Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYDROŻNE KAPLICZKI I KRZYŻE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYDROŻNE KAPLICZKI I KRZYŻE"— Zapis prezentacji:

1 PRZYDROŻNE KAPLICZKI I KRZYŻE

2 Przydrożne kapliczki są pamiątką po naszych przodkach i zdarzeniach, w których mieli oni swój udział. Stawiano je zwykle z inicjatywy całej społeczności lokalnej lub z fundacji ludzi prywatnych. Są one wyrazem wyznawanej wiary oraz pełnią funkcję przekazu historycznego i kulturowego.

3 Powstawały z różnych powodów i w różnych intencjach
Powstawały z różnych powodów i w różnych intencjach. Stawiano je w podzięce za doznane łaski, np. za uzdrowienie z ciężkiej choroby. Kapliczki wotywne ofiarowane były Bogu z wdzięczności za ocalenie z pożogi wojennej. Miały chronić przed niebezpieczeństwami i kataklizmami.

4 W Polsce drewniane kapliczki przydrożne są przykładem najlepszego warsztatu sztuki ludowej. Wzbogacają też piesze i rowerowe ścieżki turystyczne. Kapliczki budowane były nie tylko z pobożności, ale również z potrzeby serca. Gromadzili się przy nich i gromadzą do dziś mieszkańcy na nabożeństwa majowe i czerwcowe.

5 Kapliczki i krzyże w Świerzowej Polskiej

6 Figura Św. Jana Nepomucena z XVII w.
Składa się on z cokołu, altany i figury. Z przodu betonowego cokołu umieszczona jest tabliczka z brązu z napisem: "ŚW. JAN NEPOMUCYN z 17 WIEKU ODNOWIONY W 1968 R." Na cokole i drewnianej podstawie jest przymocowana dębowa figura Św. Jana Nepomucena.

7 Dawniej w święto Jana Nepomucena świecono świece, odmawiano litanię do Św. Jana Nepomucena i śpiewano pieśni. Przed II wojną światową odprawiano majówki.

8 Figura kamienna z 1927r. Na cokole figury umieszczona jest pomalowana na kolor błękitny płyta fundacyjna z napisem: NA CZEŚĆ STANISŁAWA KIEŁTYKI, KTÓRY ZGINĄ NA WOJNIE W ROKU FUNDATOROWIE KONSTANTY I KATARZYNA KIEŁTYKOWIE ROK Na cokole jest kamienna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Maryja z koroną na głowie stoi na kuli ziemskiej i księżycu. Na ręce trzyma Jezusa z koroną na głowie i z jabłkiem królewskim w ręku.

9 Maryja z koroną na głowie stoi na kuli ziemskiej i księżycu
Maryja z koroną na głowie stoi na kuli ziemskiej i księżycu. Na ręce trzyma Jezusa z koroną na głowie i z jabłkiem królewskim w ręku. Figurę ufundowali Konstanty i Katarzyna Kiełtykowie w 1927 r. z okazji śmierci syna Stanisława. Wokół głowy Maryi umocowana była aureola z pozłacanymi gwiazdkami. W czasie wojny głowa i ręka figury zostały utrącone.

10 Głowę dorobił Kazimierz Ginalski
Głowę dorobił Kazimierz Ginalski. Po jej postawieniu, odbyły się przy niej dwie, lub trzy Msze Święte. Dawniej organizowane były przy niej i majówki. Poza tym dzieci i dorośli przechodząc obok niej żegnają się.

11 Krzyż drewniany z 1989r. Wysokość obiektu to około 3m. Pasyjka żeliwna pomalowana jest na kolor srebrny. Nad pasyjką umocowany jest daszek, a pod pasyjka wyrzeźbione trzy daty: "1989, 1933, 1888", oznaczające lata budowy kolejnych krzyży w tym miejscu. Krzyż jest pomalowany lakierem bezbarwnym, osadzony w ziemi.

12 Fundatorem pierwszego krzyża był Tomasz Janas (lub jego ojciec)
Fundatorem pierwszego krzyża był Tomasz Janas (lub jego ojciec). Postawił on krzyż w 1888 roku jako dowód wdzięczności za przeżycie epidemii przez wszystkich członków rodziny.

13 Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z 1906r.
Obiekt składa się z dwustopniowej podstawy, na niej umieszczony został cokół z inskrypcją. Na cokole ustawiona została kolumna a na niej z kolei spoczywa kamienna figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

14 Inskrypcja umieszczona na cokole głosi: "+ NA WIĘKSZĄ CZEŚĆ MATCE BOGA MARYA KSZANOSKA I LUDWIK KATARZNA SŁOWIKOWIE 1906". Fundatorami tej kapliczki byli Maria Krzanowska oraz Ludwik i Katarzyna Słowik. Powód fundacji był natury religijnej.

15 Kapliczka słupowa z 1890r. Kapliczka słupowa Matki Bożej Niepokalanie Poczętej składa się z podstawy, cokołu, dwóch pięter i części dachowej. Podstawa ma trzy stopnie. Cokół zakończony gzymsem, posiada z przodu napis fundacyjny: "FUNDATOR ŁUKASZ I ZOFI MISIAK 1890".

16 Pierwsze piętro zakończone gzymsem posiada wnękę w której znajduje się drewniana figurka św. Wojciecha. Drugie piętro posiada wnękę z trzech stron oszkloną, w której znajduje się figurka MBNP. Część dachowa jest ozdobnie wykuta i zwieńczona ozdobnym krzyżem stalowym.


Pobierz ppt "PRZYDROŻNE KAPLICZKI I KRZYŻE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google