Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAJDZIWNIEJSZE ZWIERZĘTA Ś W I A T A

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAJDZIWNIEJSZE ZWIERZĘTA Ś W I A T A"— Zapis prezentacji:

1 NAJDZIWNIEJSZE ZWIERZĘTA Ś W I A T A

2

3 Meduza - Osa morska Występuje u wybrzeży Australii, w wodach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego.

4 Jej ciało przypomina pudełko o średnicy ok
Jej ciało przypomina pudełko o średnicy ok. 30 cm, macki dochodzą do 3 m. długości. Jest drapieżnikiem, poluje na małe ryby i krewetki. Meduza ma 60 macek oraz parzydełek na każdej macce.

5 Czas od poparzenia do śmierci – od 2-5 min
Czas od poparzenia do śmierci – od 2-5 min. Trucizna atakuje jednocześnie skórę, system nerwowy oraz serce. Jest bardzo groźna dla człowieka, jad może zabić 60 osób lub zwierzę o masie 3500 kg. w ciągu pół godziny.

6 PALCZAK AJ AJ

7 Palczak Aj Aj Gatunek małpiatki, jedyny, ostatni przedstawiciel rodziny palczakowatych. Gatunek endemiczny – występuje tylko na Madagaskarze.

8 Ma ciało wielkości kota, oczy zielono-żółte, duże uszy, miękkie futro i duży puszysty ogon. Posiada długi, cienki środkowy palec zakończony hakowatym pazurem.

9 Palec działa jak dziób dzięcioła i służy do opukiwania drzew i wyciągania owadów przez szczeliny. Ma długie zęby siekacze, które rosną przez całe życie. Zębami wygryza dziurę w korze drzew. Jest aktywny nocą i doskonale widzi w ciemności. Zagrożony wyginięciem.

10 AKSOLOTL

11 Aksolotl Płaz występujący endemicznie w Meksyku, w 2 jeziorach, położonych w górach na wysokości 2300 m n.p.m. w pobliżu miasta Meksyk. Ma ciało o masywnej budowie, spłaszczony brzuch, długi ogon z wysoką płetwą ogonową, 2 pary kończyn i 3 pary zewnętrznych skrzeli.  

12 Osiąga długość do 29 cm.  Aksolotl jest bardzo żarłoczny, żywi się drobnymi zwierzętami wodnymi, niekiedy pożera młode własnego gatunku. Posiada  dużą zdolność regeneracji utraconych kończyn i ogona.

13   Obecnie aksolotl podlega międzynarodowej ochronie, został również wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.

14 AGAMA KOŁNIERZASTA

15 Agama kołnierzasta ma ogromny szyjny kołnierz, który przypomina falbanę. Ta fałda to luźna skóra, którą zwierzę rozpościera, kiedy się wystraszy. W ten właśnie sposób powiększa rozmiary i straszy prześladowcę. Czasem na straszeniu się nie kończy, agama może boleśnie ugryźć.

16 Agamy kołnierzaste występują na suchych terenach i są doskonale przystosowane do życia w gorących tropikach Australii. Długość życia agamy to 15 – 25 lat.

17 Biega zazwyczaj na tylnych nogach
Biega zazwyczaj na tylnych nogach. Przestraszona, otwiera ruchliwą żółtą paszczę, rozpościera kołnierz i biegnie na dwóch nogach w kierunku najbliższego drzewa na które się wspina.

18 MOTYL MORSKI

19 Motyl morski - ślimak morski wielkości małej fasolki, pływający głową w dół. Zamiast pełzać po dnie ma parę cienkich skrzydełek działających jak wiosła.

20 Są roślinożercami, żywią się fitoplanktonem, ale potrafią też łapać pożywienie w sieci niczym pająki. Sieci są zbudowane z pasemek śluzu sięgających nawet na 5 cm. od ślimaka. Jego muszelka jest prawie przeźroczysta. Woda to ulubione miejsce dla dziwolągów!

21 DZIOBAK AUSTRALIJSKI

22 Kaczka? Bóbr? Dziobak! Jest rodzajem eksperymentu natury typu „zobaczmy co wyjdzie z połączenia kilku zwierzaków?”. Dziobak ma płetwiaste stopy, gumiasty dziób, tłusty ogon jak u bobra, futro niczym wydra. Chodzi kiwając się jak kaczka, ponieważ nogi wystają mu na boki ciała, jak u jaszczurki. Mimo wszystko jest ssakiem.

23 Składa jaja ( od 1-3 ), które wysiaduje przez 10 dni
Składa jaja ( od 1-3 ), które wysiaduje przez 10 dni. Z jaj wylęgają się młode, które matka karmi mlekiem. Charakterystyczny dziób jest organem czuciowym służącym do polowania w wodzie, jest mięsożerny. Samce na tylnej nodze mają kolec jadowy.

24 Dziobak jest doskonale przystosowany do życia pod wodą
Dziobak jest doskonale przystosowany do życia pod wodą. Dziobaki budują nory w brzegach rzek, tak by otwór wystawał nad poziom wody. Żyje na wschodnim wybrzeżu Australii i Tasmanii

25 OŚMIORNICZKA DUMBO

26 Ośmiornica Dumbo - to jedna z najdziwniejszych i najrzadszych ośmiornic występujących w oceanach. Płetwy ośmiornicy przypominają uszy.

27 Nazwę zawdzięcza niebywałemu podobieństwu do disneyowskiego słonia Dumbo.

28 Żyje na głębokości 600 metrów, najgłębiej ze wszystkich ośmiornic, tuż przy dnie. Osiąga wielkość do 2 m. długości i wagę do 6 kg.

29 Unosi się nad dnem morskim w poszukiwaniu skorupiaków
Unosi się nad dnem morskim w poszukiwaniu skorupiaków. Ten sympatyczny głowonóg pływa przez poruszanie ramionami oraz przypominającymi uszy płetwami. Mimo, że fascynuje naukowców jak mało które morskie stworzenie, to niewiele udało się o niej dowiedzieć. Nazywana jest również „naleśnikowym diabłem morskim ”

30 GWIAZDONOS

31 Gwiazdonos – gatunek kreta, który zamieszkuje wschodnią część Ameryki Północnej. Jego ryjek składa się z dwóch mięsistych, czerwonych lub różowych, ruchliwych wyrostków, które świetnie sprawdzają się podczas szukania żywności. Gwieździsty nosek, przypominający otwartą dłoń składa się z 22 wypustek służących mu jako narząd dotyku.

32 Dorosłe osobniki mają 12-13 centymetrów długości i ważą 35-80 gramów
Dorosłe osobniki mają centymetrów długości i ważą gramów. Gwiazdonos jest światowym rekordzistą, najszybszym łowcą na naszym globie. Znalezienie larwy owada lub nicienia, stwierdzenie czy nadaje się on do spożycia i połknięcie swojej ofiary zajmuje mu /5 sekundy. Prowadzi podziemny tryb życia.

33 Gwiazdonos buduje system podziemnych korytarzy, których część posiada ujście do wody. Znakomicie pływa i nurkuje, poluje w wodzie na bezkręgowce i drobne ryby, nawet zimą pod lodem. Pożywienie jego stanowią również dżdżownice i drobne zwierzęta. Samica rodzi 2–7 młodych z wyraźnymi wyrostkami na nosie.

34 OGCOCEPHALUS DARWINI

35 Ogcocephalus darwini - ryba szminka
Ogcocephalus darwini - ryba szminka. Ta ryba żyje na kamienistym dnie Oceanu Spokojnego w pobliżu Wysp Galapagos.

36 Przypomina żabę-ma trójkątną głowę i płetwy, które pozwalają jej chodzić po skalnym podłożu. Na głowie ma specjalną ruchomą „wędkę” do łapania małych ryb i krewetek.

37 A po co czerwone usta? Barwnik pyska ułatwia rozpoznawanie przedstawicieli swojego gatunku.

38 PSYCHROLUTES MARCIDUS

39 Psychrolutes marcidus. Glutowata masa z dna morza
Psychrolutes marcidus . Glutowata masa z dna morza. Gatunek ryby przystosowanej do życia na głębokości od metrów. Jest endemitem występującym w wodach w pobliżu Australii i Tasmanii.

40 Osiąga długość ok. 30 cm a jej mięśnie są galeretowate i mniej gęste od wody. Dzięki temu ryba może unosić się nieco nad dnem oceanu. Nie poluje, lecz połyka wszystkie stworzenia na tyle nieuważne, by wpłynąć do jej pyska.

41 Samica wysiaduje jaja ikry
  Samica wysiaduje jaja ikry. Żyje w miejscach gdzie panuje 80-krotnie większe ciśnienie, niż na poziomie morza. Jest podobna do mojego Taty.

42 NOSACZ

43 Nosacz - żyje na Borneo w przybrzeżnych lasach namorzynowych i w lasach deszczowych wzdłuż rzek. Samiec ma wydatny zwisający nos w kształcie ogórka-czyż nie jest piękny?

44 Ciało samca ma do 72 cm. i osiąga wagę do 22 kg. Samice są mniejsze
Ciało samca ma do 72 cm. i osiąga wagę do 22 kg. Samice są mniejsze. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Żywią się liśćmi, owocami i nasionami.

45 Żyją w małych grupach do 32 osobników. Dobrze pływają i nurkują
Żyją w małych grupach do 32 osobników. Dobrze pływają i nurkują. Nosacz jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.


Pobierz ppt "NAJDZIWNIEJSZE ZWIERZĘTA Ś W I A T A"

Podobne prezentacje


Reklamy Google