Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady kulturalnego zachowania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady kulturalnego zachowania"— Zapis prezentacji:

1 Zasady kulturalnego zachowania
W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał; (...) umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich Jan Paweł II „Dzieci bardziej potrzebują modelu niż krytyki.” Joseph Joubert

2 Co to takiego savoir – vivre?
Savoir –vivre (fr.) -”sztuka życia” zbiór zasad dobrego wychowania, znajomość form towarzyskich, których należy przestrzegać.

3 Zasady savoir-vivre’u dotyczą :
Nakrywania, podawania do stołu i jedzenia Wyglądu, prezentacji i właściwego ubioru Form towarzyskich Komunikacji (także internetowej, telefonicznej) Zachowania się w szczególnych sytuacjach Uprzejmość Punktualność Uśmiech Życzliwość Dyskrecja

4 Uprzejmość: Trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam;
Łagodny ton Uważne słuchanie Podawanie ręki – ten symboliczny gest może wyrażać więcej emocji niż słowa!!! „Uprzejmość nic nie kosztuje i pewnie dlatego nie ma jej w sklepach.”

5 Punktualność: Zapewnia porządek w naszym życiu
i ułatwia wzajemne kontakty „Punktualność jest grzecznością królów.” 

6 Uśmiech: Uśmiech uśmiechowi nierówny. Potrafi, z jednej strony,
komplikować kontakty, gdy jest fałszywy, a z drugiej budować dobrą atmosferę serdecznością i ciepłem. „U śmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka.”

7 Życzliwość: To bardzo dobra cecha.
Jest niezbędnym elementem w układaniu dobrych stosunków międzyludzkich. „Życzliwość i uśmiech na twarzy otworzą każde drzwi” 

8 Dyskrecja: Człowiek dyskretny czuje czego nie należy
widzieć lub słyszeć i powtarzać innym. „Dyskrecja kluczem do zaufania..” 

9 Jak Cię widzą tak Cię piszą…
Zawsze ubieraj się odpowiednio do okoliczności: Do teatru, na bal lub egzamin – odświętnie i elegancko. Na dyskotekę – możesz pójść w stroju codziennym. Na rozmowę o pracę – schludnie i formalnie. Do szkoły – w szkolnym mundurku lub stroju przewidzianym przez regulamin szkoły. Na zajęcia wychowania fizycznego – ubierz buty sportowe, krótkie spodenki i koszulkę.

10 Umiejętnie jeść to także sztuka…
Ogólne zasady dobrego zachowania przy stole: Nigdy nie rozmawiaj mając pełne usta; Zawsze jedz z zamkniętymi ustami; Trzymaj widelec w lewej, a nóż w prawej ręce; Kiedy skończysz posiłek połóż sztućce równolegle na talerzu; Nie karm zwierząt przy stole; Zawsze pamiętaj, żeby podziękować po posiłku. Przy stole nie powinniśmy: Mlaskać; Cmokać ;Nakładać zbyt dużych porcji ; Nabierać sporych kęsów na widelec; Mieć bałaganu na talerzu

11 Dobre maniery w gościnie…
Kiedy kogoś odwiedzamy: wycieramy buty przed wejściem; nie trzaskamy drzwiami i nie biegamy po schodach; nie zaglądamy do czyjejkolwiek szafy; nie dotykamy ozdób; nie kładziemy nóg na meblach; nie przymierzamy czyichś ubrań i nie używamy cudzych perfum; szanujemy cudzą własność.

12 Zawsze zachowuj się zgodnie z zasadami savoir- vivre’u
Nie popychaj nikogo, ustępuj miejsca - w autobusie. Nie rozmawiaj, nie jedz, nie wstawaj z miejsca – w kinie i teatrze. Używaj zwrotów grzecznościowych – gdy spotkasz drugiego człowieka. Czuj się jak u siebie w domu, ale pamiętaj, że jesteś gościem – gdy kogoś odwiedzasz. Bądź zawsze taktowny – gdy rozmawiasz z innymi. Każdego traktuj tak, jakbyś sam chciał być traktowany.

13 Kulturalny uczeń - gatunek zagrożony wyginięciem???
A może już wyginął???

14 Dżentelmen - wszędzie mile jest widziany,
Dżentelmen - nie przełazi przez parkany Dżentelmen - przed robotą się nie wzdraga. Dżentelmen - tam, gdzie może, to pomaga, Dżentelmen - ustępuje miejsca babci, Dżentelmen - gra z siostrzyczką w kociłapci. Dżentelmen - pierwszy kłania się znajomym, Dżentelmen - nie jest psotny i łakomy. Dżentelmen - mówi "proszę" i "dziękuję". Dżentelmen - wciąż się dobrze zachowuje. Dżentelmen - siada czysty do obiadu, Dżentelmen - nie wykrada jabłek z sadu, Dżentelmen - nie buszuje po ogródkach. Ale znaleźć go… Prędzej spotkasz krasnoludka

15 ZAPAMIĘTAJ – „Obycie ułatwia życie”
Pamiętaj, że zawsze w cenie, Gdy o przyjaźń czyjąś dbasz, Jest uprzejme pozdrowienie: Cześć, dzień dobry, jak się masz! Kiedy wychodzisz z domu swego Mów "do widzenia", miły kolego. Nie spadnie również korona ci z głowy, Jeśli wchodząc, powiesz "dzień dobry!"

16 Czy chcesz w szkole mieć szacunek?
Na to jeden jest warunek: Nie zachowuj się jak błazen Z koczkodanem wzięty razem. Trzy słowa, uprzejme dla ludzi I w życiu przydać się mogą. Przepraszam, proszę, dziękuję Podążaj właściwą drogą Używaj słów tych na co dzień One Ci bardzo pomogą.

17 JESTEM KULTURALNY I JEST MI Z TYM DOBRZE!!
Nie używam wulgarnych słów Nie przeszkadzam podczas lekcji Nie biję się, nie dokuczam innym Nie niszczę mienia szkolnego i cudzej własności Często używam słów "proszę", "dziękuję", "przepraszam" Pomagam innym, zwłaszcza starszym osobom Jestem punktualny Umiem słuchać innych Dbam o higienę osobistą Nie wyśmiewam się z innych I DLATEGO: Zdobywam pewność siebie Łatwo nawiązuję znajomości Unikam kłopotliwych sytuacji Odnoszę sukcesy Jestem lubiany

18 Jak więc już wiesz, dobre maniery są dla Ciebie tym, czym lakier dla karoserii samochodu - one dodadzą Ci blasku! BĄDŹ UPRZEJMY A ŚWIAT BĘDZIE PIĘKNIEJSZY!! To się opłaci!

19 KODEKS KULTURALNEGO UCZNIA
1. Kulturalny uczeń dba o czystość w szkole, szanuje pracę innych. 2. Kulturalny uczeń okazuje szacunek osobom starszym. 3. Kulturalny uczeń pomaga młodszym, daje dobry przykład innym. 4. Kulturalny uczeń nie używa wulgarnych słów. 5. Kulturalny uczeń nie stosuje przemocy wobec kolegów i koleżanek. 6. Kulturalny uczeń na lekcjach jest skupiony, nie żuje gumy. 7. Kulturalny uczeń szanuje własność swoją i cudzą. 8. Kulturalny uczeń jest zawsze czysto i schludnie ubrany. 9. Kulturalny uczeń jest zawsze punktualny. 10. Kulturalny uczeń w sposób spokojny przedstawia swoje racje.

20 Garść przyjacielskich rad,
jak należy zachowywać się w gronie rówieśników: ZAKAZY - nie rozmawiamy z nikim na ucho w gronie mniejszym niż siedem osób, - w szkole nie romansujemy; pozostawiając sprawy etyki na boku, pomyślmy o naszych kolegach i koleżankach- może to być dla nich krępujące, - nie używamy wulgarnych słów, - nigdy nie opowiadamy więcej niż dwa dowcipy, - przy rozmowie przesadnie nie gestykulujemy, ani nie wzruszamy ramionami, - nie pokazujemy palcem i wyśmiewamy innych osób, - w towarzystwie nie plujemy na podłogę. NAKAZY - jeśli znajdujemy się w grupie mówimy do wszystkich, a nie tylko do jednej, wybranej osoby, - musimy umieć uważnie słuchać- nie przerywamy i słuchamy tak, aby osoba mówiąca odnosiła wrażenie, że jest się zainteresowany jej wypowiedziami, - w czasie rozmowy nie odwracamy się plecami do rozmówców, - powinniśmy pamiętać o grzecznościowych zwrotach: proszę, dziękuję, przepraszam; - nie powinniśmy witać się codziennie z kolegami przez podanie ręki, - kobieta witając się z mężczyzną podaje pierwsza rękę, - traktujemy wszystkich jednakowo, bez względu na ubiór, klasę społeczną, wiarę; - pierwszeństwo mają osoby wychodzące ze szkoły, niezależnie od płci, - mężczyźni przepuszczają kobiety w drzwiach, jeśli ich zachowanie nie spowoduje niepotrzebnego tłoku.

21 Garść przyjacielskich rad,
jak należy zachowywać się w obecności nauczyciela: ZAKAZY: - nie komentujemy na głos lekcji, - nie żujemy gumy na lekcjach ani nie spożywamy żadnych posiłków, - nie rozmawiamy przez telefon komórkowy w czasie trwania lekcji, - nie trzaskamy drzwiami wchodząc i wychodząc z klasy- jest to czynność agresywna i obraźliwa, - nie powinniśmy spóźniać się na lekcje, a jeśli nam się to zdarzy przepraszamy i podajemy powód, - w czasie lekcji nie ziewamy ani nie bawimy się podręcznym przedmiotem, - nieelegancko jest także ślinić palec przy kartkowaniu, "trzaskać stawami" lub prztykać palcami, - zanim przemówimy nie pociągamy nosem i nie odchrząkujemy się, - nie dozwolone jest siedzenie na brzegu krzesła i bujanie się na jego tylnich nogach, - zupełnie niedopuszczalne jest okłamywanie nauczyciela. Kłamiąc, poniżamy własną godność i tracimy ich zaufanie, - nie spoglądamy na zegarek w czasie lekcji, - niekulturalnie jest w czasie rozmowy z nauczycielem trzymać ręce w kieszeni, - nie zatrzymujemy nauczyciela na ulicy i nie wszczynamy z nim rozmowy, choćby nasza sprawa była nadzwyczaj ważna, - nie nadużywamy zwrotu "panie profesorze", gdyż może to być odebrane jako przejaw lizusostwa, NAKAZY - wykonujemy solidnie nasze obowiązki, np. jako dyżurni, - pilnujemy umówionych terminów składania prac pisemnych, - ubieramy się stosownie do sytuacji, - widząc nauczyciela w szkole kłaniamy mu się tylko raz. Natomiast, jeżeli tego samego dnia spotkamy go poza terenem szkoły wystarczy tylko miło się uśmiechnąć, - przy gwałtownym kaszlu w klasie podnosimy do ust chusteczkę lub ewentualnie przysłaniamy usta ręką, - staramy się, jeśli to możliwe przepuszczać nauczyciela w drzwiach, - z kolei jeśli spotkamy wykładowcę w tramwaju lub autobusie z ukłonem ustępujemy mu miejsca, - jeśli nauczycielowi rozsypią się notatki na podłogę, uczniowie powinni szybko i cicho je pozbierać, - w czasie lekcji zachowujemy absolutną ciszę,

22 Garść przyjacielskich rad, jak należy zachowywać się życiu codziennym:
- na ukłon nie wypada wyczekiwać - gdy wchodzimy do mieszkania, biura to pierwsi pozdrawiamy - pierwsza wyciąga rękę osoba ważniejsza do mniej ważnej - nie musimy codziennie ze znajomymi witać się przez podanie ręki - w tramwaju jako pierwszy wysiada mężczyzna i służy pomocą przy wysiadaniu kobiecie - zasiadając do stołu lub zastając kogoś przy posiłku nie mówimy "smacznego" - serwety po użyciu nie składamy - każdy powinien płacić za siebie, chyba że mężczyzna wyraźnie kobietę zaprosił - w kinie nie powinniśmy komentować na głos filmu - w teatrze nie komentujemy na głos sztuki - do rzędu wchodzi się zawsze przodem do osób siedzących - nie powinniśmy "zamęczać" towarzystwa opowiastkami tylko i wyłącznie o sobie - w gronie mniejszym niż 7 osób nie mówi się na ucho - zawsze musimy dbać o czystość - wyglądem zewnętrznym zajmujemy się w domu (uczesanie, makijaż) - podczas rozmowy wyjmujemy ręce z kieszeni - nie wzruszamy ramionami - nie trzaskamy drzwiami (zwłaszcza u kogoś w domu, biurze) - pisząc list powinniśmy się pod nim na dole czytelnie podpisać - w ciągu tygodnia odpowiadajmy na list - nie wypada dzwonić do kogoś po 22 godzinie, a w sprawach zawodowych również w niedzielę - nie należy zadręczać się za popełnianie przez nas błędy przecież każdemu się to zdarza

23 Bądź „cool-turalny”…


Pobierz ppt "Zasady kulturalnego zachowania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google