Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Teorie powstania Wszechświata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Teorie powstania Wszechświata"— Zapis prezentacji:

1 Teorie powstania Wszechświata

2 Pogląd kreacjonistyczny
Głosił, że Ziemia i cały wszechświat są dziełem Boga. Jednak z naukowego punktu widzenia pogląd ten jest trudny do wytłumaczenia. Uznanie tego poglądu pozostaje więc sprawą wyznania i wiary, a nie wiedzy.

3 Hipoteza kontrakcyjna
opracowana przez Schatzmana i Huanga. Według tej hipotezy Słońce wraz z Ziemią i pozostałymi planetami powstała z zagęszczenia materii pyłowej, która skupiła się w jednym miejscu, a następnie skurczyła na skutek działania siły grawitacji. Miało to miejsce prawdopodobnie 6 miliardów lat temu.

4 Teoria akreacji ma wielu zwolenników, głosi iż Ziemia powstała dzięki zderzeniom cząsteczek pyłu kosmicznego. Stopniowo tworzyły one większe skupienia, osiągając najpierw rozmiar planetoid, a następnie planet.

5 Samopowtarzający się Wszechświat inflacyjny
Według najnowszych wersji scenariusza inflacyjnego Wszechświat jest samopowtarzającym się fraktalem. Składa się z wielu pęczniejących bąbli (wszechświaty równoległe), które produkują nowe bąble, które z kolei produkują jeszcze więcej bąbli i tak w nieskończoność. Wszechświat więc według tej teorii trwa wiecznie, cyklicznie przechodząc kolejne etapy ewolucji, znikającego, by ponownie się odradzać, być może w zmienionej formie. Istnieją koncepcje, że jest możliwe przechodzenie z jednego Wszechświatu do drugiego poprzez czarną dziurę. W jej wnętrzu parametry nieco się zmieniły i powstaje wszechświat, w którym obowiązują nieco inne prawa fizyki. W tym nowym wszechświecie tworzy się kolejna czarna dziura i tak dalej.

6 Samopowielający się Wszechświat stworzony za pomocą symulacji komputerowej składa się z rozległych domen, których rozmiary rosły wykładniczo. W każdej z nich obowiązują inne prawa fizyki (reprezentowane przez różne kolory). Ostre maksima odpowiadają nowym "wielkim wybuchom", a ich wysokość odzwierciedla gęstość energii w danym miejscu we wszechświecie. Na samych szczytach kolory raptownie zmieniają się, co wskazuje, że prawa fizyki jeszcze się tam nie ustaliły. Natomiast obowiązują one już w dolinach; jedna z nich odpowiada wszechświatowi podobnemu do tego, w którym żyjemy.

7 Wielki Wybuch Z ang. Big Bang – model ewolucji Wszechświata uznawany za najbardziej prawdopodobny. Według tego modelu ok miliardów lat temu dokonał się Wielki Wybuch – z bardzo gęstej i gorącej osobliwości początkowej wyłonił się Wszechświat (przestrzeń, czas, materia, energia i oddziaływania).

8

9

10 Zderzenia płaskich Wszechświatów
W 2001 roku przedstawiono nową atrakcyjną wizję początku Wszechświata. Jej autorzy przyjmują, że to co uważamy za Wszechświat, jest tylko jednym z wielu (być może nieskończenie wielu) podobnych tworów rozmieszczonych w wielowymiarowej (najprawdopodobniej dziesięciowymiarowej) przestrzeni.

11

12

13

14

15


Pobierz ppt "Teorie powstania Wszechświata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google