Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie."— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Debata w Myślenicach Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego Patronat honorowy:

2 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Według danych Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z bardziej przedsiębiorczych państw UE. Jak szacuje KE, w ubiegłym roku funkcjonowało w Polsce 1,54 mln firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób. Polska uplasowała się dzięki temu na piątej pozycji wśród krajów unijnych. Liderem w tym zestawieniu były Włochy, które mogły w 2013 roku pochwalić się dwukrotnie większą liczbą firm. Powyżej 1 mln przedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie 9 osób miały wówczas jeszcze tylko Wielka Brytania, Hiszpania i Francja.

3 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Komisja Europejska zestawiła także dane dotyczące liczby firm w danym kraju z danymi demograficznymi. Polska znajduje się tu na czternastym miejscu. Na tysiąc mieszkańców naszego kraju przypada czterdzieści firm, które zatrudniają do 9 osób. Średnia dla całej UE to 44 firmy na 1000 mieszkańców. Liderem tabeli są Czechy (87 firm / 1000 mieszkańców). Niezły wynik osiągają w tym zakresie także Portugalia, Słowacja i Szwecja. Najmniejsze nasycenie tzw. drobnym biznesem odnotowuje się w Wielkiej Brytanii oraz na terenie Niemiec, a przede wszystkim w Grecji, gdzie na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 12 firm.

4 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Z badań Fundacji Initium wynika, że jeszcze 10 lat temu ponad jedna trzecia polskich przedsiębiorców decydowała się na własny biznes z przymusu - na skutek bezrobocia lub trudnej sytuacji zawodowej. Dziś jedna trzecia nowych firm zakładana jest przez osoby do 30 roku życia. Aż 78 proc. młodych Polaków jeszcze na studiach myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Przeszkodą jest nadmierna biurokracja, wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz skomplikowane i często zmieniające się przepisy.

5 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Badania PKPP Lewiatan pokazują, że 68 proc. Polaków uważa, że edukacja dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest bardzo ważna. 49 proc. Polaków uważa, że nie są dobrze poinformowani o możliwościach edukacji i szkoleniach biznesowych. Wątpliwości odnośnie własnych umiejętności i wiedzy oraz brak poczucia przygotowania do prowadzenia własnej firmy to problemy dla 40 proc. Polaków.

6 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Zdaniem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy największym osiągnięciem 10 lat w Unii Europejskiej stało się zbudowanie konkurencyjnej gospodarki: „Fundusze są dla ludzi aktywnych. W ich ramach zostało uruchomionych 2000 nowych firm, które zapewniają wielu rodzinom możliwość egzystencji. Możemy pochwalić się przykładami. Mamy około 2000 dotacji dla firm w Małopolsce. Wiem, że to niewielki odsetek, ale te firmy zanotowały gigantyczny wzrost inwestycji, zwiększyły bazę usługową i produkcyjną. One są przygotowane do ekspansji. To powinno wkrótce obfitować w tworzenie nowych miejsc pracy.”

7 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Europejski Urząd Patentowy zarejestrował w ubiegłym roku 95 polskich wynalazków. W 2013 roku Polacy zwracali się do niego 510 razy o przyznanie patentu, czyli o 3 proc. mniej niż w 2012 roku. Dla porównania Niemcy w 2013 roku zgłosili się do EUP 32 tys. razy, otrzymując ok. 13,5 tys. patentów, Francuzi 12,5 tys. razy, z patentami wyszli w blisko 5 tys. przypadków, Brytyjczycy mieli 6,5 tys. zgłoszeń i ponad 2 tys. patentów. Porównywalna wielkością z Polską Hiszpania otrzymała blisko 400 patentów. Czechy otrzymały 67 patentów, a Węgrzy 49. Słowenia skutecznie zarejestrowała 52 wynalazki.

8 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Dlaczego polscy przedsiębiorcy nie są zainteresowani innowacyjnością? Zdaniem ekspertów brakuje instrumentów finansowych, które by im w tym pomogły. Chodzi o ulgi podatkowe, preferencyjne kredyty czy wręcz dotacje celowe, które zachęcałyby do poszukiwania nowych rozwiązań czy zakładania własnych komórek badawczo-rozwojowych. Sami przedsiębiorcy w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że polski system podatkowy jest tak skonstruowany, że bardziej opłaca im się importować innowacyjne rozwiązania, niż tworzyć własne patenty.

9 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia br. realizowany jest projekt „Przedsiębiorco rozwiń skrzydła – doradztwo dla małopolskich firm sektora MMŚP”. Inicjatywa ta jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na podstawie umowy podpisanej z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie. Celem przedsięwzięcia jest eliminacja najczęściej występujących barier rozwoju oraz poprawa konkurencyjności min. 270 małopolskich przedsiębiorstw poprzez przeprowadzenie specjalistycznego doradztwa w zakresie m.in. prawa, finansów, zarządzania i organizacji firm. Projekt skierowany jest do mikro -, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP), w tym osób fizycznych prowadzących działalności na terenie województwa małopolskiego.

10 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Podczas rekrutacji do projektu „Przedsiębiorco rozwiń skrzydła” priorytetowo są traktowane: Przedsiębiorstwa, które odnotowały spadek przychodów w porównaniu z rokiem ubiegłym; Przedsiębiorstwa, których właścicielem/udziałowcem ( min. 50% udziałów) jest kobieta; Przedsiębiorstwa działające nie dłużej niż 1 rok; Jednoosobowe działalności gospodarcze. W ramach projektu świadczone są usługi doradcze w zakresie m.in.: finansów - rachunkowość i podatki, controlling, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych; zarządzania i organizacji firmy - strategia rozwoju przedsiębiorstwa, poprawa jakości produktów i usług, efektywność działania firmy, marketing i dystrybucja, wprowadzanie nowego produktu/usługi, wprowadzanie nowego produktu na nowe rynki.

11 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Sukces małopolskich firm WĘDZONKA Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego Firma została założona w 1992 roku w Myślenicach. W roku 1995 został wybudowany i uruchomiony nowy Zakład przy ulicy Słowackiego 100. Zakład organizuje skup i ubój żywca wieprzowego i wołowego, prowadzi rozbiór mięsa wieprzowego i wołowego na elementy kulinarne, a także produkuje wędliny i wyroby wędliniarskie.

12 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Sukces małopolskich firm FAKRO Jest najbardziej dynamiczną i najszybciej rozwijającą się firmą w branży okien dachowych na świecie. Przez kilkanaście lat z małej rodzinnej firmy rozwinęła się w międzynarodową korporację. Firma dysponuje nowoczesnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym, w którym pracuje ponad 70 inżynierów. FAKRO ma na swoim koncie blisko 80 zgłoszeń patentowych. Do wielu krajów świata eksportuje nie tylko okna dachowe, ale także rozwiązania i myśl technologiczną.

13 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Sukces małopolskich firm WIŚNIOWSKI WIŚNIOWSKI jest najbardziej rozpoznawalną w Polsce marką w kategorii bram i ogrodzeń. Swoją działalność Andrzej Wiśniowski rozpoczynał w 1989 roku. Dziś, prowadzona przez niego firma to prawdziwy potentat na rynku, zatrudniający ponad 1100 pracowników. W 2013 roku Andrzej Wiśniowski został finalistą 11. edycji prestiżowego konkursu „Przedsiębiorca Roku”

14 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Na terenie powiatu myślenickiego działają izby gospodarcze, których głównym celem jest reprezentacja podmiotów w nich zrzeszonych:  Izba Gospodarcza Dorzecza Raby  Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej  Izba Gospodarcza w Sułkowicach

15 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Izba Gospodarcza Dorzecza Raby Podstawowym zadaniem przyjętym przez Izbę jest wszechstronna pomoc podmiotom gospodarczym, w zakresie dostępnym w obecnej sytuacji prawnej. Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej Wspieranie się wzajemne członków, wymiana handlowa i ochrona interesów gospodarczych zrzeszonych podmiotów to jeden z głównych celów Izby. Izba Gospodarcza w Sułkowicach Do głównych zadań Izby należy tworzenie warunków rozwoju i unowocześniania życia gospodarczego oraz rozwijanie międzyregionalnych i międzynarodowych kontaktów gospodarczych.

16 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie konkurować polscy i małopolscy przedsiębiorcy?” Debata w Myślenicach Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego Patronat honorowy:


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Konkurencyjna (Mało)Polska w UE. Na jakich rynkach mogą skutecznie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google