Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?"— Zapis prezentacji:

1 Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?

2 Dlaczego młodzi ludzie nie biorą udziału w wyborach i życiu społecznym?
Frekwencja wyborcza wśród najmłodszych wyborców jest od lat najniższa spośród wszystkich grup wiekowych. Większość młodych ludzi nie traktuje udziału w głosowaniu jako obywatelskiego obowiązku. Wynika to między innymi z niewielkiej wiedzy młodych obywateli na temat wyborów. Dużo ludzi jest nieświadomych jakie plany wyborcze mają kandydaci i ta nieświadomość blokuje późniejszą chęć brania udziału w wyborach. Młodym ludziom brakuje również wiary w to, że w Polsce może być lepiej. Nie interesują się polityką, gdyż młodzi ludzie mają otwarte oczy i widzą, że politycy potrafią tylko naobiecywać, a tak naprawdę nie robią nic aby ludziom żyło się lepiej. Naszym zdaniem system wyborczy w Polsce nie zachęca do udziału w wyborach, a także system edukacyjny nie przygotowuje do życia w demokracji.

3 Oddawanie głosów przez Internet
Żyjemy w czasach, gdzie dla najmłodszego pokolenia bardzo ważna jest kwestia nowoczesnych technologii. Zatem oddawanie głosów przez Internet wydaje się sprawą priorytetową. Naszym zdaniem taki sposób oddawania głosów posiada wiele zalet: - Głosowanie prowadzone przy pomocy komputerów wyborczych umożliwia rezygnację z papierowych kart wyborczych, a co za tym idzie niemalże natychmiastowe zliczanie głosów w pamięci operacyjnej komputera i przekazywanie ich do systemu centralnego

4 Głosowanie prowadzone przez Internet umożliwia oddanie głosu każdemu z każdej lokalizacji
- Elektroniczne wybory rozwiązują też szereg problemów, które w zasadzie nigdy nie zostały rozwiązane dla wyborów przeprowadzanych drogą tradycyjną np. możliwość dorzucania głosów do urn. Za zastąpieniem tradycyjnych wyborów ich elektroniczną wersją przemawiają także bardzo wysokie koszty funkcjonowania komisji wyborczych, czy konieczność osobistego udania się do wyznaczonego miejsca głosowania. A to może przełożyć się na zwiększenie - niepokojąco niskiej w Polsce – frekwencji wyborczej

5 Lokale wyborcze za granicą kraju
Tworzenie nowych obwodów głosowania jest szczególnie istotne z punktu widzenia wyborców przebywających poza granicami kraju. Rozwiązanie to wydaje się szczególnie przydatne, gdyż duża liczba młodych ludzi wyjeżdża głównie do Wielkiej Brytanii i Irlandii w celach zarobkowych i przeważnie nie mają oni możliwości oddania głosu.

6 Wprowadzenie kilkudniowego głosowania
Do zwiększenia frekwencji udziału w wyborach może przyczynić się wydłużenie głosowania do kilku dni. Moim zdaniem jest to rozwiązanie wygodne dla starszych i młodszych wyborców, którzy zazwyczaj uczą się, pracują, wychowują dzieci lub z różnych przyczyn nie będą w swoim miejscu zamieszkania w dniu wyborów.

7 Wprowadzenie edukacji wyborczej w szkołach
Szkoła sprawuje funkcję wychowawczą, więc to ona powinna uświadomić młodym ludziom , czym tak naprawdę są wybory. Jeśli ona nie przekona młodzieży jak ważny jest ich głos , to żadne zmiany nic nie pomogą.

8 Obniżenie wieku wyborczego
Najgorszym wiekiem na umożliwienie głosowania to wiek 18 lat, kiedy kończy się naukę i zaczyna sie studia lub idzie do pracy. Coraz częściej wiąże się to ze zmianą miejsca zamieszkania i osłabieniem więzi ze społecznością w której się żyło i w której się nadal jest formalnie zameldowanym, co wiąże się z brakiem możliwości wzięcia udziału w wyborach.


Pobierz ppt "Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google