Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piękno jest na to, żeby zachwycało

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piękno jest na to, żeby zachwycało"— Zapis prezentacji:

1 Piękno jest na to, żeby zachwycało
Piękno jest na to, żeby zachwycało. Nie znam piękniejszej nad piękno Ojczyzny, w której minąwszy przeznaczeń mielizny warto zanurzyć obolałe ciało. Pychy się wyzbyć. Jacek Kaczmarski

2 Często słyszymy słowa: Polska, Ojczyzna, Polacy
Często słyszymy słowa: Polska, Ojczyzna, Polacy. Na co dzień nie myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tożsamości, nasza kultura. A przecież nie może być przyszłości bez przeszłości. To z niej wyrośliśmy. To ona tworzy nas jako Polaków. To groby naszych przodków, to pamięć o nich. To nasz wczoraj tworzy nasze dziś i nasze jutro.

3

4 W XXI wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa
W XXI wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa. Ale nie zawsze tak było. Jak uczy historia, wiele razy nasz kraj upadał, aby znów się odrodzić. Obraz Witolda Piwnickiego przedstawia klęskę armii polskiej pod Cecorą w 1620 r.

5 W te proroctwa jednak nikt ze współczesnych nie wierzył.
Straszliwą przepowiednię upadku Polski wygłosił Piotr Skarga już pod koniec XVI wieku. W te proroctwa jednak nikt ze współczesnych nie wierzył.

6 Obraz olejny Jana Matejki namalowany w latach 1862 – 1864 pod tytułem „Kazanie Skargi”

7 Polska osłabiona nierządem czasów saskich, borykająca się z waśniami wewnętrznymi, chyliła się ku upadkowi. I wtedy przepowiednia Skargi zaczęła się sprawdzać. W 1772 roku nastąpił I rozbiór Polski, a po nim kolejne w 1793 i 1795 r. Polska zniknęła z mapy świata.

8

9 Podejmowano próby ratowania ojczyzny, ale silne wojska państw zaborczych skutecznie te próby udaremniały. Upadają kolejne zrywy niepodległościowe: powstanie kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe. Klęska! Historia jest przeciw nam! Trzeba czekać!

10 Jan Matejko „Rejtan – upadek Polski” (obraz z 1886 r.)

11 Powstanie Kościuszkowskie Racławice 4 kwietnia 1794 r.

12 Powstanie Listopadowe Bitwa pod Grochowem 25.02.1831 r.

13

14 I przyszedł wreszcie taki czas na początku XX wieku, który do historii przeszedł pod nazwą pierwszej wojny światowej. Skłócone państwa zaborcze walczyły ze sobą. W sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi wyzwolenie. Rozpoczął się ostatni etap walki o wolność.

15

16

17

18

19 MARSZAŁEK JÓZEF KLEMENS PIŁSUDSKI

20 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy upragnioną wolność
11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy upragnioną wolność. Nie możemy jednak zapomnieć, że wolnością cieszyliśmy się tylko 21 lat. 1 września 1939 roku wybuchła wojna, a Polska dostała się pod okupacje niemiecką i radziecką. Znowu droga do niepodległości naznaczona została krwią i cierpieniem wielu pokoleń rodaków. Dopiero rok 1989 był czasem wielkich przemian w naszym kraju. Dla wielu Polaków rok 1989 to czas odzyskania pełnej niepodległości. Nasza Ojczyzna stała się państwem w pełni demokratycznym i obywatelskim.

21

22

23 Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać
Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę. Jan Paweł II

24 PREZENTACJĘ PRZYGOTOWALI
Kamila Płatek kl. III b Dominika Zalewska kl. III b Opiekun: Joanna Marcjanik Konsultacja: Piotr Kościjańczuk


Pobierz ppt "Piękno jest na to, żeby zachwycało"

Podobne prezentacje


Reklamy Google