Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wywiad z Tony’m: jego doświadczenia z chorobą opracowanie – Marianna Paparella, tłumaczenie tekstu – Agnieszka Kozłowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wywiad z Tony’m: jego doświadczenia z chorobą opracowanie – Marianna Paparella, tłumaczenie tekstu – Agnieszka Kozłowska."— Zapis prezentacji:

1 Wywiad z Tony’m: jego doświadczenia z chorobą opracowanie – Marianna Paparella, tłumaczenie tekstu – Agnieszka Kozłowska

2 Do cukrzycy może prowadzić stale podwyższony cukier we krwi, powyżej akceptowanego poziomu; kiedy to twój organizm nie jest w stanie zużyć lub wydalić nadmiaru spożywanego cukru.

3 Wynikiem nieleczonej cukrzycy, gdy poziom cukru utrzymuje się powyżej akceptowanego wskaźnika, może być utrata kończyn dolnych, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć. Można wiele zrobić, aby temu zapobiec pod warunkiem, że jesteś chętny do poczynienia odpowiednich zmian w Twoim stylu zycia.

4 W zależności od poziomu cukru we krwi u danej osoby, ustalany jest program leczenia w celu kontrolowania problemu. Mogą to być zastrzyki, tabletki, lub po prostu zmiana stylu odżywiania, jeśli poziom cukru jest na poziomie niewiele wyższym niż wskaźnik prawidłowy (w przypadku osoby zdrowej 3,9 – 5,5). Poziom cukru u niektórych osób może wynosić nawet 28 – 30, co jest bardzo niebezpieczne.

5 Jeśli okaże się, że cierpisz na cukrzycę - Twój lekarz rodzinny, tzw. ‘Lekarz GP’, zaplanuje jakie leki będziesz przyjmować. Twoje dane zostaną też dodane do listy cukrzyków twojej przychodni, dzieki czemu będziesz co kwartał badany przez pielęgniarkę z poradni cukrzycowej. Obecnie każda dobra przychodnia oferuje pomoc pielęgniarki diabetologicznej. Pielęgniarka będzie monitorować twoje ciśnienie krwi oraz wagę, dodatkowo co jakiś czas może zlecić badanie krwi na czczo. Przed tego rodzaju badaniem nie można nic jeść ani pić (oprócz wody) przez 12 godzin.

6 Aby efektywnie walczyć z cukrzycą niezbędne jest wprowadzenie zmian w stylu życia (zmiany w odżywianiu, ćwiczenia). W większości przypadków diabetycy mają nadwagę z powodu nieodpowiednich wyborów i ilości spożywanych posiłków oraz napojów. Pozbycie się złych nawyków wymaga dużo samokontroli i samodyscypliny, natomiast jeśli jesteś w stanie osiągnąć założone zmiany przy wsparciu rodziny i znajomych, rezultaty okażą się bardzo opłacalne. Rozpoczęcie planu leczenia jest najtrudniejszym krokiem, następnie trzeba dużo samozaparcia, aby kontynuować swoje założenia.

7

8 Jeśli to poziom cukru we krwi stanowi podłoże twojego problemu, to najlepszym rozwiązaniem, lub przynajmniej podstawową częścią rozwiązania, jest zaprzestanie spożywania cukru. W moim przypadku przestałem spożywać cukier pod jakąkolwiek postacią, nie spożywam żadnych pokarmów ani napojów zawierających cukier. Jest to oczywiście ogromna zmiana w stylu życia, ponieważ ciasta, desery, słodycze, czekolada, słodkie napoje i woda smakowa są obecnie całkowicie wykluczone z mojej diety. Zredukowanie poziomu przyjmowanego cukru stanowi priorytet, natomiast jeśli naprawdę potrzebujesz schudnąć, musisz wykluczyć ze swojej diety, lub przynajmniej zredukować, ilość spożywanego alkoholu, białego chleba, ryżu, makaronu i nabiału (ser, mleko pełnotłuszczowe, lody śmietanowe, etc).

9 Niektóre osoby jedzą to, na co tylko mają ochotę i pozostają szczupłe, inni tyją od “samego patrzenia na tłuste jedzenie”. Weź pod uwagę ostrzeżenie, że cukrzyca może być już w drodze. Jeśli pokarmy i napoje, które spożywasz powodują, że tyjesz i jeśli dzieje się tak już od ponad 6 miesięcy, poddaj sie badaniu cukru we krwi. Obecnie nie musisz martwić się o organizowanie tego rodzaju badania, ponieważ wszystkie większe apteki oferują testy na cukrzycę.

10 Zazwyczaj osoby, które nie są dotknięte cukrzycą to osoby, które odpowiednio i zdrowo się odżywiają oraz regularnie ćwiczą. Jest to przepis na uniknięcie cukrzycy i wielu, wielu innych problemów ze zdrowiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej nadwaga uniemożliwia prowadzenie odpowiedniego stylu życia. Niedawno przekonałem 74-letnią kobietę aby schudła 12,5 kg. Jest ona teraz zupełnie inną osobą, ma dużo więcej energii. Pomyśl o tych wszystkich latach kiedy żyła z nadwagą i była na siebie zła z tego powodu. Zadziałaj już teraz: nie mów o tym tylko po prostu zrób to!!!

11

12 Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ na początku stadium choroby nie czujesz, że masz cukrzycę, nie ma ona wpływu na twój codzienny tryb życia, przez co w rezultacie wiele osób nie traktuje poważnie wiadomości, że maja cukrzycę. Wiele osób po prostu ignoruje tę wiadomość i nadal spożywa za duże ilości pokarmów i napojów, a kiedy już dopadną ich zawroty głowy i bóle, często jest za późno – cukrzyca kurczowo się ich trzyma! Jeśli po raz pierwszy zostaniesz poinformowany, że twój poziom cukru we krwi utrzymuje się niezmiennie na podwyższonym poziomie, zastanów się nad swoim stylem życia (z pomocą pielęgniarki diabetologicznej w twojej przychodni lekarskiej), a następnie poczyń konieczne zmiany w swojej codziennej rutynie. Możesz zapobiec szkodliwemu wpływowi cukrzycy na twoją przyszłość.

13 Pomyśl tylko jak bedziesz na siebie zły za nie podjęcie działań wtedy, kiedy powinieneś był to zrobić. Zawsze podejmuj właściwe kroki gdy tylko usłyszysz złą wiadomość – proszę, nie ignoruj tego!!!

14 JAK WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO...

15 Kiedy miałem 49 lat (obecnie mam 62 lata) musiałem poddać się operacji żołądka. Kiedy pracownicy szpitala zrobili mi wstępne badania krwi okazało się, że poziom mojego cukru we krwi jest o wiele za wysoki i że miałem cukrzycę.

16 Kiedy wypisano mnie ze szpitala czułem się dobrze i nie podjąłem żadnych działań w związku z faktem, że miałem cukrzycę. Na początkowym stadium choroby nie czułem żadnych zmian i bez badania krwi mogłem latami nic nie wiedzieć o tym problemie zdrowotnym. Nadal za dużo jadłem, paliłem, piłem za dużo alkoholu, do momentu aż siedem lat później zacząłem czuć dziwne mrowienie w nogach i stopach.

17 Odbyłem rozmowę z moim lekarzem, który powiedział mi, że jeśli nie poczynię natychmiastowych zmian w moim stylu zycia, narażam swoje życie na niebezpieczeństwo. Był to dla mnie ogromny szok, natychmiast zdecydowałem podjąć działania. Całkowicie rzuciłem palenie, przestałem pić alkohol i bardzo zmieniłem swoje nawyki żywieniowe. Wykluczyłem z diety czerwone mięso, ryż, biały chleb, cukier, ciasta, słodycze, smażone potrawy i wszelkie pokarmy zawierające wysoki poziom tłuszczu nasyconego.

18 W momencie gdy rozpocząłem nowy tryb życia ważyłem 147 kilogramów, a po 18 miesiącach mojej diety ważyłem 74 kilogramy, i aż do teraz udaje mi się utrzymać taką wagę. Nie jest łatwo prowadzić tak surowy tryb życia, natomiast jest to warte swojej ceny, ponieważ obecnie poziom mojego cukru we krwi jest taki sam jak u przeciętnej osoby, a mój lekarz powiedział mi, że mogę przestać przyjmować leki, pod warunkiem, że będę kontynuował swoje postępowanie.

19 Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat poziomu twojego cukru we krwi, zrób test na cukier. Tego rodzaju badania wykonywane są w każdej aptece ‘Lloyds pharmacy’ lub w twojej przychodni lekarskiej. Jeśli dowiesz się, że masz problem, podejmij działania natychmiastowo– nie narażaj swojego życia!


Pobierz ppt "Wywiad z Tony’m: jego doświadczenia z chorobą opracowanie – Marianna Paparella, tłumaczenie tekstu – Agnieszka Kozłowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google