Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wczoraj i dziś moje miasto w obiektywie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wczoraj i dziś moje miasto w obiektywie."— Zapis prezentacji:

1 Wczoraj i dziś moje miasto w obiektywie.

2 Herb Tłuszcza

3

4 Dworzec Tłuszcza W 1972 roku został opracowany projekt dworca, jednak przesunięto termin budowy. Pomimo wielu problemów prace rozpoczęły się w 1980 roku.

5 Stacja PKP Decydujący wpływ na rozwój Tłuszcza wywarła budowla linii kolejowych. W 1862 roku uruchomiona została kolej warszawsko-petersburska. W Tłuszczu powstała stacja kolejowa i warsztaty kolejowe. W 1879 roku przez Tłuszcz przeprowadzono kolejną linie z Pilawy do Ostrołęki. W 1921 roku uruchomiono w Tłuszczu linię kolejową do Radzymina i Legionowa. Po wyzwoleniu i zakończeniu wojny zaczęto elektryfikację linii kolejowej do Warszawy a potem do Małkini, Wyszkowa i Radzymina.

6 Nastawnia Nastawnia –  budynek  mieszczący urządzenia do zdalnego sterowania   ruchu kolejowego, z którego ustawia się drogi przebiegu  pociągów, przestawia  zwrotnice  oraz nadaje sygnały (za pomocą  semaforów,  tarcz manewrowych  i innych sygnalizatorów). Jej pracą kieruje  dyżurny ruchu.

7 „Miasto Tłuszcz, koleją stoi.”
Ogromny i decydujący wpływ na rozwój Tłuszcza wywarła budowa linii kolejowych. W 1862 roku została uruchomiona kolej warszawsko-petersburska. W 1897 roku przez Tłuszcz przeprowadzono kolejną linię z Pilawy do Ostrołęki, a w 1936 zbudowano linię do Radzymina i Legionowa.

8 Parowóz Ty został uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za unikatowy na skalę całego Mazowsza zabytek techniki. Dlaczego więc nie jest odrestaurowany i dlaczego nie jest wizytówką naszego miasta? Czy nasze władze zapomniały o tym cudzie techniki?

9 Wieża ciśnień

10 Kładka

11 Kładka Budowa kładki w 1974 roku miała być wstępem do generalnej przebudowy stacji i budowy dworca kolejowego. Prace nad budową ostatecznie zakończono w 1978 roku, w grudniu. Szeroka kładka, bogato oświetlona weszła na stałe do panoramy stacji. Niestety te piękne widoki zakłócane są przez opłakany stan techniczny kładki. Ani to estetyczne ani to bezpieczne. Przechodząc każdego dnia przez kładkę mamy dusze na ramieniu. A wygląd ,,panoramy” stacji przypomina sceny z horrorów.

12 Urząd Miasta 25 maja 1997 roku oddano do użytku Ratusz Miejski. Poświęcenia obiektu dokonał ks. bp prof. Kazimierz Romaniuk. Okazały i wielofunkcyjny ratusz obecnie jest siedzibą Urzędu Gminy, Rejonowego Urzędu Pracy oraz Banku.

13 Muzeum 27 listopada 1983 roku z inicjatywy Józefa Kuleszy powołano Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej. Pierwszym prezesem Towarzystwa i twórcą Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej był Józef Kulesza. Obecnie kustoszem i opiekunem zbiorów w Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej od 1992 roku jest mgr Tadeusz Sasin. Dzięki niemu i zbiorom muzeum możemy poznać przeszłość naszej Małej Ojczyny, obejrzeć ciekawe wystawy i spotkać się z interesującymi ludźmi.

14 Osiedle Mieszkaniowe Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tłuszczu „Jedność” odkupiła dwa bloki wybudowane z funduszów Miejskiej Rady. Przez następne lata nic nie budowano dopiero w lipcu w 1974r rozpoczęto budowę pierwszego bloku. Lokatorzy wprowadzili się jesienią 1977r. W 1981r zasiedlono szósty blok, oddano do użytku łącznie 230 mieszkań. Powstało osiedle warszawska w kwadracie ulic Warszawskiej, Kościuszki, Kopernika i Mickiewicza.

15 Hale Targowe-targowisko
Zarówno dawniej jak i dziś w każdy wtorkowy i piątkowy ranek mieszkańcu Tłuszcza spieszą na targ. Jest to miejsce zakupów a także okazjonalnych spotkań towarzyskich. Tu kupują, tam sprzedają, a wszędzie gwar, gwar, gwar …

16 Pawilon Handlowy 29 lipca 1978 roku oddano do użytku piętrowy Dom Towarowy u zbiegu ulicy Powstańców i Kościuszki. ,,Centrum Handlowe” było niegdyś ozdobą Tłuszcza. Dzisiaj świetność ma już za sobą ale ciągle służy mieszkańcom naszego miasta.

17 Centrum Kultury 22 lipca 1972 roku zakończono rozbudowę Domu Kultury. Do drewnianego Domu Ludowego dobudowano obiekt murowanym, który do dziś spełnia swe funkcje i stanowi siedzibę Centrum Kultury Sportu i Rekreacji.

18 Poczta Po wojnie Urząd Poczty mieścił się przy ulicy Warszawskiej w budynku prywatnym. Obecnie Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny mieści się w budynku kolejowym również przy ulicy Warszawskiej. Wieloletnim naczelnikiem poczty był Józef Brzeziński.

19 Policja Komisariat Policji w Tłuszczu znajduje się przy ulicy Szkolnej 6. Komendantem jest Zenon Maćkowiak.

20 Straż Pożarna Rok 1916 – w Tłuszczu powstała Straż Ogniowa Ochotnicza. Do jej założycieli i organizatorów należeli: Włodzimierz Charżewski, Józef Miąskiewicz, Władysław Ryszawa, Józef Rajchert, Zygmunt Brzuszczyński, Andrzej Czachowicz, Franciszek Miąskiewicz, oraz Stanisław Kruk. W lipcu 1966 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Tłuszczu obchodziła Jubileusz Pięćdziesięciolecia, w 2016 roku będzie uroczysta gala.

21 Przedszkole W roku 1961 wykupiono budynek od Janiny Niedzielskiej przy ulicy Kościelnej a w styczniu 1963 roku przeniesiono przedszkole. Przez wiele lat dyrektorem przedszkola była Barbara Kadaj. Po roku 1990 budynek został sprzedany obecnie jest to prywatny dom

22 ,,Baśniowa Kraina” W 1983 roku zbudowano i oddano do użytku budynek Przedszkola nr 2. Organizatorem tej placówki i jej pierwszym dyrektorem była mgr Feliksa Trzeszkowska. Dzisiaj Przedszkole ,,Baśniowa Kraina” znakomicie pełni funkcję wychowawcza i dydaktyczną dla najmłodszych obywateli naszego miasta.

23 Szkoła Podstawowa

24 Szkoła Podstawowa w Tłuszczu
Szkoła Podstawowa w Tłuszczu istniała już za czasów carskich. Mieściła się w drewnianym budynku krytym słomą przy ul. Wiejskiej. Od frontu był ganek. Składała się z jednej izby lekcyjnej oraz pokoju i kuchni dla kierownika i nauczyciela w jednej osobie. Nauka odbywała się na dwie zmiany, uczyły się dwie klasy jednocześnie. Budowę szkoły obecnej rozpoczęto w kwietniu 1964 roku, a już w październiku 1965 oddano budynek do użytku. Przez wiele lat dyrektorem szkoły był mgr Bohdan Wnuk. W szkole uczy się ponad 600 uczniów. W maju 2005 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu szkole imienia Jana Pawła II.

25 Gimnazjum Gimnazjum w Tłuszczu powstało
1 września 1999r. w wyniku reformy systemu oświaty. Jego uczniami zostali absolwenci Szkół Podstawowych: w Tłuszczu, Ołdakach i w Kozłach. Pierwszym dyrektorem szkoły została mgr Grażyna Roszczyk wicedyrektorem mg Waldemar Sitek. W roku szkolnym 2012/2013 dyrektorem Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu została mgr Anna Rychta, natomiast wicedyrektorem mgr Joanna Radomska.

26 Szkoła Zawodowa 10 września 1933 roku rozpoczęto budowę pierwszej Szkoły Powszechnej w Tłuszczu, a ukończono w sierpniu 1935 roku. Pierwszym kierownikiem był Antoni Grzelak

27 Kościół

28 Kościół Parafia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu powstała częściowo z parafii Postoliska i Klembów. W 1928 roku proboszcz parafii Postoliska rozpoczął budowę nowego kościoła. Parafia Tłuszcz została założona 1 stycznia 1936 roku. W 1957 roku dokonano rozbudowy kościoła. W 1991 powiększono kościół o boczne nawy i zyskał on obecny wygląd. W 1997 roku podjęto budowę nowego kościoła pod wezwaniem Błogosławionych Męczenników Podlaskich.

29 Pomnik twórców czasopisma ,,Siewba”
17 października 1986 roku odsłonięto w Tłuszczu obelisk poświęcony ludowcom w 80-lecie Ruchu Siewbiarskiego. Pomnik został poświęcony Janowi Kielakowi i Janowi Adamowiczowi.

30 ,,Rajski Ptak” 11 września 1994r odsłonięto Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Tłuszczu obok dworca PKP. Dzieło – według projektu mgr Tadeusza Sasina – upamiętnia czyn zbrojny AK, jej żołnierzy 32 pp Komendy Obwodu „Rajski Ptak” Radzymin.

31 Cmentarzyk ,,Obrońcom Ojczyzny 1920 roku”
W sierpniu 1920 roku tereny naszego powiatu były miejscem Bitwy Warszawskiej. Tędy szło głównie uderzenie Bolszewików na stolicę. 10 września 1933 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika – Cmentarza Obrońców Ojczyzny 1920 roku.


Pobierz ppt "Wczoraj i dziś moje miasto w obiektywie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google