Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pomóż naszej planecie – oszczędzaj Energię...

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pomóż naszej planecie – oszczędzaj Energię..."— Zapis prezentacji:

1 Pomóż naszej planecie – oszczędzaj Energię...
Katarzyna Walat Aleksandra Cekała

2 Parę słów o prądzie... Prądem elektrycznym nazywamy uporządkowany przepływ elektronów. Źródła prądu: elektrownie wodne, cieplne, na wiatr, atomowe. Akumulatory baterie i prądnice. Warunkiem przepływu prądu elektrycznego jest zbudowanie najprostszego obwodu elektrycznego, który musi być zamknięty.

3 Wiadomości o różnych źródłach
Miliony lat temu rosły na Ziemi potężne rośliny, z których powstał węgiel kamienny i brunatny. Z innych organizmów powstała ropa naftowa i gaz ziemny. Te surowce do dzisiaj wykorzystuje człowiek. W wielu przypadkach energia elektryczna i cieplna w naszych domach, odzież a nawet lekarstwa mają związek z węglem. Człowiek wydobywa z Ziemi jej bogactwa mineralne czerpię wodę, pozyskuje drewno z lasów, odławia ryby z mórz, zużywa ogromne ilości tlenu z powietrza. Natomiast daje Ziemi ścieki, odpadki, śmieci, spaliny... Skutki jego działań – to np. wyczerpywanie się bogactw naturalnych, ubytek czystych wód, zmniejszanie się powierzchni lasów, śmierć wielu gatunków roślin i zwierząt, coraz więcej odpadów. Człowiek musi korzystać z zasobów przyrodniczych Ziemi, ale powinien to robić oszczędnie.

4 Dlaczego trzeba Oszczędzać?
Oszczędzanie energii jest bardziej ekonomiczne, trwałe i korzystne dla środowiska, niż budowanie elektrowni Nasza energia pochodzi z kurczących się, nieodwracalnych źródeł: ropy naftowej, węgla kamiennego i gazu. Więc jeśli chcemy mieć dalej ropę naftową albo węgiel kamienny musimy oszczędzać! Zacznijmy oszczędzać już teraz, bo czas ucieka!

5 Instrukcja ratowani Ziemi...
1. Kiedy myjesz zęby woda nie musi lecieć cały czas. 2. Gdy wychodzisz z pokoju gaś światło. 3. Używaj żarówek energooszczędnych 4. Kiedy pierzesz wkładaj do pralki jak najwięcej ubrań, aby oszczędzać wodę. 5. Zmywarka zużywa mniej wody niż przy zmywaniu ręcznym. 6. Jeśli możesz pracuj w dzień przy blasku słońca. 7. Kupuj urządzenia elektryczne z najmniejszą klasą energetyczną. 8. Zainstaluj na dachu kolektory słoneczne. 9. Korzystamy z krótkiego prysznica a nie z kąpieli w wannie.

6 Nie patrz na innych, Zacznij od siebie!!!
Pragniemy oszczędzać na wszystkim: na kosmetykach, produktach spożywczych, czy odzieży. Jednakże to, co uda nam się odłożyć w ten sposób, wydajemy na coraz większe rachunki za wodę i prąd. Dlatego by zacząć oszczędzać potrzeba tylko naszych dobrych chęci. Pierwszym krokiem w kierunku oszczędności jest zmiana złych nawyków, takich jak pozostawianie urządzeń elektrycznych w trybie czuwania, zamiast wyłączenia.

7 To stanie się z wami Jeśli nie zaczniecie Oszczędzać!!!

8 Oszczędzanie na Wesoło...

9 Alternatywne źródła Energii:
· Energia wód ( elektrownie wodne - hydroelektrownie ) · Energia pływów morza ( można spotkać je m.in. we Francji ).  · Energia wiatraków ( wiatraki to charakterystyczny element krajobrazu Holandii ). · Energia słoneczna ( kolektory słoneczne umieszczone na dachu ogrzewają wodę do 40 stopni ). · Energia Geotermiczna ( geotermalna ).  · Energia Biomasy ( energię tą można uzyskać dzięki np. spalaniu opadów ).

10 Oszczędne hasła... · Oszczędność wody w moim domu nie szkodzi nikomu! · Rozważne wody używanie to nasze rodzinne zadanie! · Każdego intryguje gdy elektryczność się marnuje! · Oszczędzając energię - oszczędzasz na wydatkach! · Nie stracisz swej urody, gdy będziesz zmniejszał zużycie wody!

11 Różne wykresy... Źródła energii na świecie.
Wykres zużycia prądu przez urządzenia elektryczne. Źródła energii na świecie.

12 Film...

13 Galeria...

14 Koniec...

15 Strony odwiedzane... www.termodom.pl www.gazetaprawna.pl www.bryk.pl
Technika i wychowanie komunikacyjne dla szkoły podstawowej część 2.


Pobierz ppt "Pomóż naszej planecie – oszczędzaj Energię..."

Podobne prezentacje


Reklamy Google