Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konspekt lekcji przyrody w klasie 5 Szkoły Podstawowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konspekt lekcji przyrody w klasie 5 Szkoły Podstawowej"— Zapis prezentacji:

1 Konspekt lekcji przyrody w klasie 5 Szkoły Podstawowej
Parki Narodowe w Polsce Konspekt lekcji przyrody w klasie 5 Szkoły Podstawowej Opracowała: Edyta Górska Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37 w Wałbrzychu

2 Cele kształcące: Uczeń powinien wykazać się

3 Po co zakładamy parki narodowe?
Przebieg lekcji Część pierwsza(około 10 minut) Rozpoczynamy lekcję od pytania skierowanego do uczniów: Po co zakładamy parki narodowe? Uczniowie pracują metodą „burzy mózgów”. Odpowiedzi na pytania zapisują na paskach papieru i przypinają na tablicy. Paski papieru muszą być na tyle duże, aby zapisy dokonane przez uczniów były czytelne dla wszystkich. Następnie dwie osoby dokonują selekcji odpowiedzi. Pozostawione na tablicy odpowiedzi powinny przekonać wszystkich, że jest to bardzo ważne zagadnienie. Część druga(około 25 minut). Uczniowie siadają przy komputerach i przeglądają strony internetowe. Adresy tych stron wcześniej przygotowuje nauczyciel. Podczas przeglądania stron internetowych uczniowie maja za zadanie wykonać kilka ćwiczeń. Zadanie 1 Wypisz nazwy parków znajdujących się na terenie Polski. Zadanie 2 Wyszukaj i wypisz zwierzęta zamieszkujące dany park narodowy.Proszę podać przynajmniej po trzy przykłady zwierząt. Zadanie 3 Wyszukaj i wypisz nazwy parków narodowych znajdujących się na terenie naszego województwa oraz gdzie się one mieszczą. Część trzecia (około 10 minut). Zebranie wykonanych ćwiczeń, ocena pracy. Utrwalenie zdobytych wiadomości na temat parków narodowych podczas pracy w internecie oraz utrwalenie umiejętności korzystania z internetu.

4 Parki Narodowe na mapie Polski
1.Babiogórski 2.Białowieski 3.Biebrzański 4.Bieszczadzki 5.Borów Tucholskich 6.Drawieński 7.Gorczański 8.Gor Stołowych 9.Kampinoski 10.Karkonoski 11.Magurski 12.Narwiański 13.Ojcowski 14.Pieniński 15.Poleski 16.Roztoczański 17.Slowiński 18.Świętokrzyski 19.Tatrzański 20.Wielkopolski 21.Wigierski 22.Woliński Parki Narodowe na mapie Polski wg.

5 A oto trochę historii Pierwszy Park Narodowy w świecie powstał w 1872 roku w Yellowstone (USA). Od utworzenia pierwszego parku narodowego w Yellowstone, do 1990 roku, a więc w ciągu 120 lat, powstały na całej Ziemi 1392 parki narodowe, oraz 5500 innych wielkich obszarów chronionych. Trwa wyścig pomiędzy zajmowaniem, niszczenie i cięciem dziewiczych ziem siecią miast, dróg i kolei, a ochroną skarbów przyrody. Tworzenie parków narodowych nie jest jednak formą oporu przeciwko rozwojowi społeczno - gospodarczemu, lecz propozycją innej drogi owego rozwoju. W Polsce tworzenie Parków Narodowych rozpoczęto po II wojnie światowej. Nasz kraj przyjął ostatecznie definicję parku narodowego w 1972 roku na zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów w Beuff. Park Narodowy uważany jest za najwyższą formę ochrony przyrody. Musi mieć obszar większy niż 100 ha i chronić wszystkie występujące tam gatunki roślin oraz zwierząt, ekosystemy, wody, gleby i krajobrazy.

6 W miarę wzrostu gęstości zaludnienia oraz rozwoju miast i przemysłu, te małe skrawki naturalnej przyrody, zamknięte w parkach narodowych, będą się stawały jeszcze cenniejsze i jeszcze ważniejsze dla zaspokojenia materialnych i duchowych potrzeb ludzkości. Tylko w nich mają szansę przeżyć liczne gatunki roślin, zwierząt i mikroorganizmów, które mogą się okazać niezbędne w medycynie i rolnictwie przyszłości, jako dawcy pożądanych genów do udoskonalenia roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych, które być jedynym źródłem materiału biologicznego do naprawy zniszczeń w biosferze i kształtowania środowiska ludzi przyszłości Sześć naszych parków UNESCO wpisało na listę rezerwatów biosfery Babiogórski Tatrzański Bieszczadzki Gór Stołowych Białowieski Słowiński

7 Jeden z parków – Białowieski Park Narodowy, został uznany za obiekt światowego dziedzictwa ludzkości. Do stycznia 1998 roku w Polsce utworzono 22 parki narodowe, zajmujące łącznie 306 tyś. ha, co stanowi 0,9 % powierzchni całego kraju. Ścisłą ochroną objęto 24 % ogólnej powierzchni parków. Na terenie parków występuje 180 z ponad dwustu chronionych gatunków roślin, wszystkie gatunki ssaków i ok. 250 gatunków ptaków. W najbliższych latach projektuje się utworzenie Mazurskiego Parku Narodowego (obecnie jest to park krajobrazowy). Wielkość parków narodowych w naszym kraju jest stanowczo zbyt mała. Najmniejszy – Ojcowski Park Narodowy ma powierzchnię zaledwie 1890 ha, największy Biebrzański Park Narodowy już ponad ha. Do tego ten pierwszy znajduje się w zasięgu zanieczyszczeń z rejonu górnośląskiego i krakowskiego oraz przyjmuje zbyt wiele zanieczyszczeń z bezpośredniego sąsiedztwa.

8

9

10

11

12


Pobierz ppt "Konspekt lekcji przyrody w klasie 5 Szkoły Podstawowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google