Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzi ę kuj ę Ci, dziadku…. Jest 12 czerwca 1900 roku, w małej wsi Ksi ę ginki pod Dolskiem z matki Jadwigi z d. Waszczak i ojca Józefa, jako drugie z dziewi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzi ę kuj ę Ci, dziadku…. Jest 12 czerwca 1900 roku, w małej wsi Ksi ę ginki pod Dolskiem z matki Jadwigi z d. Waszczak i ojca Józefa, jako drugie z dziewi."— Zapis prezentacji:

1 Dzi ę kuj ę Ci, dziadku…

2 Jest 12 czerwca 1900 roku, w małej wsi Ksi ę ginki pod Dolskiem z matki Jadwigi z d. Waszczak i ojca Józefa, jako drugie z dziewi ę ciorga dzieci na ś wiat przychodzi Władysław Wawrzyniak

3 Mijają lata… Nadchodzi rok 1918, Wigilia w domu Wawrzyniaków zgromadziła całą rodzinę: ojciec, matka, Władysław, jego cztery siostry: Maria, Antonina, Franciszka, Kazimiera oraz czterej bracia: Piotr, Leon, Tomasz i Michał. Za oknami mróz, śnieg, a w małym domu cała rodzina spożywa Wigilię, śpiewa kolędy, nie wiedzą, że za kilka dni ich syn wyruszy w bój….

4 Na rynku w Dolsku zgromadziło się około 70. młodych mieszkańców Dolska i okolic pod wodzą majora Tomasza Paula

5 Na początku mój dziadek wraz z powstańcami z Dolska,kompanii śremskiej i powstańcami z Książa wyruszyli do Śremu, aby zająć koszary, gdzie znajdował się skład z bronią.

6 Bitwa potoczyła się bardzo korzystnie dla powstańców, ponieważ nikt nie otworzył ognia, a Niemcy po jednym dniu z powodu braku pożywienia i wody wywiesili białą flagę. Powstańcy dopiero po zdobyciu koszar pożądnie się uzbroili w granaty, karabiny maszynowe i działa.

7 Następnie udali się do Gostynia który poprosił o pomoc. Kolejnymi miasteczkami zabezpieczonymi przez powstańców były: Kąkolewo i Leszno.

8 Kolejnym celem był Rawicz. Tam toczyły się zacięte walki, ponieważ te obszary znajdowały się najbliżej frontu. Odebrano również takie miejscowości, jak Łaszczyn, Szymanowo, Zieloną wieś, Miejską Górkę, Wydawy.

9

10 Oprócz mego dziadka Władysława Wawrzyniaka do walki ruszyli:

11 Antkowiak StanisławAntkowiak Wacław Banachowicz WojciechBartnik Franciszek Bednarowicz KarolBurzyński Antoni Ciachowski JanCiachowski Stanisław Cierniak MarcinCieślak Antoni Cwojdziński WawrzynChmielewski Józef Czaplicki AntoniDuszyński Stanisław Dworczak JanFurmanowski Władysław Głowacz JózefGodziewski Józef

12 Gogół FranciszekGościniak Andrzej Grylewicz MichałGrylewicz Stanisław Grzegorczyk AntoniGrzegorczyk Wawrzyn Grześkowiak FraniciszekGrześkowiak Józef Grześkowiak StanisławIgnaszewski Kazimierz Ignaszewski WładysławJeńczak Franiszek Jeżewski FranciszekKlemenski Franciszek Klemenski MichałKociński Ludwig Kociński WalentyKonieczny Stanisław

13 Kubiak CzesławKubiak Jan Kubiak PiotrKubski Jan Kujawski WojciechKurtkowiak Józef Kurtkowiak WładysławKwieciński Kazimierz Kwieciński StanisławLatanowicz Franciszek Latanowicz LeonLatanowicz Walenty Latanowicz AntoniLatanowicz Ignacy Latanowicz MarcinLatanowicz Stanisław Latanowicz WacławLatanowicz Zygmunt

14 Lira MichałLis Władysław Łabrzycki IgnacyMańczak Władysław Marcinkowski WładysławMaślankiewicz Leon Maślankiewicz WacławMurkowski Feliks Muszyński WalentyNorberciak Wojciech Ochocki StanisławOlszewski Antoni Olszewski StefanOwczarczak Józef Owczarczak WalentyPaul Tomasz – major Pajzert StanisławRobaszkiewicz Stanisław

15 Rogacki StanisławRubach Czesław Rybarski BolesławSkrzypczak Jan Snela MichałStanisławiak Andrzej SypniewskiSzwengler Edward Szymański HenrykSzymański Jan Szymański PiotrSzymański Franciszek Śmigielski AdamŚmigielski Mieczysław Swierczyński AdamTomczak Józef Ulatowski MarcinUnrug Wiktor

16 Wąsik TomaszWiaranowski Antoni Wierzbiński WładysławWiśniewski Ignacy Wojciechowicz StanisławWojciechowski Antoni Wojciechowski KazimierzWojtkowiak Jan Zimmer Stanisław CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

17 „Nikt im i ść nie kaza ł, Poszli bo tak chcieli, Bo takie dziedzictwo, Wzi ął po dziadach wnuk. Nikt nie pyta ł o nic, A wszyscy wiedzieli, O co id ą walczy ć, Komu id ą p ł aci ć Ż e id ą sp ł aci ć Swej Ojczy ź nie d ł ug”

18 Kompania Dolska

19 Równo 100 lat później po urodzinach dziadka, już w wolnym kraju, rodzę się ja – Adam Wawrzyniak, jeden z najmłodszych wnuków Powstańca Wielkopolskiego. Jestem dumny, że jako jeden z nielicznych brał udział w powstaniu wielkopolskim oraz że otrzymał odznaczenie i rangę podporucznika.

20 Po moim dziadku zostało wiele, według mnie, bezcennych pamiątek w postaci czapki powstańczej i krzyża oraz mnóstwo zdjęć.

21 50. rocznica ślubu Władysława i Jadwigi Wawrzyniaków

22

23 Sztandar Powstańców Wielkopolskich

24

25 W naszym miasteczku pamięć o powstańcach wielkopolskich ciągle jest żywa. Co roku 27 grudnia w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła odbywa się msza święta za poległych powstańców.

26 Uroczystości kościelne

27 Następnie delegacje składają kwiaty na cmentarzu, na rynku przed pomnikiem bohaterów Ziemi Dolskiej i przed obeliskiem upamiętniającym nadanie szkole imienia.

28 „Mój tato” – syn powstańca na uroczystościach patriotycznych i kościelnych pełni funkcję chorążego w poczcie sztandarowym, niosąc dumnie sztandar ufundowany przez mieszkańców Dolska w 1919 roku, dla upamiętnienia pierwszej rocznicy wybuchu powstania.

29 W moim miasteczku znajduje się wiele miejsc upamiętniających powstańców walczących o niepodległość naszego kraju. Obelisk na rynku w Dolsku

30 Pomnik „W Hołdzie Bohaterom Ziemi Dolskiej Poległym za Ojczyznę w czasie powstania wielkopolskiego ”

31 Szkoła, w której 1 września 2013r. rozpocząłem naukę, nosi imię Powstańców Wielkopolskich. To zaszczytne miano otrzymała ona 14 września 2007r.

32 Zdjęcie z budowy Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku

33 Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku

34 Obelisk przed szkołą

35 Co roku uczniowie naszej szkoły organizują przedstawienia, spektakle i uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu i pamięć poległych powstańców.

36 29 listopada 2007r. – wieczór wspomnień powstańczych

37 15 grudnia 2008 roku obchody 90. rocznicy wybuchu powstania

38

39 18 stycznia 2010 wieczorynka zatytułowana: „Dziękuję Ci, Dziadku”

40 22 lutego 2011 roku wieczornica „PAMIĘTAMY! Powstanie Wielkopolskie 1918/1919”

41 13 lutego 2012 roku "Z Bogiem w sercu, z bronią w ręku, wobec wroga Ojczyzny bez lęku"

42

43 7 lutego 2013 roku "Dbając o korzenie - wyrośniemy wyżej"

44

45

46 Od ubiegłego roku w naszej szkole organizowany jest „Dzień Patrona”, impreza mająca na celu propagowanie wśród gimnazjalistów wiedzy o Powstańcach Wielkopolskich.

47

48 Dziadek mój zmarł 30 października 1990roku, pochowany jest na dolskim cmentarzu

49 Prace wykonał najmłodszy wnuk powstańca wielkopolskiego z Dolska Adam Wawrzyniak

50 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Dzi ę kuj ę Ci, dziadku…. Jest 12 czerwca 1900 roku, w małej wsi Ksi ę ginki pod Dolskiem z matki Jadwigi z d. Waszczak i ojca Józefa, jako drugie z dziewi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google