Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wolontariat - to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno- koleżeńsko-przyjacielskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wolontariat - to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno- koleżeńsko-przyjacielskie."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Wolontariat - to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno- koleżeńsko-przyjacielskie.

4 Wolontariusz - to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Innym określeniem jest ochotnik. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

5  dużo optymizmu i chęć do działania  motywacja do niesienia pomocy potrzebującym  umiejętność wygospodarowania wolnej chwili  odwaga, empatia i otwartość  odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność  kultura osobista

6

7 W 2008 roku w Publicznym Gimnazjum im. Książąt Pomorza Zachodniego w Trzebiatowie rozpoczął swoją działalność Szkolny Klub Wolontariusza. Gimnazjaliści postanowili włączyć się w prace niosące pomoc innym. Dzięki pomocy opiekuna i koordynatora SKW- p. Aliny Rachańskiej jest to możliwe. Uczniowie są pełni pasji i zaangażowania. Często kierują się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Chcą nieść bezinteresowną pomoc, więc wolontariat jest dla nich idealnym miejscem, a także dodatkowo- sposobem na nudę. Pozwala on także zdobywać nowe doświadczenia i poznawać ciekawych ludzi.

8

9 Co roku wolontariuszy przybywa. W tej chwili pod skrzydłami szczecińskiego Stowarzyszenia Polites – „Aktywnie żyję ciekawiej”- działają aż 62 kluby wolontariusza, w których pracuje młodzież z gimnazjów i liceów. Wolontariacka „siatka” obejmuje m.in. Szczecin, Stargard, Koszalin, Świnoujście, Wałcz, Barlinek, Trzebiatów, Płoty i wiele innych miejscowości w regionie. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w gimnazjum w Trzebiatowie był szczególny, bo można się było wymienić doświadczeniami z wolontariuszami z Francji oraz Węgier.

10

11

12 Z okazji Dnia Dziecka, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza udali się z wizytą do Przedszkola nr. 1 w Trzebiatowie. Uczestnicy akcji pomagali wychowawcom w opiece nad dziećmi, urządzali konkursy z nagrodami oraz zabawy integracyjne. Każdy uczestnik zabawy otrzymał balon oraz słodką niespodziankę w postaci lizaka od przebranych w bajkowe kostiumy uczennic. Jednym z elementów obchodzonego święta była zabawa kostiumowa, w której uczestniczyliśmy opiekując się maluchami. Nie było to łatwe zadanie, wymagające od nas wiele cierpliwości, koncentracji oraz nie małej kondycji fizycznej. Dzięki temu działaniu poczuliśmy satysfakcję i zdobyliśmy cenne dla nas doświadczenie. Najważniejsza jednak była bezinteresowna pomoc oraz dobra zabawa.

13

14

15 4 października jest dniem Świętego Franciszka z Asyżu- patrona zwierząt, jest obchodzony jako Światowy Dzień Zwierząt. To właśnie w październiku, Miesiącu Dobroci dla Zwierząt, dzieci i młodzież z różnych szkół chętnie odwiedzają kołobrzeskie Schronisko dla Zwierząt. Co roku Szkolny Klub Wolontariusza ogłasza akcję „Do serca przytul psa”, której celem jest zbiórka karmy, koców, kołder i akcesoriów przydatnych dla tamtejszych zwierząt.

16

17

18 15 grudnia 2012 roku grupa uczniów należących do Szkolnego Wolontariatu i „Tęczy Noego” pojechała do Domu Dziecka w Wisełce, aby przekazać artykuły szkolne oraz zabawki, które były zbierane wcześniej przez uczniów naszego gimnazjum. Na miejscu czekała na nas ciepła herbata i słodki poczęstunek. Najtrudniej było przełamać pierwsze lody i zapoznać się z wychowankami Domu Dziecka. Kiedy już to zrobiliśmy, mięliśmy okazję poznać jakimi są wspaniałymi osobami. Okazało się, że mamy wiele wspólnych zainteresowań. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze. Po wypiciu herbaty, zostaliśmy oprowadzeni po domu i mogliśmy zobaczyć pokoje, w których mieszkają nasi nowo poznani koledzy i koleżanki.

19

20

21 Pusty toner, pusty tusz, pusty kartridż, zbieraj razem z nami! Druga Ogólnopolska Edycja Projektu puste.com.pl ruszyła w naszej szkole 01.03.2012 r. Zbieramy puste kartridże, zamienniki, tonery od drukarek laserowych i atramentowych. Angażując się w niniejszą zbiórkę, wspieramy ekologię oraz zdobywamy dla szkoły cenne nagrody w postaci sprzętu sportowego, komputerowego, a także przydatnych materiałów dydaktycznych. Przewidziane są również dodatkowe nagrody niespodzianki dla szkoły, która zbierze najwięcej kartridży. Oprócz tego, że wspomagamy akcję, angażujemy także rodziców, rodzinę oraz znajomych. Prócz szkoły w akcję zaangażowane są także inne instytucje- np. okoliczne sklepy, prywatne firmy, Poczta, Urząd Miasta i Gminy.

22

23 Nasze gimnazjum, razem z 1500 innymi placówkami z całej Polski, wzięło udział w akcji „Warto być dobry”. Organizatorem było Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, a patronat objął Minister Edukacji Narodowej. Akcja kreowała dobre postawy, uczyła poszanowania dla innych ludzi, promowała zachowania prospołeczne i wolontariat. Do końca roku szkolnego młodzież rywalizowała w spełnianiu dobrych uczynków w trzech obszarach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczności lokalnej, oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku szkolnego uczniowie wybierali w każdej klasie osobę, która okazała się najlepsza, a spośród nich rozlosowano rower. Baner akcji i rower wisiały na naszym szkolnym korytarzu. Otrzymaliśmy także multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2”. Dzięki tej akcji młodzież uświadomiła sobie, ze pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcję i czyni ludzi szczęśliwymi.

24

25 18 kwietnia 2011 roku odbyła się gra miejska „Pogromcy globalnych wyzwań”, zorganizowana przez Wolontariat Szkolny. Uczestnikami gry były trzyosobowe zespoły klasowe, które musiały odnaleźć poszczególne punkty gry na terenie miasta i zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi kwestii globalnych. Drużyny musiały udzielić prawidłowych odpowiedzi na stawiane im pytania, ułożyć poprawne stwierdzenia, wykazać, jaką część ceny jeansów stanowią koszty jak: sprzedaż, reklama, transport, tkanina, a także płace pracowników. Za poprawne wykonanie zadania uczestnicy gry otrzymywali literę do hasła końcowego, które brzmiało „Globalnie odpowiedzialni” Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy zwycięstwa. Pozostali uczestnicy gry dostali dyplomy uczestnictwa. Dzięki tej grze uczniowie przeżyli klika godzin niezapomnianej zabawy oraz zdobyli wiedzę potrzebną do pokonywania globalnych wyzwań.

26

27 06.12.2012 roku przed Ratuszem odbył się drugi kiermasz świąteczny organizowany przez Szkolny Wolontariat. Sprzedawaliśmy kartki świąteczne, bombki ze wstążek oraz stroiki zrobione przez nas własnoręcznie. Można było poczuć atmosferę świąt, a całość dopełniała świąteczna muzyka.

28

29

30 22.10.2011r. Odbył się koncert charytatywny, podczas którego można było kupić kawałek ciasta upieczonego przez uczniów i ich rodziców, a także ozdoby świąteczne przygotowane przez gimnazjalistów. Cały dochód został przekazany na naszą koleżankę- Olę Łabik, u której wykryto nowotwór. Czas umiliły występy uczniów nie tylko naszej szkoły. Do pomocy przyłączyli się także gimnazjaliści z Mrzeżyna, uczniowie szkoły tańca w Kołobrzegu oraz licealista z Gryfic. Główną atrakcją koncertu był występ naszego trzebiatowskiego zespołu- Stylji.

31

32

33

34 Od 5 lat współpracujemy z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami”, która swoją siedzibę ma w Łodzi. Nasze zajęcie polega na pakowaniu zakupów klientom Intermarche, a jeżeli ktoś wspomoże fundację, dajemy symbolicznie kartkę pocztową lub zapałkę. Na każdą akcję przyjeżdża nowy animator, który oprócz tego, że sprawuje nad nami opiekę, to dużo z nami rozmawia, dzięki czemu mamy szansę na jego poznanie.

35 Oprócz akcji planowanych, pomagamy kiedy tylko jesteśmy potrzebni. Przykładem na to jest pomoc koleżeńska, która uruchamiana jest zawsze pod koniec semestru i roku szkolnego. Wtedy wolontariusze pomagają słabszym uczniom radzić sobie z przedmiotami, z którymi mają problemy.

36

37

38

39 Ale trzeba pamiętać, że wolontariat jest także zobowiązaniem i nie powinniśmy rezygnować z niego z jakiegoś błahego powodu.

40


Pobierz ppt "Wolontariat - to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno- koleżeńsko-przyjacielskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google