Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Ziemio Wielkopolska, Ty moja, Mocna jak dęby w twoich borach, Bliska, jak chata Drzymały, Jak ból, co serce przeorał. W mrówczej, nieustannej pracy, Pszczelą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Ziemio Wielkopolska, Ty moja, Mocna jak dęby w twoich borach, Bliska, jak chata Drzymały, Jak ból, co serce przeorał. W mrówczej, nieustannej pracy, Pszczelą."— Zapis prezentacji:

1 „Ziemio Wielkopolska, Ty moja, Mocna jak dęby w twoich borach, Bliska, jak chata Drzymały, Jak ból, co serce przeorał. W mrówczej, nieustannej pracy, Pszczelą swą zapobiegliwością, Kocham Cię, Ziemio mych ojców, Najszczerszą - dziecka miłością.” Wielkopolski Powstaniec

2 Nazywam się Zofia Płóciniczak i mam 15 lat
Nazywam się Zofia Płóciniczak i mam 15 lat. Chodzę do 3 klasy gimnazjum w Lesznie. ~~~ W prezentacji chciałabym pokazać z mojej perspektywy jak ważną rolę w historii mojego narodu i regionu odegrało Powstanie Wielkopolskie oraz jak współczesne pokolenia kultywują pamięć Powstania.

3 Mieszkam w Wielkopolsce, w gminie Osieczna, we wsi Świerczyna
Mieszkam w Wielkopolsce, w gminie Osieczna, we wsi Świerczyna. Moja najbliższa okolica usiana jest pamiątkami, pomnikami, znakami historii. ~~~ To tutaj 11 stycznia 1919 r. rozegrała się słynna „BITWA POD WIATRAKAMI” w Osiecznej oraz potyczki pod Kąkolewem i Trzebanią.

4 Żyję w wolnym kraju. Zawdzięczam to wielu pokoleniom, które z trudem walczyły o WOLNOŚĆ.
Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest dla mnie i mojego pokolenia bardzo ważna.

5 Szkoły, do których chodziłam:
Szkoła Podstawowa w Osiecznej, imienia Powstańców Wielkopolskich Gimnazjum numer 1 w Lesznie, imienia Powstańców Wielkopolskich łączą wspólne imiona – bohaterów Powstania Wielkopolskiego. To między innymi dzięki temu już od najmłodszych lat wychowywana byłam w duchu szacunku i pamięci dla powstańców.

6 Zespół Szkół w Osiecznej
Gimnazjum nr 1 w Lesznie Obydwie szkoły przyjęły imię Powstańców Wielkopolskich jako jedne z pierwszych w Polsce – w 1959r. Wszystkich szkół noszących imiona bohaterów Powstania Wielkopolskiego jest aż 107.

7 Dzięki rodzicom od najmłodszych lat interesuję się historią swojego regionu i staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę. Jestem trzykrotną laureatką Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce oraz zdobyłam I miejsce w szkolnym konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

8 Przez lata aktywnie uczestniczę w szkolnych akademiach, apelach, rocznicach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie. W szkole podstawowej byłam w poczcie sztandarowym a obecnie gram na werblu podczas uroczystości w moim gimnazjum.

9 Zapraszam na spacer śladami popowstańczych mogił i znaków pamięci w mojej najbliższej okolicy:
do Świerczyny, do Osiecznej, do Kąkolewa, do Leszna…

10 ŚWIERCZYNA

11 Grób Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Świerczynie

12 Powstańcy ze Świerczyny: Gembiak Franciszek Hofman Jan Konopka Onufry Kurkiewicz Franciszek Skórzewski Franciszek Wojtyniak Antoni Wojtyniak Franciszek

13 OSIECZNA

14 Grobowiec Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Osiecznej

15

16 Wiatraki w Osiecznej To jedyny zespół 3 wiatraków koźlaków w Polsce. Były one świadkami walk powstańczych podczas Powstania stycznia 1919r. Znajduje się tam też tablica upamiętniająca zwycięską bitwę.

17 Mapa działań bojowych w okolicach Osiecznej w 1919r.

18 Powstańcy osieccy, 1919r.

19

20 Pomnik przy drodze Osieczna-Leszno w pobliżu miejsca walk w dniach 10-11 stycznia 1919r.

21

22 Bitwa okazała się przełomowa i zwycięska, jednak życie straciło 3 powstańców.

23 Pod Wiatrakami w każdą rocznicę bitwy odbywają się gminne uroczystości
Pod Wiatrakami w każdą rocznicę bitwy odbywają się gminne uroczystości. Burmistrz miasta wygłasza apel poległych pod pomnikiem powstańców, delegacje szkół, organizacji państwowych składają kwiaty. Mieszkańcy zapalają znicze.

24 W 2008 roku miały miejsce niezwykłe obchody, ponieważ przypadała 90-rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość uświetnił przemarsz wojsk ułańskich, wystawa sprzętu żołnierskiego oraz promocja książki Jarosława Wawrzyniaka „Osieczna w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919”.

25

26 KĄKOLEWO

27 Mogiła Powstańców Wielkopolskich przy kościele w Kąkolewie

28 KRZYWIŃ

29 Zbiorowy grób Powstańców Wielkopolskich w Krzywiniu

30 LESZNO

31 Pomnik Anioła Śmierci i kwatery Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Lesznie

32 Szkoły w mojej gminie w Kąkolewie (imienia Powstańców Wielkopolskich) W Świerczynie W Osiecznej (imienia Powstańców Wielkopolskich) pełnią ważne funkcje w propagowaniu i kultywowaniu tradycji powstańczej. Organizując liczne apele, wieczorki, programy artystyczne, jednoczą lokalną społeczność oraz przekazują kolejnym pokoleniom wagę wydarzeń sprzed ponad 90-lat…

33 Zespół Szkół w Osiecznej

34 Sala tradycji w ZS Osieczna

35 Sztandary ZS Osieczna

36 Szkoła Podstawowa w Świerczynie
Każdego roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerczynie wraz z mieszkańcami wsi uroczyście obchodzą rocznicę Powstania Wielkopolskiego. 11 listopada odbywa się msza święta na cmentarzu za poległych powstańców. Delegacje składają kwiaty oraz znicze na mogile powstańczej.

37 Zespół Szkół w Kąkolewie

38 Święto patrona w ZS Kąkolewo

39 Sztandary ZS Kąkolewo

40 Inicjatywy podejmowane przez władze gminy mające na celu pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim: Gminne uroczystości rocznicowe Konkursy wiedzy na temat Powstania Spotkania z autorami książek, historykami, regionalistami Bieg narodowościowy Sala pamięci w Muzeum w Osiecznej

41 Muzeum w Osiecznej

42 Gimnazjum nr 1 Leszno Zdjęcia: zrobione przeze mnie
Informacje: „Zeszyty Osieckie” „Przegląd Osiecki” J. Wawrzyniak „Osieczna w Powstaniu Wielkopolskim ” M. Rezler „Powstanie Wielkopolskie” S. Barłóg, S. Wojtkiewicz, M. Wróbel „Powstańcy Wielkopolscy wzorem dla młodzieży” Zofia Płóciniczak Gimnazjum nr 1 Leszno


Pobierz ppt "„Ziemio Wielkopolska, Ty moja, Mocna jak dęby w twoich borach, Bliska, jak chata Drzymały, Jak ból, co serce przeorał. W mrówczej, nieustannej pracy, Pszczelą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google