Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wypadki drogowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wypadki drogowe."— Zapis prezentacji:

1 Wypadki drogowe

2 Spis treści: Statystyki. Główne przyczyny wypadków.
Piramida przyczyn wypadków. Dalsze przyczyny wypadków. Wskaźniki procentowe wypadków. Zderzenia czołowe. Pojazd po wypadku. Skutki wypadków drogowych. Przykład medialnego nagłośnienia wypadku. Jak zachować się w czasie wypadku? Bibliografia.

3 Statystyki Pierwszy śmiertelny wypadek odnotowano w 1896 roku. Od tego momentu na drogach zginęło 36 mln osób. Obecnie na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, a mln odnosi obrażenia. Około 40 % wszystkich zabitych stanowią dzieci i młodzież.

4 Przyczyny wypadków Jednym z najcięższych przewinień popełnianych przez kierowców są wymuszenia pierwszeństwa. Szczególnie niebezpieczne jest nieustąpienie pierwszeństwa przechodzącym przez jezdnię. Pieszy w kontakcie z samochodem ma bardzo małe szanse na przeżycie. Oczywiście po stronie pieszych jest także cała lista przewinień, np. przebieganie przez przejście na czerwonym świetle czy też nagłe wtargnięcie na jezdnie. Częstą przyczyną wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Inną przyczyną wypadków drogowych jest niezastosowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu.

5

6 Wypadki z udziałem samochodów osobowych i ciężarowych
spowodowane są zazwyczaj: prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. przekroczeniem dozwolonej prędkości (brawura kierowców), zły stan techniczny pojazdów, niedostateczne oznakowanie, dróg, budowli drogowych (mosty, wiadukty), zły stan techniczny samych dróg, przekroczona dopuszczalna ładowność pojazdu, co powoduje utrudnienie w kierowaniu pojazdem przez kierowcę, brak odpowiedniego mocowania przewożonych materiałów, co w konsekwencji może spowodować przemieszczanie się towaru w skrzyni ładunkowej doprowadzając do przewrócenia pojazdu podczas jazdy.

7 Wskaźniki procentowe wypadków

8 Zderzenia czołowe Zderzenia czołowe stanowią największą ilość wszystkich wypadków drogowych, w których dochodzi do uwięzienia biorących udział w wypadku. Następstwem takiego wypadku są: zablokowane drzwi pojazdu, uwięzione stopy kierowcy w pedałach sterujących pojazdem.

9 Skutki wypadków drogowych
Najczęściej powstałe obrażenia w skutek wypadków komunikacyjnych to: złamania kończyn dolnych, górnych, uszkodzenia ciała w okolicy pasa tj. pęknięcia, zmiażdżenia miednicy, wstrząs mózgu, rany cięte i tłuczone głowy, uszkodzenia organów wewnętrznych.

10 Pojazd po wypadku Pojazd lub pojazdy biorące udział w wypadku narażone są na możliwość powstania pożaru. Może to nastąpić na skutek wycieku paliwa ze zbiorników uszkodzonych pojazdów i powstania iskry w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Dodatkowo zagrożenie wybuchowe stanowią samochody zasilane gazem. Wybuch może nastąpić tylko podczas zmiażdżenia zbiornika gazu lub jego znaczącego podgrzania.

11 Wypadki drogowe w mediach

12 Jak zachować się w razie wypadku?
Mimo, że uczestnictwo w wypadku drogowym powoduje ogromny stres, powinniśmy myśleć racjonalnie. Jeżeli są osoby poszkodowane nie należy usuwać pojazdów z jezdni. Jeśli jednak nikt w zdarzeniu nie ucierpiał, bezzwłocznie powinniśmy usunąć pojazdy tamujące ruch. Należy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku, a także wezwanie pogotowia.

13 Bibliografia http://www.ospalwernia.cba.pl/ http://www.wikipedia.org/
wroclaw.naszemiasto.pl warszawa.gazeta.pl

14 Przygotowały: Dominika Staniszewska Aleksandra Wrzosek
Koniec Przygotowały: Dominika Staniszewska Aleksandra Wrzosek


Pobierz ppt "Wypadki drogowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google