Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady kulturalnego zachowania „Dzieci bardziej potrzebują modelu niż krytyki.” modelu niż krytyki.” Joseph Joubert W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady kulturalnego zachowania „Dzieci bardziej potrzebują modelu niż krytyki.” modelu niż krytyki.” Joseph Joubert W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby."— Zapis prezentacji:

1 Zasady kulturalnego zachowania „Dzieci bardziej potrzebują modelu niż krytyki.” modelu niż krytyki.” Joseph Joubert W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał; (...) umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich Jan Paweł II

2 Co to takiego savoir – vivre? Savoir –vivre (fr.) -”sztuka życia” zbiór zasad dobrego wychowania, znajomość form towarzyskich, których należy przestrzegać.

3 Zasady savoir-vivre’u dotyczą : Nakrywania, podawania do stołu i jedzenia Nakrywania, podawania do stołu i jedzenia Wyglądu, prezentacji i właściwego ubioru Wyglądu, prezentacji i właściwego ubioru Form towarzyskich Form towarzyskich Komunikacji (także internetowej, telefonicznej) Komunikacji (także internetowej, telefonicznej) Zachowania się w szczególnych sytuacjach Zachowania się w szczególnych sytuacjach Uprzejmość Punktualność Uśmiech Życzliwość Dyskrecja

4 Uprzejmość: Trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam; Trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam; Łagodny ton Łagodny ton Uważne słuchanie Uważne słuchanie Podawanie ręki – ten symboliczny gest może wyrażać więcej emocji niż słowa!!! Podawanie ręki – ten symboliczny gest może wyrażać więcej emocji niż słowa!!! „Uprzejmość nic nie kosztuje i pewnie dlatego nie ma jej w sklepach.”

5 Punktualność: Zapewnia porządek w naszym życiu i ułatwia wzajemne kontakty „Punktualność jest grzecznością królów.” „Punktualność jest grzecznością królów.”

6 Uśmiech: Uśmiech uśmiechowi nierówny. Potrafi, z jednej strony, komplikować kontakty, gdy jest fałszywy, a z drugiej budować dobrą atmosferę serdecznością i ciepłem. „U śmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka.”

7 Życzliwość: To bardzo dobra cecha. Jest niezbędnym elementem w układaniu dobrych stosunków międzyludzkich. „Życzliwość i uśmiech na twarzy otworzą każde drzwi” „Życzliwość i uśmiech na twarzy otworzą każde drzwi”

8 Dyskrecja: Człowiek dyskretny czuje czego nie należy widzieć lub słyszeć i powtarzać innym. „Dyskrecja kluczem do zaufania..” „Dyskrecja kluczem do zaufania..”

9 Jak Cię widzą tak Cię piszą… Zawsze ubieraj się odpowiednio do okoliczności: Do teatru, na bal lub egzamin – odświętnie i elegancko. Na dyskotekę – możesz pójść w stroju codziennym. Na rozmowę o pracę – schludnie i formalnie. Do szkoły – w szkolnym mundurku lub stroju przewidzianym przez regulamin szkoły. Na zajęcia wychowania fizycznego – ubierz buty sportowe, krótkie spodenki i koszulkę.

10 Umiejętnie jeść to także sztuka… Ogólne zasady dobrego zachowania przy stole:  Nigdy nie rozmawiaj mając pełne usta;  Zawsze jedz z zamkniętymi ustami;  Trzymaj widelec w lewej, a nóż w prawej ręce;  Kiedy skończysz posiłek połóż sztućce równolegle na talerzu;  Nie karm zwierząt przy stole;  Zawsze pamiętaj, żeby podziękować po posiłku. Przy stole nie powinniśmy: Mlaskać; Cmokać ;Nakładać zbyt dużych porcji ; Nabierać sporych kęsów na widelec; Mieć bałaganu na talerzu

11 Dobre maniery w gościnie… Kiedy kogoś odwiedzamy:  wycieramy buty przed wejściem;  nie trzaskamy drzwiami i nie biegamy po schodach;  nie zaglądamy do czyjejkolwiek szafy;  nie dotykamy ozdób;  nie kładziemy nóg na meblach;  nie przymierzamy czyichś ubrań i nie używamy cudzych perfum;  szanujemy cudzą własność.

12 Zawsze zachowuj się zgodnie z zasadami savoir- vivre’u  Nie popychaj nikogo, ustępuj miejsca - w autobusie.  Nie rozmawiaj, nie jedz, nie wstawaj z miejsca – w kinie i teatrze.  Używaj zwrotów grzecznościowych – gdy spotkasz drugiego człowieka.  Czuj się jak u siebie w domu, ale pamiętaj, że jesteś gościem – gdy kogoś odwiedzasz.  Bądź zawsze taktowny – gdy rozmawiasz z innymi. Każdego traktuj tak, jakbyś sam chciał być traktowany.

13 Kulturalny uczeń - gatunek zagrożony wyginięciem??? A może już wyginął???

14 Dżentelmen - wszędzie mile jest widziany, Dżentelmen - nie przełazi przez parkany Dżentelmen - przed robotą się nie wzdraga. Dżentelmen - tam, gdzie może, to pomaga, Dżentelmen - ustępuje miejsca babci, Dżentelmen - gra z siostrzyczką w kociłapci. Dżentelmen - pierwszy kłania się znajomym, Dżentelmen - nie jest psotny i łakomy. Dżentelmen - mówi "proszę" i "dziękuję". Dżentelmen - wciąż się dobrze zachowuje. Dżentelmen - siada czysty do obiadu, Dżentelmen - nie wykrada jabłek z sadu, Dżentelmen - nie buszuje po ogródkach. Ale znaleźć go… Prędzej spotkasz krasnoludka

15 ZAPAMIĘTAJ – „Obycie ułatwia życie” Pamiętaj, że zawsze w cenie, Gdy o przyjaźń czyjąś dbasz, Jest uprzejme pozdrowienie: Cześć, dzień dobry, jak się masz! Kiedy wychodzisz z domu swego Mów "do widzenia", miły kolego. Nie spadnie również korona ci z głowy, Jeśli wchodząc, powiesz "dzień dobry!"

16 Czy chcesz w szkole mieć szacunek? Na to jeden jest warunek: Nie zachowuj się jak błazen Z koczkodanem wzięty razem. Trzy słowa, uprzejme dla ludzi I w życiu przydać się mogą. Przepraszam, proszę, dziękuję Podążaj właściwą drogą Używaj słów tych na co dzień One Ci bardzo pomogą.

17 JESTEM KULTURALNY I JEST MI Z TYM DOBRZE!!  Nie używam wulgarnych słów  Nie przeszkadzam podczas lekcji  Nie biję się, nie dokuczam innym  Nie niszczę mienia szkolnego i cudzej własności  Często używam słów "proszę", "dziękuję", "przepraszam"  Pomagam innym, zwłaszcza starszym osobom  Jestem punktualny  Umiem słuchać innych  Dbam o higienę osobistą  Nie wyśmiewam się z innych I DLATEGO:  Zdobywam pewność siebie  Łatwo nawiązuję znajomości  Unikam kłopotliwych sytuacji  Odnoszę sukcesy  Jestem lubiany

18 Jak więc już wiesz, dobre maniery są dla Ciebie tym, czym lakier dla karoserii samochodu - one dodadzą Ci blasku! BĄDŹ UPRZEJMY A ŚWIAT BĘDZIE PIĘKNIEJSZY!! To się opłaci!

19 KODEKS KULTURALNEGO UCZNIA KODEKS KULTURALNEGO UCZNIA  1. Kulturalny uczeń dba o czystość w szkole, szanuje pracę innych.  2. Kulturalny uczeń okazuje szacunek osobom starszym.  3. Kulturalny uczeń pomaga młodszym, daje dobry przykład innym.  4. Kulturalny uczeń nie używa wulgarnych słów.  5. Kulturalny uczeń nie stosuje przemocy wobec kolegów i koleżanek.  6. Kulturalny uczeń na lekcjach jest skupiony, nie żuje gumy.  7. Kulturalny uczeń szanuje własność swoją i cudzą.  8. Kulturalny uczeń jest zawsze czysto i schludnie ubrany.  9. Kulturalny uczeń jest zawsze punktualny.  10. Kulturalny uczeń w sposób spokojny przedstawia swoje racje.

20 Garść przyjacielskich rad, jak należy zachowywać się w gronie rówieśników:  ZAKAZY - nie rozmawiamy z nikim na ucho w gronie mniejszym niż siedem osób, - w szkole nie romansujemy; pozostawiając sprawy etyki na boku, pomyślmy o naszych kolegach i koleżankach- może to być dla nich krępujące, - nie używamy wulgarnych słów, - nigdy nie opowiadamy więcej niż dwa dowcipy, - przy rozmowie przesadnie nie gestykulujemy, ani nie wzruszamy ramionami, - nie pokazujemy palcem i wyśmiewamy innych osób, - w towarzystwie nie plujemy na podłogę.  NAKAZY - jeśli znajdujemy się w grupie mówimy do wszystkich, a nie tylko do jednej, wybranej osoby, - musimy umieć uważnie słuchać- nie przerywamy i słuchamy tak, aby osoba mówiąca odnosiła wrażenie, że jest się zainteresowany jej wypowiedziami, - w czasie rozmowy nie odwracamy się plecami do rozmówców, - powinniśmy pamiętać o grzecznościowych zwrotach: proszę, dziękuję, przepraszam; - nie powinniśmy witać się codziennie z kolegami przez podanie ręki, - kobieta witając się z mężczyzną podaje pierwsza rękę, - traktujemy wszystkich jednakowo, bez względu na ubiór, klasę społeczną, wiarę; - pierwszeństwo mają osoby wychodzące ze szkoły, niezależnie od płci, - mężczyźni przepuszczają kobiety w drzwiach, jeśli ich zachowanie nie spowoduje niepotrzebnego tłoku.

21 ZAKAZY: - nie komentujemy na głos lekcji, - nie żujemy gumy na lekcjach ani nie spożywamy żadnych posiłków, - nie rozmawiamy przez telefon komórkowy w czasie trwania lekcji, - nie trzaskamy drzwiami wchodząc i wychodząc z klasy- jest to czynność agresywna i obraźliwa, - nie powinniśmy spóźniać się na lekcje, a jeśli nam się to zdarzy przepraszamy i podajemy powód, - w czasie lekcji nie ziewamy ani nie bawimy się podręcznym przedmiotem, - nieelegancko jest także ślinić palec przy kartkowaniu, "trzaskać stawami" lub prztykać palcami, - zanim przemówimy nie pociągamy nosem i nie odchrząkujemy się, - nie dozwolone jest siedzenie na brzegu krzesła i bujanie się na jego tylnich nogach, - zupełnie niedopuszczalne jest okłamywanie nauczyciela. Kłamiąc, poniżamy własną godność i tracimy ich zaufanie, - nie spoglądamy na zegarek w czasie lekcji, - niekulturalnie jest w czasie rozmowy z nauczycielem trzymać ręce w kieszeni, - nie zatrzymujemy nauczyciela na ulicy i nie wszczynamy z nim rozmowy, choćby nasza sprawa była nadzwyczaj ważna, - nie nadużywamy zwrotu "panie profesorze", gdyż może to być odebrane jako przejaw lizusostwa, NAKAZY - wykonujemy solidnie nasze obowiązki, np. jako dyżurni, - pilnujemy umówionych terminów składania prac pisemnych, - ubieramy się stosownie do sytuacji, - widząc nauczyciela w szkole kłaniamy mu się tylko raz. Natomiast, jeżeli tego samego dnia spotkamy go poza terenem szkoły wystarczy tylko miło się uśmiechnąć, - przy gwałtownym kaszlu w klasie podnosimy do ust chusteczkę lub ewentualnie przysłaniamy usta ręką, - staramy się, jeśli to możliwe przepuszczać nauczyciela w drzwiach, - z kolei jeśli spotkamy wykładowcę w tramwaju lub autobusie z ukłonem ustępujemy mu miejsca, - jeśli nauczycielowi rozsypią się notatki na podłogę, uczniowie powinni szybko i cicho je pozbierać, - w czasie lekcji zachowujemy absolutną ciszę, Garść przyjacielskich rad, jak należy zachowywać się w obecności nauczyciela:

22 Garść przyjacielskich rad, jak należy zachowywać się życiu codziennym: - na ukłon nie wypada wyczekiwać - gdy wchodzimy do mieszkania, biura to pierwsi pozdrawiamy - pierwsza wyciąga rękę osoba ważniejsza do mniej ważnej - nie musimy codziennie ze znajomymi witać się przez podanie ręki - w tramwaju jako pierwszy wysiada mężczyzna i służy pomocą przy wysiadaniu kobiecie - zasiadając do stołu lub zastając kogoś przy posiłku nie mówimy "smacznego" - serwety po użyciu nie składamy - każdy powinien płacić za siebie, chyba że mężczyzna wyraźnie kobietę zaprosił - w kinie nie powinniśmy komentować na głos filmu - w teatrze nie komentujemy na głos sztuki - do rzędu wchodzi się zawsze przodem do osób siedzących - nie powinniśmy "zamęczać" towarzystwa opowiastkami tylko i wyłącznie o sobie - w gronie mniejszym niż 7 osób nie mówi się na ucho - zawsze musimy dbać o czystość - wyglądem zewnętrznym zajmujemy się w domu (uczesanie, makijaż) - podczas rozmowy wyjmujemy ręce z kieszeni - nie wzruszamy ramionami - nie trzaskamy drzwiami (zwłaszcza u kogoś w domu, biurze) - pisząc list powinniśmy się pod nim na dole czytelnie podpisać - w ciągu tygodnia odpowiadajmy na list - nie wypada dzwonić do kogoś po 22 godzinie, a w sprawach zawodowych również w niedzielę - nie należy zadręczać się za popełnianie przez nas błędy przecież każdemu się to zdarza

23 Bądź „cool-turalny”…


Pobierz ppt "Zasady kulturalnego zachowania „Dzieci bardziej potrzebują modelu niż krytyki.” modelu niż krytyki.” Joseph Joubert W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google