Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikroobserwatorium OBSERWOWANIE Z NASA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikroobserwatorium OBSERWOWANIE Z NASA."— Zapis prezentacji:

1 Mikroobserwatorium http://mo-www.cfa.harvard.edu/OWN/index.html OBSERWOWANIE Z NASA

2 Mikroobserwatorium – sieć małych zdalnie sterowanych teleskopów edukacyjnych, zbudowana i zarządzana przez naukowców z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Harvarda Są to 3 teleskopy zbudowane w systemie Newtona ze średnicą lustra prawie 14 cm i wyposażone w kamery CCD z matrycą 650x500 pikseli. Ustawione są one w USA (w stanach Arizona i Massachusetts). Aby wykonywać własne obserwacje astronomiczne nie trzeba posiadać swojego teleskopu. Wystarczy dostęp do internetu i konto poczty elektronicznej.

3 Obserwacje wykonywane przez zdalnie sterowany teleskop nie są trudne. Aby je wykonać należy przejść przez wszystkie etapy wyboru obiektu do fotografowania i parametrów ekspozycji, co zabiera najwyżej kilka minut. Na kolejnych slajdach są szczegółowo opisane kolejne kroki na drodze do wykonania zdjęcia teleskopem sterowanym przez internet.

4 1. wybieramy zakładkę CONTROL TELESCOPE

5 2. Wybieramy interesujący nas obiekt. Dostępne do obserwacji obiekty mają aktywny przycisk „observe”. Pozostałe obiekty są niedostępne ze względu na bliskość Słońca. Po wybraniu obiektu pokaże się lista innych ciał z danej kategorii, które również można wybrać, zmieniając wybrany wcześniej obiekt.

6 3. Wybieramy pole widzenia (panel granatowy). Może być więcej niż jedno do wyboru. Wybieramy czas ekspozycji (panel pomarańczowy). Decyduje to, co chcemy uwiecznić na zdjęciu. Słabe obiekty naświetla się dłużej, jasne krócej. Wybieramy filtr (panel brązowy). Tutaj trzeba wziąć pod uwagę co fotografujemy i jaki jest charakter światła wysyłanego przez dany obiekt.

7 4. Wpisujemy adres poczty elektonicznej (pole “E-mail Address”), na który chcemy otrzymać wykonane zdjęcie oraz informacje o wieku (Age), płci (Gender) i swoim kraju (State). Trzeba również wypełnić ankietę (musimy zmienić zawartość wszystkich pól, mających wpisane słowo „choose”). Po wszystkim wciskamy przycisk „submit” i nasze zdjęcie jest dodane do kolejki.

8 5. Na koniec procesu pokazuje się okno w którym znajdują się podstawowe dane na temat dopiero co sfotografowanego obiektu, parametry ekspozycji oraz adres poczty elektronicznej, pod który w ciągu 48 godzin zostanie wysłane zdjęcie. Potem oczywiście można przejść do wykonania kolejnej fotografii, klikając w zakładkę „Control telescope” i powtarzając procedurę.

9 W zakładce „Projects & Activities” znajdują się różne pliki, których lektura pozwoli lepiej zrozumieć działanie teleskopów i naszych zmysłów, a także gotowe projekty ćwiczeń, które można wykonać przez zdalny teleskop. Trzeba jednak znać język angielski.

10 Zakładka „Tools & Training” zawiera przydatne wiadomości na temat podstaw astronomii, a także podręczniki wykonywania oraz obróbki zdjęć astronomicznych.

11 W zakładce „Download software” znajduje się program do obrabiania zdjęć astronomicznych wraz z instrukcją jego obsługi (w języku angielskim).

12 Ostatnia zakładka „News & views” przenosi internautów do ciekawostek i najnowszych wiadomości astronomicznych.

13 Zapraszamy do wykonywania obserwacji przez zdalnie sterowane teleskopy!


Pobierz ppt "Mikroobserwatorium OBSERWOWANIE Z NASA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google