Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak prowadzić zdrowy tryb życia ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak prowadzić zdrowy tryb życia ?"— Zapis prezentacji:

1 Jak prowadzić zdrowy tryb życia ?
Zdrowie z wyboru Wystarczy tylko chcieć! Jak prowadzić zdrowy tryb życia ?

2 O zdrowym stylu życia jest w naszym kraju coraz głośniej
O zdrowym stylu życia jest w naszym kraju coraz głośniej. Dużo się mówi o zdrowej diecie, aktywności fizycznej czy szkodliwości alkoholu. Zdrowy styl życia to jednak nie tylko dbanie o nasze ciało i organizm, to coś znacznie więcej.

3 W Polsce pojawia się coraz więcej zwolenników zdrowego trybu życia, którzy niestety traktują to pojęcie bardzo wybiórczo. Samo picie wody mineralnej, wprowadzenie do diety warzyw i owoców, czy sporadyczne bieganie jest dalekie od zdrowego stylu życia.

4 Zdrowy styl życia opiera się na kilku podstawowych czynnikach:
właściwa dieta ! aktywność fizyczna ! unikanie czynników szkodliwych ! umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do życia.

5 Dieta ! Wiemy dobrze co szkodzi naszemu organizmowi i czego powinniśmy unikać. Dietetycy zgodnie powtarzają, że należy przyjmować wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze w zależności od płci, wieku i wykonywanej pracy. A unikać produktów, które nam szkodzą: alkoholu, słodyczy, napoi gazowanych, wszelkich wysoko przetworzonych pokarmów, chipsów, nadmiaru tłustego mięsa itp. W zdrowej diecie nie ma też mowy o częstym jedzeniu w barach czy fast foodach. Posiłki najlepiej przygotowywać samemu z nieprzetworzonych produktów.

6 Skutki złego odżywiania
Choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze; miażdżyca i jej powikłania np. udar mózgu i niedokrwienna choroba serca z zawałem włącznie) Nowotwory Cukrzyca insulinoniezależna Choroby jelita grubego Kamica żółciowa Próchnica zębów Osteoporoza Otyłość Bulimia, anoreksja

7

8 Aktywność fizyczna Styl życia bardzo się zmienił w ostatnich latach. Większość czasu spędzamy przed komputerem, telewizorem lub w samochodzie, a nasze ciało stworzone jest do bycia w ruchu. Jeśli chcemy prowadzić zdrowy styl życia koniec z wymówkami, że nie mamy czasu na sport. Nie trzeba od razu wyciskać siódmych potów na siłowni, ale można spokojnie zacząć od marszów, pływania, gimnastyki w domu lub jazdy na rowerze.

9 Pół godziny lub nawet kwadrans, którego nie chce się nam poświęcić na ćwiczenia sprawia, że nasze życie może być krótsze o co najmniej pięć lat, niż mogłoby być, gdyby było w nim więcej czasu na trochę aktywności ruchowej. Zdaniem lekarzy, w kontekście tak alarmujących danych, najwyższy czas stwierdzić, że unikanie wysiłku fizycznego nie jest już dłużej kwestią osobistego wyboru, a problemem, z którym trzeba walczyć jak z paleniem, czy nadużywaniem alkoholu.

10 Brak ruchu bardziej zabójczy niż palenie papierosów
Brak ruchu bardziej zabójczy niż palenie papierosów. A wystarczy półgodzinny spacer... na świecie coraz więcej ludzi umiera właśnie dlatego, że zrezygnowało z zażywania jakiegokolwiek ruchu. Statystyki mówiące o skutkach lenistwa nowoczesnych społeczeństw są przerażające. Okazuje się, że rocznie więcej ludzi umiera na świecie z powodu schorzeń bezpośrednio związanych z brakiem aktywności fizycznej, niż przez problemy wywołane przez palenie papierosów. Co roku przedwcześnie odchodzi 5,1 mln osób, których śmierć miała związek z paleniem. Natomiast tych, którzy zmarli w związku z zaniechaniem uprawiania sportu, czy jakichkolwiek innych form ruchu jest aż o 200 tys. więcej.

11

12 Unikanie szkodliwych czynników
Alkohol, papierosy czy narkotyki to tylko niektóre z groźnych czynników na jakie narażony jest nasz organizm. Zabójczy jest również stres, pośpiech i życie pod ciągłą presją. Należy więc znaleźć kompromis między życiem prywatnym i zawodowym, tak aby zachować spokój i równowagę psychiczną.

13 Skutki zażywania używek
utrata zdrowia. zaburzenia psychiczne i fizyczne . brak koncentracji. utrata rodziny. brak jakichkolwiek chęci do życia i do innych rzeczy. szybka śmierć

14 Odpoczywanie Po całym dniu pracy przy komputerze odpoczynek w sieci nie jest wskazany. Dla zachowania równowagi należy aktywnie spędzać czas wolny, wyjeżdżać na łono natury, wysypiać się i regularnie wykorzystywać urlop.

15 Brak odpoczynku - skutki
Stres Zakłopotanie Rozkojarzenie Zakręcenie Przepracowany organizm Złe samopoczucie Agresja

16 Właściwe podejście do życia
Jest to najtrudniejszy punkt do zrealizowania, a jednocześnie najważniejszy. Polega na stawianiu sobie realnych do osiągnięcia celów, cieszenia się z tego co osiągnęliśmy, dostrzegania pozytywnych stron w każdej sytuacji i radzenia sobie z porażkami. Wcielanie w życie wszystkich opisanych wyżej filarów jest procesem długotrwałym i niełatwym, ale jeśli nam się uda, to nasze życie zmieni się na lepsze.

17

18 Zdrowie zależy od Ciebie!

19


Pobierz ppt "Jak prowadzić zdrowy tryb życia ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google