Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Otyłość Wśród Nieletnich Co powinniśmy wiedzieć i jak z nią walczyć?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Otyłość Wśród Nieletnich Co powinniśmy wiedzieć i jak z nią walczyć?"— Zapis prezentacji:

1 Otyłość Wśród Nieletnich Co powinniśmy wiedzieć i jak z nią walczyć?

2 Przymykamy oko na dodatkowe kilogramy naszego dziecka Otyłość dzieci to już poważny problem społeczny. Często nie rozumiemy, skąd bierze się nadwaga naszych dzieci. Pomyślmy o ukrytych przyczynach problemu, sprawdźmy, czy nie popełniamy błędów innych rodziców grubych dzieci.

3 Dziecko niedostatecznie dużo śpi  Deficyt snu to jeden z czynników sprzyjających otyłości, także u dzieci, o którym mało się mówi. Najmłodsze dzieci - niemowlęta i przedszkolaki powinny spać co najmniej 10 godzin na dobę, inaczej może dojść u nich do zaburzeń metabolizmu. Późno wracamy z pracy, serwujemy później kolację. Niedosyt snu może wpłynąć na obszary mózgu, które odpowiadają za przemianę materii i nie pomoże wtedy nawet poobiednia drzemka dziecka.

4 Nie kontrolujemy co je poza domem  Wydaje nam się, ze maluchy jedzą rozsądnie - regularne i zrównoważone posiłki, żadnego podjadania miedzy nimi i tak rzeczywiście może być w domu. Tymczasem im dzieci są starsze, tym więcej czasu spędzają poza domem jedząc często byle co i to w niekontrolowanych ilościach - zwłaszcza fast-foody, słodycze i gazowane napoje. To może być przyczyna jego ukrytej nadwagi.

5 Piją słodzone napoje i soki  Myśląc o nadprogramowych kilogramach bierzemy pod uwagę skład posiłków, a przecież często towarzyszą im napoje i to nie mile widziana woda niegazowana czy naturalny wyciskany sok ze świeżych owoców, ale naładowane cukrem gazowane napoje czy soki.

6 Dziecko było karmione mlekiem modyfikowanym  Jedną z korzyści dzieci karmionych naturalnie jest fakt, że ryzyko otyłości maleje u nich o 20-30 proc. w stosunku do dzieci na mleku modyfikowanym. Dodatkowo dzieci karmione butelką zwykle później przestają jeść, nawet gdy nasycą już głód. Poza tym karmienia nocne z butelki wpływają też na zwiększenie masy malucha.

7 Dziecko dostaje za duże porcje jedzenia  Kiedyś dzieci jadły to samo co dorośli, tylko mniejsze porcje. Dziś ulegamy zachciankom na dania specjalne np. frytki.W efekcie jadają tylko to, co lubią i nie mają dostatecznie urozmaiconego menu. Prawidłowy posiłek dla malucha to taki, którego połowę stanowią warzywa i owoce i po jednej czwartej węglowodany oraz mięso lub ryby.

8 Masa rodziców odgrywa rolę  Według najnowszych badań, duże znaczenie w przypadku otyłości dzieci ma też masa rodziców. Im więcej mama przytyje w ciąży, tym potężniejsze może mieć dziecko w wieku 3 lat. Ponadto naukowcy uważają, że chodzi też o rolę wzorca, za jaki często uważany jest w rodzinie tata - dzieci chętnie go naśladują.

9 Jak walczyć z otyłością u dzieci?

10 Po pierwsze:  Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno wynosić tyle ile u zdrowego dziecka w danym wieku. Proces zmniejszania kaloryczności powinien przebiegać stopniowo. Pomimo, że kaloryczność posiłków będzie się stopniowo zmniejszała, konieczne jest, aby dostarczały one wszystkich niezbędnych składników.

11 Po Drugie:  Należy zwiększyć udział warzyw i niskokalorycznych owoców, pieczywo białe i półsłodkie zastąpić pieczywem razowym oraz grubymi kaszami - są to naturalne źródła błonnika, który szybko powoduje uczucie sytości (co znacznie obniża łaknienie).

12 Po Trzecie:  Od najmłodszych lat trzeba systematycznie wypracowywać u dziecka prawidłowe postawy żywieniowe: spożywanie regularnie 4-5 wartościowych posiłków dziennie i unikanie podjadania pomiędzy nimi (zwłaszcza słodyczy, słodkich, gazowanych napojów oraz fast-foodów).

13 Po Czwarte:  Bardzo istotną i często praktykowaną metodą wychowawczą jest stosowanie pokarmu jako nagrody! Należy się tego wystrzegać i nie przyzwyczajać dziecka do tego typu praktyk.

14 Po Piąte:  Innym ważnym elementem w procesie chudnięcia jest zwiększenie aktywności fizycznej dziecka – spacery, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, należy starać się odwracać uwagę dziecka poprzez zachęcanie go do różnego rodzaju zajęć pozaszkolnych przez co więcej czasu i uwagi zacznie ono poświęcać swoim nowym zainteresowaniem aniżeli posiłkom.

15 Po więcej...  Dla uzyskania większej ilości informacji skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem.  Nie ufaj ludziom na forach internetowych nieznanego pochodzenia.  Kieruj się artykułami i poradami osób wiarygodnych które znają się na sprawach zdrowotnych i zywieniowych.

16 Mateusz Żebrowski Adrian Guławski Klasa 3a Wykonali:


Pobierz ppt "Otyłość Wśród Nieletnich Co powinniśmy wiedzieć i jak z nią walczyć?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google