Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy dzień filozofii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy dzień filozofii"— Zapis prezentacji:

1 Światowy dzień filozofii
To coroczne święto organizowane z inicjatywy UNESCO, obchodzone w trzeci czwartek listopada. Pierwszy Dzień Filozofii obchodzono w dniu 21 listopada 2002 roku.

2 Czym jest filozofia? Philosophia sapientiae amor et affectatio (łac. Filozofia to miłość i dążenie do mądrości) ~ Seneka Filozofia to prawo życia. To dzięki niej ludzie zaczęli dążyć do prawdy. Rozmyślać nad sensem życia, istnienia tej planety. Filozofia czyli "umiłowanie mądrości" to nic innego jak zdobywanie wiedzy, pragnienie poznania.

3 Szkoła Ateńska autorstwa Rafaela de Santi

4 Jakie przesłanie niesie to dzieło?
Ci dwaj filozofowie, Platon i Arystoteles umieszczeni są na środku fresku, tym samym na obrazie ukazani są zwolennicy ich obu, odpowiednio po stronie każdego. Wyraźnie skierowani są oni twarzą w stronę swojego mówcy. Arystoteles wskazuje na ziemię, ten byt konkretny, który stanowił przedmiot jego rozważań filozoficznych. Postać, która podnosi palec do góry to Platon. Może to oznaczać, że wskazuje on na niebo, świat idei, który opisuje filozof w swoich poglądach jako coś realnie istniejącego a nasz świat realny jest tylko jego odbciem.

5 Ciekawe poglądy słynnych myślicieli
Grecki Filozof, Tales z Miletu, uznawany przez niektórych za pierwszego filozofa greckiego zwykł mawiać, iż nie ma żadnej różnicy pomiędzy życiem, a śmiercią. Budziło to wielkie oburzenie i raz zadano mu pytanie: - To czemu nie umierasz? - Bo nie ma żadnej różnicy - odpowiedział Tales. Diogenes z Synopy wyznający cyniczne podejście do świata gardzi dobrami. Podobno Aleksander Macedoński raz spotkał Diogenesa, wygrzewającego się gdzieś na słońcu. Podszedł do niego, znając wiele rozmaitych legend na temat tego cynika i powiedział, że spełni jego jedne życzenie. Diogenes odparł: - Odsuń się! Zasłaniasz mi słońce!

6 Ludwig Wittgenstein uwielbiał kryminały, o czym dowiadujemy się z wielu pozostałych po niego listach. W jednym z nich pisał do swojego ucznia: ,,Jeżeli USA nie dostarczą nam czasopism detektywistycznych, nie będziemy im mogli dostarczyć filozofii i w ten sposób w ostateczności to Ameryka będzie stratna." Wokół osoby Arthura Schopenhauera istnieje współcześnie wiele mitów i podań. Jedna z anegdot brzmi mniej więcej tak: Pewnego dnia, kiedy Schopenhauer nie zjawiał się na wykładzie, zaniepokojeni uczniowie poczęli go szukać. Zastali go w jego pokoju, pijącego alkohol. Byli źli na swojego mistrza, gdyż przedstawiał on im poglądy zupełnie sprzeczne do tych, które ten prezentował. W odpowiedzi usłyszeli: Czy znaki i drogowskazy podążają w kierunku przez siebie wyznaczonym?

7 Najwięksi polscy filozofowie
Święty Jan Paweł II (Karol Wojtyła) 18.V IV.2005 Centralnym tematem filozofii Wojtyły był człowiek: jego wolność i moralność. Według niego człowiek jest osobą, to znaczy świadomym sprawcą swoich czynów, przez które sam stanowi o sobie, posiada siebie i panuje nad sobą. Ksiądz Józef Tischner 12.III VI.2000 Tischner uważał, iż filozofia jest niezależna i choć w wielu punktach przesiąknięta duchem chrześcijaństwa nie może się do niego sprowadzać. Przestrzegał jednocześnie przed redukcją religii do jedynie słusznej filozofii. Odnosił się również do zjawiska solidarności oraz podjął polemikę z marksizmem.

8 Leszek Kołakowski 23.X.1927 - 17.VI.2009
Filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii. Oprócz tekstów filozoficznych spod pióra Kołakowskiego wyszły również utwory o charakterze literackim, choć również poruszające tematykę filozoficzną. Władysław Tatarkiewicz 3.IV IV.1980 Filozof i historyk filozofii, etyk. W swych pracach oprócz wielu rozważań dotyczących filozofii zawarł zagadnienia z teorii muzyki, poezji i plastyki. Zajmował się również estetyką i historią sztuki.


Pobierz ppt "Światowy dzień filozofii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google