Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak uchronić dziecko przed przestępstwami w sieci?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak uchronić dziecko przed przestępstwami w sieci?"— Zapis prezentacji:

1 Jak uchronić dziecko przed przestępstwami w sieci?

2 Przestępstwa komputerowe
Przestępstwa komputerowe to działalność przestępcza przeciwko zawartości danych oraz łamaniu praw autorskich. Tak jak tradycyjne przestępstwa, przestępstwa komputerowe mogą przybierać różne formy jak i mogą występować prawie o każdym czasie i w każdym miejscu na świecie. Cyberprzestępcy popełniający przestępstwa komputerowe stosują różnego rodzaju metody w zależności od ich umiejętności oraz celu jaki sobie obrali. Nie powinno nikogo zaskakiwać stwierdzenie, iż przestępstwa komputerowe są tak samo traktowane jak tradycyjne przestępstwa, gdzie jedyną różnicą jest rodzaj użytego narzędzia jakim jest siec teleinformatyczna oraz komputer.

3 Rodzaje przestępstw, na które można natknąć się w sieci:
oszustwo, cyberprzemoc, nielegalne rozpowszechnianie plików, podróby, narkotyki, treści pornograficzne, mowa nienawiści.

4 Nielegalne kopiowanie, sprzedaż lub rozpowszechnianie w Internecie cudzych utworów to
KRADZIEŻ

5 Sprzedaż produktów z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. Kupowanie takich towarów to paserstwo. Chyba nie chcesz aby twoje dziecko było paserem?

6

7 Złote rady – jak pilnować dziecka w sieci?
Jak chronić dzieci w Internecie? Okazuje się, że nie trzeba do tego wcale wiedzy komputerowej. Wśród naszych złotych rad nie ma bowiem ani jednej, która by takiej wiedzy wymagała. Dowiedz się, jak to robić.

8 » Niech komputer stoi we wspólnym miejscu » Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko w sieci » Rozmawiaj z nim o tym » Nie bój się przyznać do niewiedzy » Naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje » Naucz dziecko, by nie podawało danych osobowych i nie opowiadało o rodzinie » Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy » Nie krytykuj, nie obwiniaj, jeśli coś się stanie » Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, poradź się specjalistów » Rozmawiaj z dzieckiem, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj

9 Co grozi za… szpiegostwo albo wywiad komputerowy (art. 130 § 2 i 3 K.k.). Przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (§ 2) lub pozbawienia wolności od 6 

10 sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w znacznych rozmiarach (art. 165 § 1 K.k.), zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 oraz przestępstwo zamachu terrorystycznego na statek morski lub powietrzny (art. 167 § 1 i 2 K.k.) zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

11 hacking komputerowy (art. 267 § 1 K.k.). Przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Nieuprawnione przechwytywanie informacji na zasadzie podsłuchu komputerowego (art. 267 § 2 K.k.), przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

12 tzw. sabotaż komputerowy (art. 269 § 1 i 2 K. k. , art
tzw. sabotaż komputerowy (art. 269 § 1 i 2 K.k., art. 269a oraz 269b K.k.). Przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz pozbawienia wolności do lat 3.

13 fałszerstwo dokumentów, zarówno w całości jak i w częściach np
fałszerstwo dokumentów, zarówno w całości jak i w częściach np. podpis (art. 270 § 1 K.k.) zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

14 nielegalne uzyskanie programu komputerowego (art. 278 § 2 K. k
nielegalne uzyskanie programu komputerowego (art. 278 § 2 K.k.), kradzież karty bankomatowej (art. 278 § 5 K.k.) przestępstwa karane pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do lat 5, oszustwo telekomunikacyjne (art. 285 § 1 K.k.) karane pozbawieniem wolności do lat 3, oszustwo komputerowe (art. 287 § 1 K.k.) zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, paserstwo programu komputerowego (art. 293 § 1 K.k.) zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

15 A oto kilka przydatnych dla Państwa linków:
 http://www.komputerswiat.pl/powrot-do-szkoly/bezpieczenstwo/8-zasad-bezpiecznego-korzystania-z-internetu.aspx

16 Mamy nadzieję, że choć troszkę pomogliśmy w rozwiązaniu Państwa problemów.
Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Jak uchronić dziecko przed przestępstwami w sieci?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google