Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wywiad miał miejsce w telewizji kanadyjskiej CBC 9 października 2013 roku, w rocznicę zamachu na dziewczynkę przez Talibów. W dniu wywiadu Malala miała.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wywiad miał miejsce w telewizji kanadyjskiej CBC 9 października 2013 roku, w rocznicę zamachu na dziewczynkę przez Talibów. W dniu wywiadu Malala miała."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Wywiad miał miejsce w telewizji kanadyjskiej CBC 9 października 2013 roku, w rocznicę zamachu na dziewczynkę przez Talibów. W dniu wywiadu Malala miała 16 lat i właśnie wydała książkę o sobie i swojej walce o prawo do edukacji p.t. „I am Malala” („To ja, Malala”). Była też nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę tę otrzymała rok później w 2014 roku, razem z indyjskim aktywistą walczącym o prawa dzieci, Kailashem Satyarthim. Malala jest najmłodszą laureatką Nagrody Nobla.

4 Historia Malali zaczyna się na północy Pakistanu, w dolinie rzeki Swat. Od roku 2009 miejsce to opanowali i zdominowali Talibowie. Wprowadzili tam restrykcyjne prawo szariatu i bombardowali szkoły, do których uczęszczały dziewczęta. W powstałym chaosie, pewien Pakistańczyk i jego córka, postanowili zaprotestować, domagając się prawa do nauki dla dziewcząt. Środki masowego przekazu na całym świecie zastanawiały się, jak przekazać informacje o tym, co dzieje się w regionie Swat. W osobie Malali znaleziono odważny i potężny głos.

5 ,,Oni nie mogą mnie powstrzymać. Zdobędę wykształcenie bez względu na to, czy to będzie w domu, w szkole czy innym miejscu”. Na Malali skupia się uwaga całego świata. Stała się ważną aktywistką, ale im bardziej rosła jej aktywność, tym więcej narażała swoje życie.

6 Malala: 9 października 2013 roku dwóch Talibów stało na drodze i zatrzymało autobus, którym jechałam do szkoły. Weszli do środka i jeden podszedł do kierowcy, a drugi przeszedł na tył autobusu i głośno zapytał: "Która to jest Malala?" Nie zdążyłam nawet odpowiedzieć, ponieważ od razu do mnie strzelili. Jedna kula uderzyła mnie, a druga koleżanki. Potem ciężko ranna zostałam zawieziona do szpitala. Teraz, gdy mówię: ”To ja jestem Malala” opowiadam nie tylko swoją historię, lecz historię wszystkich, którzy ucierpieli z powodu terroryzmu w Swat. Nikt z nas nie sądził, że ktoś może przyjść i strzelić do bezbronnych dziewcząt. Trudno było uwierzyć, w to co się stało. Kula uderzyła mnie w twarz koło lewego oka. A druga przeszła przez bark i obojczyk. Moja twarz również ucierpiała, mam zniekształconą szczękę, także mam problem ze słuchem. Ale mimo to, wdzięczna jestem Bogu, że przeżyłam. Pytanie: Kiedy mówisz "To ja jestem Malala" to nie tylko jakieś stwierdzenie, to jest odważna odpowiedź na pytanie. Powiedz nam, jak ważna jest ta odpowiedź i to pytanie.

7 Dziennikarz: Jak wyglądało życie w Swat, gdy dorastałaś, przed rządami Talibów? Malala: Przed terroryzmem żyło się w Swat jak w raju. Przyjeżdżało tu wielu turystów z całego świata. Było to najlepsze miejsce do spędzania mile swojego czasu.

8 Dziennikarz: Gdy byłaś młodsza, czytałaś sagę "Zmierzch". Czy czytałaś ją po angielsku? Malala: Tak. Zaczęłam uczyć się angielskiego w przedszkolu. Przeczytałam ją po angielsku i zainteresowała mnie. Ludzie mówią, że to fikcja, ale nawet taka książka może odwrócić uwagę człowieka od tego, co się dzieje wokół i przenieść nas daleko od miejsc, gdzie panuje terror. Dziennikarz: Czy słuchałaś Justina Biebera? Malala: Sądzę, że każdy wtedy go słuchał, jego piosenek takich jak „Baby” czy „Never say never”. Nie mogliśmy tańczyć przy angielskich piosenkach, ale było to dobre w nauce języka.

9 Malala: Jak w filmie, nagle stało się coś złego. Tutaj był to film o naszym życiu. Talibowie, a właściwie terroryści, bo to terroryści i ekstremiści, zaczęli używać religii dla swoich korzyści, oczerniali islam, zburzyli ponad 400 szkół w Swat... Chłostali mężczyzn publicznie. Zabili człowieka, ponieważ miał krótką brodę. Lecz najgorsze było to, że zakazali chodzić do szkoły. W styczniu 2009 roku powiedzieli, że nikt nie ma prawa chodzić do szkoły. Wtedy powiedziałam : "Dlaczego mamy być cicho, dlaczego nie powiemy światu o tej sytuacji, nie upomnimy się głośno o nasze prawa, nie powiemy, co się dzieje w dolinie Swat?" Nie chciałam, by w Swat stało się to, co działo się w Afganistanie.

10 Dziennikarz: Niesamowite dla mnie jest to, że (mimo tego zakazu) wraz z koleżankami z klasy wstawałyście rano, pakowałyście książki i szłyście do szkoły. Jakiego rodzaju odwagi potrzeba, żeby zrobić coś takiego, podczas gdy wiele innych osób nie sprzeciwiłoby się Talibom i zostałoby w domu? Malala: Po pierwsze, to pokazuje odwagę kobiet. Kochamy edukację. Przed terroryzmem nosiłam do szkoły ciężki plecak i uczyłam się czegoś codziennie, lecz nie zdawałam sobie sprawy, jak ważną rzeczą jest nauka. Terroryści zakazali nauki kobietom, gdyż bali się wykształconych kobiet, które potrafiły walczyć o swoje prawa. Obawiali się siły płynącej z edukacji. Wtedy powiedziałyśmy sobie, że to nie my boimy się ich, lecz oni boją się nas i dlatego nas zabijają.

11 Dziennikarz: Wiesz, że jesteś nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, która ma być ogłoszona w nadchodzący piątek. Jak to jest być najmłodszą osobą nominowaną do Nagrody Nobla? Malala: To dla mnie zaszczyt. Fakt, że mogę dostać Nagrodę Nobla nie znaczy, że ją dostanę, ale cieszę się, że ludzie powiedzieli : "Dajcie tę nagrodę Malali", gdyż to świadczy, że mam poparcie; a to jest dla mnie najważniejsze. Dziennikarz : Talibowie chcieli Cię zastrzelić, po to, by Ciebie uciszyć. Zamiast tego dali Ci mocniejszy głos. Malala: Oni chcieli uciszyć jedną Malalę, a zamiast tego, odezwały się głosy tysiąca czy milionów Malali, które walczą o swoje prawa.

12 PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁY: Athina Gondek Katarzyna Krupa Natalia Pyzik uczennice klasy IIIa gimnazjum wywiad z Malalą przetłumaczył Adrian Czub uczeń klasy IIIa gimnazjum


Pobierz ppt "Wywiad miał miejsce w telewizji kanadyjskiej CBC 9 października 2013 roku, w rocznicę zamachu na dziewczynkę przez Talibów. W dniu wywiadu Malala miała."

Podobne prezentacje


Reklamy Google