Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twórczość i życie Władysława Broniewskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twórczość i życie Władysława Broniewskiego"— Zapis prezentacji:

1 Twórczość i życie Władysława Broniewskiego
Prezentacje wykonała: Daria Jankowska klasa 6a ze Szkoły Podstawowej nr16 w Gdańsku Im. Władysława Broniewskiego

2 Wstęp Moja prezentacja pokazuje całe życie Władysława od młodości aż po dorosłość. Będą znajdywać się krótkie opisy i zdjęcia na temat jego życia twórczości i rodziny.

3 Młodość Władysława Broniewskiego
Był synem Antoniego i Zofii miał dwie starsze siostry – Zofię i Janinę. Uczył się w Gimnazjum Polskim w Płocku, Współzałożyciel półtajnej drużyny skautów, nawiązującej do tradycji Konstytucji 3 Maja i powstania styczniowego współorganizator oddziału Związku Strzeleckiego.

4 Władysław Broniewski w wojsku
W wieku 17 lat, wstąpił do Legionów Polskich i przyjął pseudonim „Orlik”. Walczył w 4 Pułku Piechoty Legionów. Brał udział w bitwie pod Jastkowem koło Lublina, wziął też udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Otrzymał Srebrny Krzyż Orderu Wojskowego Virtuti Militarii i czterokrotnie Krzyż Walecznych. jako oficer pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa- Miasto III z przydziałem mobilizacyjnym do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr I.

5 Aresztowanie Podczas aresztowania 1930 r. powstał wiersz Rozmowa z Janem. W 1939 r. w obliczu zagrożenia najazdem niemieckim, Broniewski opublikował słynny wiersz Bagnet na broń. Był świadkiem wkroczenia Armii Czerwonej do Lwowa we wrześniu 1939. Nie mógł pogodzić się z tym, że Związek Radziecki napadł na Polskę, czemu dał wyraz w późniejszej twórczości, spisanej po wrześniu1941roku

6 Twórczość W 1925 roku wraz ze Stanisławem Standem i Witoldem Wandurskim opublikował Trzy salwy – pierwszy polski manifest poetów proletariackich. Jego poezja silnie związana z własną biografią i przeżyciami, a także doświadczeniami narodu polskiego i działaczy ruchu robotniczego, Miała wyraźne akcenty rewolucyjne i patriotyczne. Wyczuwalny jest też wpływ polskiego romantyzmu łączony z nowatorstwem. Wśród jego utworów jest też liryka żołnierska.

7 Władysław i nowa partnerka
Na terenach okupowanych przez ZSRR znalazły się także pierwsza żona Broniewskiego, Janina Broniewska i ich córka Joanna (ur. 24 listopada 1929 r.). Od 1938 r. w nieformalnym związku z Marią Zarębińską, (miała ona córkę Majkę).

8 Władysław Broniewski umiera
Ogromny wpływ wywarła śmierć córki Władysława Broniewskiego, Stworzył on wtedy cykl wierszy. Poeta zmarł na raka krtani w Warszawie 10 lutego 1962.

9 Zródła informacji pl.wikipedia.org broniewski.pl culture.pl
broniewski.klp.pl MUZYKA -> CzubsoN – BRONiewski zawierający fragmenty utworów > Władysława Broniewskiego pt. Droga, Bagnet na broń, Żołnierz Polski oraz Mannlicher.


Pobierz ppt "Twórczość i życie Władysława Broniewskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google