Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biografia Stefana Żeromskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biografia Stefana Żeromskiego"— Zapis prezentacji:

1 Biografia Stefana Żeromskiego
Stefan Żeromski, patron naszej szkoły... Żeromski, patron naszej szkoły...

2 Rodzina naszego patrona...
Rodzicami Stefana byli: Wincenty Żeromski i Józefa z Katerlów. Mieli oni pięcioro dzieci: Wincentyna, Olesia, Stefan, Wacława i Bolesia.

3 Dzieciństwo Stefana... a... Stefan od najmłodszych lat zajmował się literaturą. Jego hobby było czytanie książek i wędrówki po górach, lasach... Jego zamiłowaniem była twórczość.

4 Życie Żeromskiego... e Żeromskiego...
Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Jelita. Używał pseudonimu Maurycy Zych. polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany "sumieniem polskiej literatury”.

5 Ciekoty... koty... Po kilku latach Stefan wraz z rodzicami i trójką rodzeństwa udali się do Ciekot, które znajdowały się u podnóża góry Radostowej. Ta miejscowość było dla Stefana najbardziej zapamiętanym miejscem jego pobytu. Tu często wyruszał na wyprawy między innymi na Łysicę. Tutaj zaczął swoją przygodę z literaturą... Dom Stefana Żeromskiego nie przetrwał do dzisiejszego dnia. Poniżej można zobaczyć dworek Stefana, lecz wybudowany w roku przez górali...

6 Kielce... Kielce... W Kielcach Żeromski uczęszczał do gimnazjum męskiego w wieku 10 lat... Mieszkał wtedy na stancjach. Nieczęsto wracał do rodzinnego domu, choć bardzo tęsknił. Nauka matematyki była dla niego zmorą, dlatego ukończył ta szkołę dopiero w wieku 22 lat. Obecnie w gimnazjum znajduję się Muzeum lat szkolnych Stefana Żeromskiego.

7 Warszawa... wa... Żeromski marzył o studiach medycznych, lecz nie zdał matury. Studiował więc na Instytucie Weterynarii. Mieszkał na stancjach. Często też głodował. Nie miał rodziców, więc musiał zarabiać na swoje utrzymanie.

8 Twórczość naszego patrona... ęki...
Po miesiącach warszawskiej biedy, Żeromski przyjeżdża do swojego kuzyna stryjecznego Józefa Saskiego. Ten zarządcom był majątku Popielów. Tutaj Żeromski wypoczywa w rządówce, w której teraz mieści się biuro Stadniny Koni. Pisarz odwiedza również inne miejscowości takie jak: Szydłów, Grabki Oleśnicę...

9 Twórczość naszego patrona...patrona...
Żeromski napisał takie utwory jak: „Dzienniki”, „Syzyfowe prace”, „Popioły”. ”Przedwiośnie”... Kurozwęki opisał w między innymi: „W sidłach niedoli”, „Popioły”, „O żołnierzu tułaczu”. Natomiast swoje życie opisał w „Dziennikach”.

10 Żeromski i jego rodzina...zina...
Stefan Żeromski z pierwszą żoną Anną miał syna Adasia, który umarł w wieku kilku lat. Później ożenił się z inną kobietą i miał z nią córkę Monikę.

11 Stefan Żeromski zmarł w Warszawie 20 listopada 1925 roku. Żył 61 lat.
Śmierć Żeromskiego.... Stefan Żeromski zmarł w Warszawie 20 listopada roku. Żył 61 lat.

12 Linki stron, które zostały wykorzystane w prezentacji wykorzystane w prezentacji
https://www.google.pl/search?q=żeromski&client= firefox- a&hs=MwJ&rls=org.mozilla:pl:official&channel= sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=HxwtVPg KyJ09

13 Dziękujemy za uwagę!!! Autorzy Weronika Palimąka i Kinga Sobiegraj.


Pobierz ppt "Biografia Stefana Żeromskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google