Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja na temat: "Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz 6-7 września 2014 r., COS Spała ZMIANY W PRZEPISACH GRY."— Zapis prezentacji:

1 Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz 6-7 września 2014 r., COS Spała ZMIANY W PRZEPISACH GRY

2 Zmiany w przepisach gry
4.3.1 Spodenki zawodników muszą być powyżej kolan. 4.3.2 Numery na koszulkach od 0 i 00 do 99 oraz sygnalizacja numerów Czytanie numerów od lewej do prawej patrząc na sędziego. Numery od 15 wzwyż dwie zasady: Najpierw dziesiątki potem jedności Najpierw dziesiątki pokazywane palcami - wewnętrze dłonie do siebie, potem jedności pokazywane palce od siebie i wewnętrzne dłonie do stolika.

3 Zmiany w przepisach gry
Jakikolwiek zawodnik otrzymał pomoc medyczną między rzutami wolnymi musi nastąpić zmiana pod warunkiem ewidentnej kontuzji. Przeciwnicy mogą też zmienić w tym czasie taką samą liczbę zawodników (najczęściej gdy zawodnik krwawi). 16. Kosz i jego wartość. Wartość kosza jest zależna od miejsca wykonywania rzutu do kosza, nie od tego kto i z którego miejsca ostatni dotknął piłkę lecącą do kosza po rzucie.

4 Zmiany w przepisach gry
Przerwa na żądanie. Drużyna ma w drugiej połowie 3 czasy, z czego może wykorzystać tylko 2 w ostatniej kwarcie, w ostatnich dwóch minutach meczu. Niewykorzystana trzecia przepada. Jeśli trener otrzymuje faul T za opóźnienie wejścia na boisko po przerwie na żądanie, gdy nie miał już ich więcej, to w protokole zapisuje się jako B (wcześniej było C)

5 Zmiany w przepisach gry
sekundy Drużyna atakująca oddając rzut do kosza gdzie piłka dotyka obręczy i ponownie wchodzi w jej posiadanie to ma na rozegranie nowej akcji 14 sek. Nowa nazwa zegar czasu akcji zamiast zegar 24 sek.

6 Zmiany w przepisach gry
30/28 Powrót piłki na pole obrony/ 8 sek. Jeśli drużyna jest w posiadaniu piłki na polu obrony i podawana dotyka pola ataku, a następnie pola obrony to nie jest to błąd powrotu piłki na pole obrony, a odlicza się nowe 8 sek.

7 Zmiany w przepisach gry
Powrót piłki na pole obrony Wyjaśnienie dokładne, aby orzeczono błąd powrotu piłki na pole obrony, zawodnik drużyny ataku musi dotknąć jako ostatni piłkę na swoim polu ataku i być pierwszym, który dotknie piłkę na swoim polu obrony.

8 Zmiany w przepisach gry
Półkole bez szarży, wystarczy tylko jedna noga obrońcy w kontakcie półkolem lub z linią półkola, aby umiejscowić go jako w półkolu bez szarży. /rys/

9 Zmiany w przepisach gry
35. Faul obustronny Warunki konieczne do orzeczenia dwóch fauli jako faul obustronny: - oba faule zawodników - oba związane z fizycznym kontaktem - oba faule pomiędzy dwoma przeciwnikami wzajemnie na sobie - oba faule popełnione mniej więcej w tym samym czasie

10 Zmiany w przepisach gry
35. Faul obustronny 35-6 Przykład Drużyna A w posiadaniu piłki kiedy B1 popycha A1 i orzeczono faul. W tym samym czasie A1 uderza B1 łkociem a sędziowie odgwizdują faul niesportowy. Interpretacja – to jest faul obustronny i drużyna A wprowadza piłkę z autu najbliżej miejsca naruszenia przepisów.

11 Zmiany w przepisach gry
Drugi faul techniczny zawodnika oznacza dyskwalifikację. Kara za każdy faul techniczny zawodnika/trenera 1 rzut wolny i posiadanie.

12 Zmiany w przepisach gry
Faul niesportowy - doprecyzowanie W ocenie sędziego kontakt ten nie wynika z uzasadnionej próby bezpośredniego zagrania piłką zgodnej z duchem i intencją przepisów.

13 Zmiany w przepisach gry
Urządzenia umożliwiające obejrzenie powtórki. Dużo nowych przypadków, ale chyba nie wejdą w życie w Polsce. Dzielą się na te sytuacje, które można oglądać: na koniec kwarty lub dogrywki, w ostatnich dwóch minutach meczu w czasie całego meczu

14 Zmiany w przepisach gry
48.1 Sekretarz powiadamia sędziów o 2 faulach T zawodnika tak samo jak po 2 faulach U, kiedy zawodnik zostaje zdyskwalifikowany.

15 Zmiany w przepisach gry
Obowiązki mierzącego czas akcji (nowa nazwa s. funkcyjnego) 24 sek, kiedy musi zatrzymać zegar i ustawić na 14 sek. kiedy ta sama drużyna posiadająca wcześniej piłkę wchodzi ponownie w posiadanie piłki, gdy: -piłka odbiła się od obręczy po niecelnym rzucie -piłka odbiła się od obręczy po niecelnym ostatnim rzucie wolnym -piłka odbiła się od obręczy podczas podania

16 Zmiany w przepisach gry
A. Nowe sygnały - przerwa na żądanie dla mediów nieprawidłowego użycia rąk nielegalny kontakt z ręką uderzenie przeciwnika w głowę faul przy rzucie faul nie przy rzucie Zaleca się podczas sygnalizacji do stolika mówić głośno kto popełnił faul

17 Zmiany w przepisach gry
B. Protokół meczu B.7.2 Jeśli trener nie wziął żadnego czasu w drugiej połowie meczu, to gdy na zegarze zostało dwie minuty do końca meczu sekretarz wykreśla dwoma równoległymi liniami pierwszą rubrykę przerw na żądanie jako nie skonsumowaną. B Po drugim faulu technicznym zawodnika na boisku w następnej rubryce wpisuje się litery GD jako zawodnik zdyskwalifikowany.

18 Zmiany w przepisach gry
B To samo dotyczy 2 fauli technicznych (B) trenera, 3 fauli technicznych (B i C) zapisanych trenerowi oraz dwóch fauli niesportowych zawodnika na boisku, to w rubryce kolejnej wpisuje się litery GD jako trener/zawodnik zdyskwalifikowany.

19 Zmiany w przepisach gry
D. Klasyfikacja drużyn D.1.3 Jeśli dwie lub więcej drużyn mają tę samą liczbę zwycięstw i porażek w całym cyklu, to mecze pomiędzy tymi drużynami winny być wzięte do ustalenia klasyfikacji końcowej. Jeśli dwie lub więcej drużyn mają tę samą liczbę zwycięstw i porażek pomiędzy zainteresowanymi drużynami, to mają zastosowanie kolejne kryteria ustalające klasyfikację końcową:

20 Zmiany w przepisach gry
- większa różnica pomiędzy koszami zdobytmi a koszami straconymi z meczów między zainteresowanymi drużynami - większa liczba uzyskanych koszy w meczach między zainteresowanymi drużynami - większa różnica pomiędzy koszami zdobytmi a koszami straconymi ze wszystkich meczów - większa liczba uzyskanych koszy ze wszystkich meczów Jeśli powyższe kryteria nie rozstrzygną zarządzane jest losowanie.

21 Zmiany w przepisach gry
D.3.2 Do klasyfikacji bieżącej jeśli obie drużyny nie grały jeszcze ze sobą, a mają taką samą liczbę zwycięstw i porażek, to kolejność ustala się na podstawie większej różnicy pomiędzy uzyskanymi koszami, a straconymi ze wszystkich dotychczas rozegranych meczów. Np. Drużyna A ma – Drużyna B ma – To drużyna B w aktualnej tabeli jest wyżej

22 Zmiany w przepisach gry
Mechanika - Gdy jesteśmy pewni decyzji na koniec kwarty czy ostatni rzut w czasie czy nie to pokazujemy natychmiast czy zaliczmy czy nie. - Jeśli dogrywamy do 8 sek. podczas wprowadzenia piłki z autu z pola obrony, to informujemy wprowadzającego ile sek. mu zostało na wprowadzenie piłki na pole ataku.

23 Zmiany w przepisach gry
Mechanika - Jeśli zawodnik opóźnia zajęcie pozycji do wykonywania rz.w. To również można położyć piłkę i odliczać 5 sek. (rzadko się zdarza, ale jest takie umocowanie) - Przy orzeczeniu sytuacji rzutu sędziowskiego, faula T, przerwy na żądanie najpierw unosimy rękę w górę jak do zatrzymania czasu, a potem sygnalizujemy w/w sytuację

24 Niech sędziowanie i komisarzowanie będzie nam ciągle radością i satysfakcją :))) .
Dziękuję za uwagę Grzegorz Ziemblicki Materiały z FIBA Europe

Pobierz ppt "Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz 6-7 września 2014 r., COS Spała ZMIANY W PRZEPISACH GRY."