Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. Odżywiaj się zdrowo Jedz przynajmniej 5 razy dziennie, a jako przekąski - owoce i warzywa; Ogranicz ilość spożywanych posiłków i napojów bogatych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. Odżywiaj się zdrowo Jedz przynajmniej 5 razy dziennie, a jako przekąski - owoce i warzywa; Ogranicz ilość spożywanych posiłków i napojów bogatych."— Zapis prezentacji:

1

2

3 1. Odżywiaj się zdrowo Jedz przynajmniej 5 razy dziennie, a jako przekąski - owoce i warzywa; Ogranicz ilość spożywanych posiłków i napojów bogatych w kalorie, cukier, sól i tłuszcze; Staraj się zredukować ilość spożywanego czerwonego mięsa. Zamiast tego jedz więcej białego mięsa, np. kurczaka, indyka; Staraj sie jeść ryby 2 lub 3 razy w tygodniu; Do smażenia używaj oleju roślinnego, na przykład oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek; Nie dodawaj zbyt duzo soli do posiłków; Pij przynajmniej 1.5 litra wody dziennie; Nigdy nie opuszczaj śniadania: to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

4 2. Nie pal papierosów...... Jeśli jesteś palaczem, rzuć ten nałóg: będzie to twój pierwszy pozytywny krok w kierunku zdrowego trybu życia; Rzucenie palenia zmniejsza szanse wystąpienia zawału serca i wylewu krwi do mózgu; Dzięki temu twoje płuca będą lepiej funkcjonowały; Poprawisz krążenie krwi w twoim organizmie, co obniży szanse wystąpienia chorób krwi; Chodzenie stanie się dużo łatwiejsze: płytki oddech nie będzie już stanowił dla ciebie takiego problemu, będziesz rzadziej się zatrzymywać aby złapać oddech; Zmniejszysz swoje ryzyko zachorowania na raka płuc i inne rodzaje nowotworów związanych z wdychaniem dymu tytoniowego; Będziesz żyć dłużej i na pewno będzie to lepszy styl życia.

5 3. Utrzymuj regularną aktywność fizyczną

6 4. Nie pij zbyt dużej ilości alkoholu. Nie musisz być alkoholikem, aby zapaść na chorobę związaną z alkoholem; wystarczy, że przez kilka lat spożywasz większą niż zalecana ilość alkoholu Problemy zdrowotne wynikające ze spożycia alkoholu wcale nie muszą pojawić się od razu, mogą wystąpić dopiero po kilku latach. Problemy z wątrobą, wysokie ciśnienie krwi, obniżona płodność, zwiększone ryzyko zachorowania na raka, zawał serca- to tylko nieliczne z problemów związanych z nadużywaniem alkoholu Zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu ma dobry wpływ na serce, odporność, nastrój, sen i zachowanie.

7 Ważne jest, aby zapewnić naszemu organizmowi 7 do 8 godzin snu na dobę; Dobre wysypianie się prowadzi do wielu korzyści:  Mniejsze prawdopodobieństwo zachorowań;  Łatwiejsze utrzymanie zdrowej wagi;  Zmniejszenie ryzyka wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy;  Jaśniejsze myślenie, podejmowanie lepszych decyzji, wzmocnienie sprawności mózgu, lepszy nastrój;  Zmniejszone narażenie na ryzyko wypadku (śpiący kierowcy powodują tysiące stłuczek każdego roku). 5. Spróbuj wystarczająco się wysypiać

8 6. Pamiętaj o dobrej higienie Higiena osobista i higiena otoczenia...

9 7. Unikaj ‘śmieciowego jedzenia’ Tak zwane ‘śmieciowe jedzenie’ nie ma żadnych wartości odżywczych; zawiera dużo kalorii i może być niebezpieczne dla zdrowia; ‘Śmieciowe jedzenie’ dobrze smakuje, ponieważ jest nasycone tłuszczami uwodornionymi; spożywanie tego rodzaju tłuszczów prowadzi do otyłości, miażdżycy tętnic, nadciśnienia, cukrzycy i chorób serca; Badania wykazują, że częste spożywanie tego rodzaju jedzenia może prowadzić do uzależnień.

10 8. Kontroluj stres Zidentyfikuj źródła stresu w twoim życiu i podejmij działania w kierunku radzenia sobie ze stresem: Unikaj niepotrzebnego stresu; Staraj się skutecznie zarządzać swoim czasem; Wyrażaj swoje uczucia zamiast tłumić je w sobie; Nie próbuj wszystkiego kontrolować; Zarezerwuj czas tylko dla siebie; Zawsze próbuj zapewnić sobie rozrywki.

11 9. Bądź aktywny towarzysko Według badań przyjaźń może nawet wydłużać życie, twój świat tworzą twoi przyjaciele; Samotnośc u osób starszych jest ‘ukrytym zabójcą’; Staraj się być aktywny towarzysko i brać udział w rozrywkach stymulujących umysł i ciało: ma to istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera; Aktywność towarzyska wpływa pozytywnie na twoje zdrowie.

12 10. Ćwicz swój umysł Zaangażowanie w sytuację wymagającą aktywności umysłowej zmniejsza ryzyko wystapienia demencji; Próbuj uczyć się czegoś nowego każdego dnia; Próbuj swoich sił w grach trenujących mózg (puzzle, krzyżówki, Sudoku, etc...); Pamiętaj, że ciemna czekolada jest dobra na pamięć: Spożywanie czekolady korzystnie wpływa na produkcję dopaminy, co pomaga w szybszym uczeniu się i lepszym zapamiętywaniu; Powtórka to najlepsza metoda zapamiętywania.

13


Pobierz ppt "1. Odżywiaj się zdrowo Jedz przynajmniej 5 razy dziennie, a jako przekąski - owoce i warzywa; Ogranicz ilość spożywanych posiłków i napojów bogatych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google