Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pracę wykonali : Dominika Dunajska Paweł Krawczyk Dominika Stefańska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pracę wykonali : Dominika Dunajska Paweł Krawczyk Dominika Stefańska."— Zapis prezentacji:

1 Pracę wykonali : Dominika Dunajska Paweł Krawczyk Dominika Stefańska

2 To złożona nauka o liczbach ( algebra) oraz stosunkach przestrzennych między punktami (geometria), oparta na aksjomatach i wyprowadzonych z nich metodą dedukcyjną twierdzeniach. "Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat." Galileusz

3 Na ulicy : w przyrodzie w architekturze W banku : kapitalizacja procenty W kuchni : jednostki miar brutto, netto, tara W sporcie : w piłce nożnej kostka Rubika

4 Najlepszym przykładem w przyrodzie są muszle. Gdyby spojrzeć na muszlę łodzika (morskiego mięczaka) w przekroju widać, że ułożona jest spiralnie i zbudowana z szeregu komór, z których każda następna jest większa od poprzedniej dokładnie o tyle, ile wynosi wielkość tej poprzedniej. Wynika to z faktu, że im są większe, tym szybciej rosną. Być może trudno uwierzyć, że układ muszli zgodny jest z jakimkolwiek ciągiem, ale wystarczy spojrzeć na graficzny obraz spirali Fibonacciego: Najlepszym przykładem w przyrodzie są muszle. Gdyby spojrzeć na muszlę łodzika (morskiego mięczaka) w przekroju widać, że ułożona jest spiralnie i zbudowana z szeregu komór, z których każda następna jest większa od poprzedniej dokładnie o tyle, ile wynosi wielkość tej poprzedniej. Wynika to z faktu, że im są większe, tym szybciej rosną. Być może trudno uwierzyć, że układ muszli zgodny jest z jakimkolwiek ciągiem, ale wystarczy spojrzeć na graficzny obraz spirali Fibonacciego:

5 Ciąg Fibonacciego to ciąg liczb określony rekurencyjnie w sposób następujący: F0 = 0 F1 = 1 Fn = Fn-1 + Fn-2, dla n ≥ 2 Początkowe wartości tego ciągu to: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233,... Podstawowy ciąg liczb Fibonacciego to: 1, 1, 2, 3, 5, 8,... Każda liczba w ciągu jest sumą dwóch poprzednich (poza pierwszą i drugą). Mamy więc do czynienia z ciągiem rekurencyjnym. Ciąg liczbowy Fibonacciego jest pierwszym ze znanych ciągów tego rodzaju.

6 Matematyka oddziałuje na architekturę nie tylko przez symbolikę bryły i detal konstrukcyjny (ornament), ale także przez sferę konstrukcyjną. Wizualizacja pojęć matematycznych może stać się generatorem form przestrzennych. Przykładem jednoznacznie matematycznej inspiracji w architekturze jest geometria wstęgi Möbiusa.

7 Najczęściej po sklejeniu paska papieru spodziewamy się, że mamy na taśmie dwie strony i dwa brzegi. I tak jest gdy połączymy pasek zwyczajnie. Wystarczy jednak przed sklejeniem obrócić kartkę i wtedy okaże się rzecz interesująca. Pasek zaczyna dziwnie się zachowywać. Kartka będzie miała jedną stronę i jedną krawędź. Wstęga Möbiusa nazwana tak od niemieckiego matematyka jest obiektem szczególnym w topologii. Topologia (zwana początkowo geometria situs, „geometrią położenia” lub analysis situs, „analizą położenia”) Wstęga Möbiusa jest wykorzystana w matematyce w symbolu nieskończoności, poza tym jest często elementem sztuki – wykorzystywana do tworzenia biżuterii, rzeźb, a nawet w projektach architektów.

8

9 Jeden procent (1%) to setna część całości 1%=1\100=0,01 100% = 1 Jeden procent pewnej liczby a, to setna część tej liczby, oznaczamy 1%a=1\100 ⋅ a Dziesiąta część procenta to promil (‰) albo jeden procent to 10 promili. 1% = 10‰ Kapitalizacja odsetek to po prostu dopisywanie odsetek do aktualnej wartości kapitału. Możemy go obliczyć za pomocą wzoru : K – kapitał n – ilość okresów kapitalizacji - czynnik procentowy, jako r wstawiamy wartość stopy procentowej

10 Jednostki Masy: 1 gram 1 dekagram = 10 g; 1 kilogram = 100 dag = 1000 g 1 tona = 1000 kg Jednostki objętości: 1 mm 3 = 1mililitr 1 cm 3 =1 000 mm 3, 1 dm 3 = 1 000 cm 3 =1 litr, 1 hektolitr = 100 l, 1 m 3 = 1 000 dm 3 = 1 000 000 cm 3, 1 km 3 = 1 000 000 000 m 3,

11 Dwudziestościan ścięty to wielościan półforemny o 32 ścianach w kształcie 20 sześciokątów foremnych i 12 pięciokątów foremnych. Posiada 90 krawędzi i 60 wierzchołków. Dwudziestościan ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków zwykłego dwudziestościanu foremnego. Kształt ten jest używany przy produkcji piłki nożnej, choć oczywiście zamiast płaskich ścian ma ona boki zaokrąglone.

12 Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Do układania zostało opracowanych kilkanaście metod: najpopularniejsze z nich to metoda LBL (dla początkujących) i metoda Fridrich (dla zaawansowanych). Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.

13 - Proszę pani! Gdy mnożymy ułamek dziesiętny przez 10, to przesuwamy przecinek w stronę okna czy w stronę drzwi?

14 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ : )


Pobierz ppt "Pracę wykonali : Dominika Dunajska Paweł Krawczyk Dominika Stefańska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google