Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krótki opis kalendarza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krótki opis kalendarza."— Zapis prezentacji:

1 Krótki opis kalendarza.

2 Co to jest kalendarz??? Kalendarz – umowna, przyjęta w danej społeczności bądź kulturze, rachuba czasu. Dzieli ona czas na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Nazwa pochodzi od rzymskiego słowa Kalendy bądź według innych źródeł od łacińskiego callendarium. Obecnie najbardziej rozpowszechnionym kalendarzem na świecie jest kalendarz gregoriański - wprowadzony 15 października 1582 przez papieża Grzegorza i oparty na długości roku zwrotnikowego.

3 Rodzaje kalendarzy Kalendarze dzieli się na różne typy, w zależności od: 1) sposobu określania długości roku w związku z długością i liczbą miesięcy (poprzez odwołanie się do wielokrotności faz Księżyca, poprzez odwołanie się do pozornego ruchu Słońca na niebie na tle Zodiaku, czy poprzez kombinację jednego z drugim). Z tym związany jest też podział miesiąca na mniejsze jednostki, tygodnie lub dekady.

4 księżycowe (lunarne), np.: kalendarz starogrecki, kalendarz rzymski,
Według tego, najpopularniejszego kryterium klasyfikacji kalendarzy, kalendarze dzielimy zatem na: księżycowe (lunarne), np.: kalendarz starogrecki, kalendarz rzymski, kalendarz babiloński, kalendarz żydowski, kalendarz muzułmański;

5 księżycowo-słoneczne, np.:
kalendarz egipski, kalendarze indyjskie, np. indyjski kalendarz narodowy, kalendarz tamilski, bengalski, kalendarz dżinijski oraz pochodne od nich: kalendarze buddyjskie: cejloński, birmański, tajski, kambodżański, laotański) i in., kalendarz jawajski,

6 kalendarz chiński i pochodne od niego kalendarze japoński, koreański, wietnamski, mongolski, tuwijski czy tybetański;

7 słoneczne, np.: kalendarz Majów, kalendarz aztecki, kalendarz irański, kalendarz juliański, kalendarz gregoriański, francuski kalendarz republikański, kalendarz szwedzki.

8 Przykładowy kalendarz


Pobierz ppt "Krótki opis kalendarza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google