Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SLOWENIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SLOWENIA."— Zapis prezentacji:

1 SLOWENIA

2 Informacje Słowenia – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia to w większości kraj wyżynny i górski: 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m n.p.m. Najwyższy szczyt to położony w Alpach Julijskich Triglav (2864 m); znajduje się on na terenie parku narodowego o tej samej nazwie. Prawie połowę kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Główne rzeki to Sawa i Drawa wpadające do Dunaju. Największe jeziora to: okresowe Jezioro Cerknickie oraz górskie Bohinj i Bled. Na terenie Słowenii, zwłaszcza w położonej w jej południowo-zachodniej części, Krasie, licznie występują zjawiska krasowe: podziemne rzeki, jaskinie (około 7000), z których najsłynniejsza jest znajdująca się w miejscowości Postojna - Postojnska jama. Długość granic lądowych: Austria: 330 km Chorwacja: 670 km Węgry: 102 km Włochy: 232 km Stolica: Ljubljana Prezydent: Borut PAHOR.

3 Co Warto Zobaczyć ? PIRAN BLED KRANJSKA GORA
Pięknie położony na cyplu wąskiego półwyspu jest najlepiej zachowanym zabytkowym miastem adriatyckiego wybrzeża, perłą architektury weneckiej. Z względu na swój wyjątkowy urok, wynikający m.in. z położenia, wiele zabytków i plaże, jest tłumnie odwiedzany przez turystów, zwłaszcza w lecie. Wysepka z kościółkiem otoczona szmaragdowymi wodami jeziora, na tle skalistych gór dobrze jest znana, chyba ze wszystkich folderów turystycznych, reklamujących Słowenię. Rzesze turystów ściągają tu piękne widoki i źródła termalne, zamieniając Bled w najpopularniejszą miejscowość turystyczną na Słowenii. Jest najbardziej znanym i najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym w słoweńskich Alpach. Leży w Dolinie Zgornjesawskiej, niewielkim słoweńskim cyplu, wciśniętym miedzy Włochy i Austrię.

4 Co warto zobaczyć? PLANICA CERKNICA POSTOJNA JAMA
Jest jedną z największych jaskiń na świecie. Wyżłobiona w skalach przez niewielką rzeczkę Pivkę ma blisko 20 km podziemnych sal i korytarzy. Jaskinia została udostępniona zwiedzającym już na początku XIX w. Szlak turystyczny ma 5,7 km długości, ale 4 pierwsze kilometry pokonujemy odkrytymi wagonikami elektrycznej kolejki. Wieś w pobliżu Kranjskiej Gory znana jest doskonale miłośnikom skoków narciarskich. Znajduje się tu największa na świecie skocznia narciarska, której rekord wynosi 239 m. Położone w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie jest najbardziej znanym jeziorem okresowym na świecie. Okresowym, to znaczy, że zanika podczas suchych miesięcy, aby pojawić się po opadach deszczu.

5 HISTORIA Wciągu swojej historii Słowenia wchodziła w skład różnych państw, między innymi starożytnego Rzymu i Austro-Węgier oraz rządzona była przez władców bawarskich. Słowenia zasiedlona została przez Słowian około VI wieku naszej ery, którzy to uformowali słowiańskie Księstwo Karantanii. Podzielona przez lata Słowenia nieustannie szukała możliwość uzyskania niepodległości. Pierwsze próby i program połączenia Słowenii przypadły na rok 1848 podczas Wiosny Ludów. Po upadku Austro-Węgier w 1918, Słoweńcy wraz z innymi narodami południowosłowiańskimi uformowali Królestwo SHS, które zostało przemianowane na Królestwo Jugosławii w 1929 roku. W czasie II wojny światowej Jugosławia rozpadła się, ale została ponownie zjednoczona przez komunistów w 1945 roku. Po upadku ZSRR Słowenia wystąpiła z Federacji Jugosławii i stała się niezależnym państwem. Dołączając w 2004 do NATO, i 1 maja tego samego roku do Unii Europejskiej przypieczętowała ona swoje wcześniejsze dążenia do samodzielności.

6 KUCHNIA Kuchnia słoweńska – to kuchnia pochodząca z terenu Słowenii. Do tradycyjnych potraw zalicza się między innymi: jota – zupa z ziemniaków, fasoli i kiszonej kapusty štrukli – rodzaj klusek frika – smażone ziemniaki z potartym serem i rozbełtanym jajkiem pršut – szynkę suszoną na słońcu i wietrze potica – świąteczne ciasto, drożdżowa rolada z nadzieniem orzechowym, w innych wariantach także makowym lub estragonowym


Pobierz ppt "SLOWENIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google