Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonały: Anna Chomąt Aleksandra Sorokanycz Klasa 2G

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonały: Anna Chomąt Aleksandra Sorokanycz Klasa 2G"— Zapis prezentacji:

1 Wykonały: Anna Chomąt Aleksandra Sorokanycz Klasa 2G
W 150 ROCZNICĘ URODZIN PATRONA NASZEJ SZKOŁY. SZLAKIEM MUZEÓW- O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI STEFANA ŻEROMSKIEGO. Wykonały: Anna Chomąt Aleksandra Sorokanycz Klasa 2G

2 BIOGRAFIA Stefan Żeromski- (ur. 14 października 1864 w Strawczynie, zm. 20 listopada 1925 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany "sumieniem polskiej literatury"; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu. Posługiwał się pseudonimami Maurycy Zych, Józef Katerla i Stefan Iksmoreż.

3 ŻYCIORYS Stefan Żeromski pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Jelita. Wychował się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Jego ojciec Wincenty Żeromski wspierał Polaków walczących w powstaniu styczniowym. Jeszcze przed powstaniem jego ojciec utracił majątek i aby utrzymać rodzinę, został dzierżawcą folwarków. Żeromski matkę stracił w 1879, a ojca w 1883.

4 LATA SZKOLNE W roku 1873 dziewięcioletni Stefan trafił na rok do szkoły początkowej w Psarach. W 1874 roku rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach. Trudności finansowe i początki gruźlicy spowodowały, że gimnazjum ukończył w 1886 roku bez uzyskania matury. W tym samym roku rozpoczął studia w Instytucie Weterynarii w Warszawie.

5 LATA PRACY Rozpoczął pracę jako guwerner w różnych dworach szlacheckich. W 1890 roku został korepetytorem w Nałęczowie. W tym samym roku poślubił wdowę Oktawie z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczową. Wyjechał z nią do Szwajcarii i tam został zastępcą bibliotekarza w Muzeum Narodu Polskiego w Raperswilu. Gdy powrócił do kraju pracował w Bibliotece Ordynacji Zamoyskich w Warszawie. W 1905 powrócił do Nałęczowa gdzie prowadził działalność społeczno-patriotyczną . W 1908 r. pod naciskiem władz policyjnych opuścił Królestwo i udał się do Francji.

6 ŻYCIE LITERACKIE Będąc w gimnazjum rozpoczął swoje pierwsze próby literackie. Zadebiutował w 1882 w numerze 27 „Tygodnika Mód i Powieści” przekładem wiersza Lermontowa i w „Przyjacielu Dzieci” wierszem „Piosenka rolnika”. Żeromski uczestniczył czynnie w życiu literackim odrodzonej Polski. W 1924 otrzymał za ,, Wiatr od morza” pierwszą polską państwową nagrodę literacką. W latach pojawiły się najgłośniejsze i najwybitniejsze utwory Żeromskiego m.in. ,,Ludzie bezdomni”, ,, Popioły”, ,,Dzieje grzechu”.

7 MUZEUM W NAŁĘCZOWIE 17 czerwca 1928 roku otwarto Muzeum Stefana Żeromskiego, które mieści się w dawnej pracowni pisarza. Chatka była wcześniej letnim domem Stefana Żeromskiego. Za Chatą, w dolnej części ogrodu znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, syna Oktawii i Stefana, zmarłego na gruźlicę 30 lipca 1918 r. w wieku osiemnastu lat.

8 W Muzeum eksponowane są podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, pamiątki z podróży i wiele rysunków Stefana Żeromskiego. Na uwagę zasługuje kolekcja portretów pisarza oraz portrety jego syna Adama. Muzeum posiada również dwa obrazy autorstwa Stefana Żeromskiego “Widok z okna Chaty” oraz ilustracja do opowiadania “Rozdzióbią nas kruki, wrony”. W zbiorach znajdują się również fotografie rodzinne z różnych okresów życia pisarza i jego rodziny.

9 WYSTAWY

10

11 MUZEUM LAT SZKOLNYCH Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Muzeum zajmuje się gromadzeniem, eksponowaniem zbiorów związanych z młodzieńczym okresem życia oraz twórczością Stefana Żeromskiego. Eksponaty prezentowane są na tematycznej wystawie stałej. Prócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi lekcje i warsztaty muzealne przeznaczone głównie dla młodzieży szkolnej.

12 WYSTAWA

13

14

15

16 NAJCIEKAWSZE EKSPONATY

17

18

19 ZBIÓR CYTATÓW Człowiek - jest to rzecz święta, której krzywdzić nikomu nie wolno. Żadnego piękna absolutnego nie ma. Wszystkim rządzi przypadek, szczęście, kaprys doli. Kochając i tęskniąc jesteśmy jakby na innym świecie, na którym bywa się w życiu raz jeden. Porzucam Kielce. Czy wrócę tu jeszcze kiedy-nie wiem. Może nigdy (...)Wrócić do Kielc człowiekiem wielkim-myśl piękna. Ozłocić te mury blaskiem swego imienia. Kielce! Tyle lat, taka nieskończoność przypomnień, epizodów, taka mnogość przeżytych lat...

20 MUZEUM NARODOWE W RAPPERSWILU Tablica pamiątkowa Stefana Żeromskiego
Żeromski był bibliotekarzem tego Muzeum Polskiego w latach Tablica pamiątkowa Stefana Żeromskiego

21 BIBLIOGRAFIA http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Żeromski


Pobierz ppt "Wykonały: Anna Chomąt Aleksandra Sorokanycz Klasa 2G"

Podobne prezentacje


Reklamy Google