski.

4  Trójatomowe cząsteczki tlenu powstają w wyniku rozpadu cząsteczek dwuatomowych, a następnie łączenia się cząsteczek dwuatomowych i jednoatomowych.  Do procesu tego wykorzystywane jest szkodliwe dla nas promieniowanie ultrafioletowe.

5  Ozon nie jest rozmieszczony w atmosferze równomiernie. W ozonosferze, na wysokości 20-35 km nad powierzchnią Ziemi, jego stężenie sięga około 10 ppm  W czystym powietrzu przy powierzchni Ziemi stężenie nie przekracza 0,05 ppm, w powietrzu zanieczyszczonym 0,5 ppm ppm – particle per milion (cząsteczka na milion)

6  Obserwowana jest głównie w okolicach bieguna południowego, nad Antarktydą. Pojawia się tam rokrocznie w okresie wiosennym (od września do listopada).

7 Freon to związek organiczny zawierający atomy chloru i fluoru. Freony są niepalne i w normalnych warunkach nieaktywne chemicznie. Jednak wysoko w atmosferze rozkładają się pod wpływem ultrafioletu, wydzielając węgiel, freon i chlor. Węgiel spala się, atomy fluoru łączą się ze sobą, ale chlor wchodzi w reakcję łańcuchową z ozonem O 3 redukując go do zwykłego tlenu O 2 Cl + O 3 => ClO + O 2 Część chloru, docierającego do górnych warstw atmosfery, pochodzi również z gazów wulkanicznych.

8

9  Zwiększenie się natężenia promieniowania ultrafioletowego na Ziemi powoduje zmniejszenie połowów ryb oraz zmniejszenie wydajności produkcji rolnej (np. zbóż)  Promieniowanie ultrafioletowe może wywoływać niektóre choroby nowotworowe, szczególnie skóry.  Ponadto promieniowanie ultrafioletowe powoduje podrażnienie spojówek i zaćmę

10  Skala problemu doprowadziła do uchwalenia w 1985r. Konwencji Wiedeńskiej o Ochronie Warstwy Ozonowej  Zakładała ona konieczność ograniczenia produkcji freonów, halonów i tlenków azotu, bezpośrednio odpowiedzialnych za zanikanie warstwy ozonowej.  Polska przystąpiła do Konwencji w 1991 roku - odtąd istnieje u nas całkowity zakaz używania freonów.  Alternatywą może być przykładowo stosowanie innych gazów napędowych, lub zamiast klasycznych dezodorantów - dezodorantów w sztyfcie.

11  Od lat 80. XX wieku prowadzone są regularne badania satelitarne nad grubością warstwy ozonowej Rozmiary dziury ozonowej w latach: 1979, 1989, 2006 i 2010. Dane: NASA Ozone Hole Watch

12  Konwencja Wiedeńska przyniosła wymierne efekty, w związku z czym przyszłość rysuje się w jasnych barwach.  Emisja freonów powoli, ale systematycznie maleje, jednakże na pełne odbudowanie warstwy ozonowej musimy jeszcze poczekać około 50 lat.

13


Pobierz ppt "Piotr Kubiak - IVa  Ozon – (starogrecki ὄ ζον [ódzōn] – pachnący), zwany również tritlenem (O 3 ) – odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google